reklama

Jaký je ideální věkový rozdíl partnerů? Spočítejte ho!

Má to svůj půvab, když jste si první pusu dali v mateřské školce, první randě na střední, v posledním ročníku univerzity se vzali a teď spolu pomalu začínáte šedivět... Jen málokomu se ovšem povede najít druhou, zatoulanou půlku své duše na první pokus.

Foto: Isifa/Thinkstock

Má to svůj půvab, když jste si první pusu dali v mateřské školce, první randě na střední, v posledním ročníku univerzity se vzali a teď spolu pomalu začínáte šedivět... Jen málokomu se ovšem povede najít druhou, zatoulanou půlku své duše na první pokus.

Prý za to mohou staří bohové. V dobách, kdy měl člověk čtyři ruce a nohy a dvě hlavy mu tak záviděli jeho harmonii, že ho rozdělili napůl. A tak teď máme každý po dvou končetinách horních a dolních i  vlastní mozek - a tu svou ztracenou druhou polovinu hledáme. Někdy se nám to povede napoprvé, jindy na to nestačí celý život.

Čtěte také: Mám vztah s mladším mužem

Záleží to hlavně na náhodě a na štěstí: Žije druhá půlka naší duše v australské buši, na saharské poušti nebo aspoň v Evropě? Vtělila se do opačného pohlaví? (To je o moc jednodušší!) Přišla na svět ve stejném čase jako já - nebo je ve věku mojí prababičky? Či snad mám to neuvěřitelné štěstí, že se narodila do stejné doby a místa, kde se vyskytuji i já?

Starší muž a mladší žena - ale ne o moc!

Ženy po boku mladších mužů krásní, pánové s partnerkami ve věku svých dcer zažívají období druhé mízy. A naopak - starší muži přitahují lolitky svou moudrostí (někdy i peněženkou), starší ženy lákají koloušky nadhledem a zralou zkušeností. Jaký je ale ideální věkový rozdíl mezi partnery? Pohybuje se v řádu měsíců, let či jejich desítek?

Doporučujeme: Je mi padesát - jsem už úplně odepsaná?

"Mezi rovnocennými partnery není důležitý věk, ale schopnost porozumění, naslouchání a sdílení. Věkový rozdíl je vnitřně prodiskutován a obhájen, ať už se pohybuje v řádu dnů či let. Je ale nutné brát ho v potaz při plánování rodiny," konstatuje Martina Horáková z internetové seznamky Leyter.com.

Podle průzkumů považují lidé za ideální věkový rozdíl mezi partnery přibližně čtyři roky s tím, že starší je muž. "Žena je ve vztahu obvykle ten, kdo potřebuje oporu a jistotu, byť to často nepřizná nahlas. Starší muž pro ni často představuje jistotu finanční i vztahovou. Čtyřletý věkový rozdíl však není takový, aby partnery od sebe oddaloval," dodává.

Spočítejte si lásku

Obecně se v dnešní společnosti toleruje věkový rozdíl 15 let a menší s tím, že straší muži to mají jednodušší než starší ženy. Existuje dokonce formule, jak si vypočítat maximální ideální věk partnera:

  • vyjděte ze svého věku
  • od něj odečtěte číslo sedm
  • výsledek vynásobte dvěma
  • Příklad: Je vám 30 let. Odečtete 30-7=23. Vynásobíte 23*2=46. Maximální věk vašeho partnera by měl být 46 let.

Zjistit můžete i nejnižší možný věk, který bude okolí akceptovat:

  • vyjděte ze svého věku
  • vydělte svůj věk dvojkou
  • číslo 7 přičtěte
  • Příklad: Je vám 30 let. Vydělte 30:2=15. Přičtěte 15+7=22. Minimální věk vašeho partnera by měl být 22 let.

Jsou to samozřejmě je úsměvné výpočty pro zábavu a pokud se potkávají s realitou i ve vašem případě, bude to patrně díky velkému časovému rozpětí. Číslo pro ideální věkový rozdíl totiž neexistuje, protože každý má hodnoty a vnímání života nastaveny jinak.

Pokud tedy budete mít to štěstí a najdete druhou polovinu své duše, je úplně jedno, jestli jste se narodili ve stejný měsíc nebo o deset let později. Na kvalitu vašeho vztahu to nebude mít  žádný vliv. Nebo snad máte jiné zkušenosti? O tom můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

15 dobrých důvodů, proč nechci být chlap

Peníze jsou zlo: Dědictví zničilo celou naši rodinu

Lubrikační gely jako pomůcka pro početí

Mít staršího partnera/rku?

  • Pro: V takovém vztahu můžete velmi často nacházet dostatečné pochopení, oporu a životní zkušenosti a rady. Starší parner/ka již nalezl/a vnitřní klid a životní nadhled. Často bývá tolerantnější, nelpí na maličkostech, umí poradit.
  • Proti: Vztah může rozdělit nedostatek stejných zájmů, odlišné sexuální potřeby nebo zdravotní stav. Je třeba počítat s odlišným životním stylem a tempem. Větší věkový rozdíl znamená také jiné přátele a zcela rozdílné množství energie.

 

Děsuplný Flegr a zlehčující Šmucler. Debatu o covidu je třeba změnit, říká psycholog | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama