reklama

Rodinné panoptikum aneb Jak vycházet s příbuznými

Příbuzné si člověk nevybírá, a tak se může celkem snadno stát, že se celí osypete jen při představě, že máte někoho z nich navštívit. A co teprve, když se na vás chystá velká rodinná oslava, kde budou VŠICHNI. Poradíme vám, jak rodinné panoptikum nejen přežít, ale také jak si ho zamilovat.

Foto: Zdenka Tomis, Profimedia.cz

Příbuzné si člověk nevybírá, a tak se může celkem snadno stát, že se celí osypete jen při představě, že máte někoho z nich navštívit. A co teprve, když se na vás chystá velká rodinná oslava, kde budou VŠICHNI. Poradíme vám, jak rodinné panoptikum nejen přežít, ale také jak si ho zamilovat.

Než se podíváme na jednotlivé druhy příbuzných a naučíme se s nimi komunikovat, měli bychom si uvědomit, že už nám není šestnáct, a tak příbuzní (jakkoli blízcí nebo vzdálení) už nemají právo řídit naše životy.

Takže pokud se vám na hromadnou oslavu či pravidelnou návštěvu nechce, prostě udělejte pro jednou výjimku a nejezděte. Je dobré opatřit si nějaký alespoň trochu věrohodný argument, aby měli příbuzní klid a nemuseli s tetičkami ze čtvrtého a pátého kolene rozebírat, že už je nemáte rádi.

Pokud nepřijmete úplně všechna pozvání na nejrůznější rodinné akce, nikomu tím neublížíte a ještě se uděláte vzácnými. Pokud tedy nejste zrovna typy pro rodinu, zkuste kolem sebe rozšířit auru zaneprázdněnosti. Když se pak na nějaké sešlosti objevíte, příbuzenstvo bude mít o to větší radost a třeba na vás bude i milejší.

Na druhou stranu rodinu nikdy nezavrhujte úplně. Přece jen vás vychovali, starali se o vás, když jste byli malí, o prázdninách vám hledali zábavu. Teď o vás možná mají starost a mají vás rádi, tak proč se na ně alespoň jednou za čas nezajet podívat.

A jak se k nim tedy chovat, když už tam budete?

Babička

S babičkou se nikdy nehádáme, nezabředáme do diskusí, pokoušíme se jí vše odkývat a rychle změnit téma. Jídlo chválíme, pokusíme se vždy alespoň ochutnat. Radíme jen tehdy, pokud nás o to požádá, nebo pokud máme stoprocentní jistotu, že naše vědomosti ocení a bude se jimi řídit. 

Naopak můžeme využít toho, že babička už leccos zažila, a poprosíme o radu pro změnu my ji. Uvidíte, jak bude šťastná, že může trochu zavzpomínat, povyprávět a poučit. A třeba vám to vážně pomůže.

Co se týče práce, nic složitě nevysvětlujte, naopak zkuste název pozice i pracovní náplň co nejvíce zjednodušit. Hlavně babičku ujistěte, že se máte dobře a jste spokojení. Pokud nemáte skutečně vážné problémy, o kterých by vědět měla, zbytečně ji neznepokojujte.

Tetička

Tetičky bývají největší drbny, takže o vás pravděpodobně ví i to, co se ještě nestalo. Počítejte s drzými otázkami, na druhou stranu, pokud se chcete něco dozvědět, běžte přímo za ní.

Chcete-li se na oslavě zabavit, vypusťte skrz tetičku do světa fámu, že čekáte trojčata, nebo že váš manžel ve skutečnosti není nemocný, ale odjel na dva roky meditovat do ašrámu, a sledujte, jak rychle se rozšíří. Najdete-li další znuděné příbuzné, můžete na tetičku uzavírat sázky.

Strýček

Strýčkové bývají nejpřijatelnějšími členy rodiny. Jsou to muži, takže nemají sklon vyvolávat konflikty, ze stejného důvodu bývají vtipnější a umí vyprávět zábavné historky. Kromě toho se s vámi nevídají tak často a většinou je nezajímají drby, takže se nemusíte obávat ani nepříjemných dotazů na vaše vztahy, problémy s dětmi, finanční situaci a podobně. Zkuste se jich proto držet.

Problém může být snad jen v politických názorech, eventuálně sexistických narážkách, které vám nemusejí být příjemné. Netolerujte je a slušně strýčka nasměrujte do určitých mezí. Usadit ho můžete také tím, že v hovoru přejdete na téma, o kterém strýček jistojistě neví vůbec nic. Jestli to bude vývoj DPH nebo filmy Larse von Triera, záleží na vás.

Tchýně

Na cizí rodinu bývá člověk většinou ještě alergičtější než na vlastní. Obzvlášť pokud jde o matku vašeho partnera. Ta často mívá pocit, že jste jí jejího chlapečka odvedla a postavila se na její místo. Bude vás tedy neustále pozorovat a hodnotit. Počítejte s tím a do jisté míry to tolerujte či ignorujte. Zkuste být milá, ale zase ne slepě poslušná. Přestane ji to bavit.

A pokud ne, za pomoci partnera nastavte jasné hranice. Společně jí vysvětlete, do čeho ještě může mluvit a do čeho ne. Pokud budete chtít znát její názor nebo radu, ozvete se jí. Je-li tchýně na vašeho partnera hodně fixovaná, preventivně se jí příliš nesvěřujte, někdy v budoucnu by to mohla použít proti vám.

Ať už je vaše tchýně jakákoli, je důležité, aby partner, její syn, stál na vaší straně. Nikoli, aby proti ní začal bojovat, ale aby byl připravený se vás eventuálně zastat nebo se vlastní mámě vzepřít. To je důležité ohlídat už na začátku každého vztahu, po deseti letech manželství to změníte jen těžko.

Sestřenice

Sestřenice se dělí na dvě poloviny. První z nich jsou spíš kamarádky, s nimiž udržujete nadprůměrné vztahy i mimo rodinné sešlosti. Ovšem ty druhé bývají zákeřné a závistivé, protože vás vnímají jako konkurenci. Budou srovnávat váš život se svým, hledat, v čem jsou lepší, a co se vám naopak nepovedlo. Příliš se proto nesvěřujte, a už vůbec se ničím nechlubte. Jednak to nemáte zapotřebí a jednak čím méně toho o vás budou vědět, tím lépe.

Naopak ale konverzujte o běžných záležitostech. Přece jenom je vám sestřenice věkově nejblíže, a tak je největší pravděpodobnost, že v ní nakonec najdete spřízněnou duši.

Synovec

Je jedno, jestli je mu sedm, nebo sedmnáct, na nic si před ním nehrajte, poznal by to. Nestavte se do role starší a rozumnější, kdy mu budete mluvit do života a vyptávat se ho na osobní věci, které jsou v tomto věku obzvlášť citlivé. Zároveň se mu ale nesnažte zalíbit tím, že začnete používat jeho "extra super cool" výrazy - bude vás mít za trapnou zastydlou puberťačku.

Dejte mu ale najevo, že vás zajímá. Zeptejte se ho, jakou poslouchá muziku, nechte si od něj něco pustit, ptejte se na oblíbené filmy, auta nebo třeba sportovce. Zkrátka zkuste s ním najít společné téma, nepovyšujte se a uvidíte, jaká s chlapcem hned bude zábava!

Poznali jste v našich charakteristikách alespoň jednoho z vlastních příbuzných? A trefili jsme se? Nebo se naopak cítíte pohoršeni, protože zrovinka vaše tchyně je ta nej na světě...?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chcete být šťastná? Buďte trochu egoistka!

Sladký život po česku: Lepší nic nevědět?

15 šokujících věcí, které jste o svatbě určitě nevěděli

Dvořák může vést ČT jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama