reklama

Čech versus cizinec: S kterým budete mít lepší život?

Jsou ženy, které čeští muži zklamali tolikrát, že se rozhodly, že s žádným dalším už nikdy žít nebudou. Odjely do ciziny a usadily se tam. Je ale život s cizincem opravdu lepší? Není nevýhod mnohem víc než náhod?

Foto: Zdenka Tomis, Profimedia.cz

Jsou ženy, které čeští muži zklamali tolikrát, že se rozhodly, že s žádným dalším už nikdy žít nebudou. Odjely do ciziny a usadily se tam. Je ale život s cizincem opravdu lepší? Není nevýhod mnohem víc než náhod?

"Češi jsou hulváti, co se neumějí chovat, nejsou galantní a záleží jim jen na sobě. I proto jsem kdysi odjela na stáž do Dánska a už tu zůstala. Vzala jsem si rodáka z Kodaně a teď společně vychováváme tříletá dvojčátka. Všechno šlape, jak má, takže jsem nikdy neměla důvod svého rozhodnutí litovat," vypráví pětatřicetiletá Simona.

Naplánovala si život s cizincem a vyšlo jí to. Šla si za svým cílem a předem počítala s tím, že ve své nové rodině nikdy nebude mluvit česky, jen anglicky a také dánsky - místní řeč kvůli manželovi a dětem už ovládá téměř dokonale. Nevadí jí to, protože to chtěla.

Poznáte cizí zemi i jazyk, ale...

Co když se ale v zahraničí zamilujete neplánovaně, nebo co když v českém baru potkáte cizince a padnete si do oka? Dá se takový vztah ustát? Má totiž spoustu skvělých výhod, ale také nevýhod.

"Kdysi jsem přijela do Madridu a anglicky uměla říct snad jen to, že mám hlad, španělsky vůbec nic. Pár měsíců jsem se rozkoukávala a pak potkala Vicenta. Moje nedokonalá řeč mu připadala roztomilá. Začali jsme spolu randit a o něco později i bydlet," vypráví sedmadvacetiletá Kateřina.

"Hlavně díky němu se můj jazyk zlepšoval doslova ze dne na den. A naučila jsem se nejen anglicky, ale i španělsky. Díky němu jsem poznala všechny španělské tradice a zvyky. Nejen tak, jak je popisují cestovatelské průvodce, ale doopravdy. Ne z dálky, ale z blízka. Dověděla jsem se, jak vypadá a chutná pravé španělské jídlo a podobně," popisuje Katka.

Do španělské kultury se zamilovala, takže zatím v nejmenším nepřemýšlí o návratu do Česka. Měla štěstí. Jenže když vám země vašeho protějšku k srdci tak úplně nepřiroste, může to být složitější.

Chile není pro mě

"V Holandsku jsem se seznámila s klukem z Chile. Byla to láska jako trám. Tak velká, že jsem se kvůli němu odhodlala opustit Holandsko i rodinu v Česku a odjela do Chile. Bydlení v poušti na severu Chile bylo zpočátku děsně romantické a dobrodružné," vypráví třicetiletá Veronika.

"Jenže pak mi začaly chybět bary, restaurace, kina, všechno na dosah ruky, a samozřejmě i kamarádi, rodina. Uvědomila jsem si, že jsem Evropanka, která se pro život v Jižní Americe zřejmě nenarodila. Marcelovi jsem to řekla, jenže ten zase tvrdil to samé o Evropě. Má ji rád, ale žít tam napořád nechce. A tak jsem se sbalila a odjela domů."

Právě tohle bývá ve vztahu s cizincem nejtěžší. Pokud to s ním myslíte opravdu vážně, jednou dojdete k tomu, že si budete muset vybrat, kde chcete žít a založit rodinu - buď vaše země, nebo ta jeho. Eventuelně nějaká třetí, kde budete cizí oba.

Občas vám bude Česko chybět

Narazíte na kulturní rozdíly a zvyky různých národností. Možná vám začne chybět, že váš protějšek nezná tradiční české filmy nebo hudbu, české sportovce, české vtipy. A vaši čeští známí a příbuzní budou tak daleko…

Ze začátku to možná uvítáte, ale co až budete mít děti? Občas je dobré mít k dispozici dvě babičky, které se vždycky rády postarají a pohlídají.

Nenahraditelná čeština

Tohle všechno jsou spíš technické věci, které se dají překonat. Ale co se týče samotného fungování vašeho vztahu, velkou bariérou je jazyk. "Přestože ho umíte dokonale, nikdy se v něm nebudete umět vyjádřit tak přesně jako v češtině. Při vyjadřování citů, ale i při hádkách stačí říct něco jen malinko jinak a druhý si to hned vyloží špatně," uznává Kateřina.

Kromě toho, každý národ mívá jinou náturu, a čím je země vašeho vyvoleného vzdálenější té naší, tím obtížněji s ním budete vycházet. Samozřejmě ne vždy a pokaždé, ale občas určitě narazíte na maličkosti, které budou pro váš vztah navždy nevyřešitelné a nevysvětlitelné.

Krásný, snědý muslim

Stejný vliv pak může mít i náboženství. Nezapomeňte, že pocházíte ze země, která patří mezi nejvíce ateistické na světě. Zásadní vztahové problémy může způsobit i "obyčejné" křesťanství, o to větším extrémem pak bývá vztah s muslimem.

Muslimové mají hodně radikální, respektive zpátečnické názory na ženy, na což už spousty Evropanek doplatily. Po svatbě je manželé navlékli do burek, začali je zavírat doma, eventuelně přísně držet stranou všech ostatních mužů. Pro jistotu jim zabavili pas a pohorzili násilím. A pokud ženy chtěly takové manželství ukončit, nezbylo jim než tajně uprchnout i za cenu dlouhých soudních tahanic o dítě.

Je sice fajn poznat cizí zemi, kulturu a tradice, ale proč byste to nemohla absolvovat o dovolených s českým mužem po svém boku?

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Jak si udržet partnera? Ochočte si ho

Jak nosit oblek a nevypadat jako buran

Ideální počet sexuálních partnerů je deset. Souhlasíte?

--------------------------------------------------------------------------------

Jak na seznámení s mužem?

Dvořák může vést ČT jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama