reklama

Nejíte maso? Na co dát pozor, abyste netloustli

Vegetariáni často tloustnou, a přesto jim chybí důležité živiny. Poradíme, jak sestavit správný bezmasý jídelníček!

Foto: Profimedia.cz

Poradíme vám, na co dát pozor, aby tělo nestrádalo, ani když jste se stali vegetariány.

Zhubnout a ozdravět, takové jsou často důvody, které vedou k vegetariánství.  Jenže někdy se dočkáme pravého opaku! Dnešní Světový den vegetariánství  je dobrou příležitostí připomenout si některé vychytávky, aby nám bezmasý jídelníček přinesl jen výhody.

Rostlinná strava má svá omezení

Rostlinná strava je prevencí nemocí srdce, rakoviny žaludku i tlustého střeva, potíží s vysokým krevním tlakem a cholesterolem. Živočišná strava však poskytuje bohatství důležitých vitaminů, minerálů a dalších látek. Pokud ji omezíme nebo vyloučíme, je pak třeba je doplnit prostřednictvím jiných zdrojů.

Doporučujeme: Vegetariánství u dětí: Může poškodit zdraví!

Když však sáhneme po umělých doplňcích stravy, jsme přesně tam, kde jsme být nechtěli: cpeme do sebe chemii místo přírodní zdravé stravy.

Proto je důležité naučit se sestavit promyšlený jídelníček tak, aby se předešlo nejčastějším problémům spojeným s vegetariánstvím, především dlouhodobého nedostatku některých živin, jako jsou bílkoviny, železo a vitamíny řady B.

Vegetariáni často tloustnou

Být vegetariánem neznamená jen přestat jíst maso a ryby. Jedná se o životní styl, který zahrnuje celkovou změnu stravování. Je potřeba celkově upravit příjem potravin tak, abychom dostávali všechny potřebné živiny.

Lidé, kteří se rozhodnou z jídelníčku vyřadit maso, začnou často jíst velké množství těstovin, pečiva a smažených jídel. Velmi často totiž není ani jiná volba bezmasých jídel, ať už v restauraci nebo při práci. S jídelníčkem plným sladkého pečiva, smažených sýrů a smetanových těstovin jde ruku v ruce i nadváha. Důvodem je mnohem vyšší kalorická hodnota i vysoký glykemický index.

Náš tip: Vegetariánská kuchyně nemusí být nudná

"Podle mého názoru je vegetariánství velmi zdravý způsob stravování. Ovšem pouze za předpokladu, že nevyměním jen maso za těstoviny z bílé mouky. Když je vegetariánský jídelníček vyvážený, může velmi příznivě podpořit mnoho zdravotních problémů - zácpa, nadýmání, migrény, cukrovka, bolesti kloubů a další. Vlastně bych všem doporučila celkové snížení konzumace masa a zařazení více rostlinných potravin," tvrdí Monika Divišová z centra Wellnessia.

Velmi často se stává, že vegetariáni mají celkově málo pestrou skladbu stravy. Jako  profesionální  wellness  koučka je Monika Divišová naučí používat potraviny, jako jsou luštěniny, mořské řasy, tempeh nebo lněné semínko a také, jak má vypadat optimální složení jídelníčku.

Na co tedy nezapomínat?

Vápník na pevnou kostru

Vápník je jeden z nejpodstatnějších minerálů, které se v našem organismu vyskytují. Kromě toho, že je součástí naší kostry, plní také další podstatné funkce. Napomáhá při přenosu nervových vzruchů a udržuje tím srdeční rytmus. Je nezbytný pro správnou srážlivost krve a reguluje její pH. Nedostatek vápníku může být příčinou bušení srdce, osteoporózy, bolestí kloubů či vypadávání zubů.

Kyselina na dobré nervy

Jde o vitamín rozpustný ve vodě a spadá do skupiny vitaminů B. Podílí se na tvorbě červených krvinek a napomáhá syntéze nukleových kyselin, což umožňuje správné dělení buněk. Kyselina listová má také za úkol posilovat nervový systém. Je obsažena především v listové zelenině jako například ve špenátu či kapustě, dále také v ořeších nebo brokolici. "Kyselina listová je sice v zelenině přítomná v poměrně velké míře, ale zároveň je zde v těžce vstřebatelné formě. Proto doporučujeme zvolit i jinou formu doplnění této látky, aby organismu nescházela" uvedla PHarm. Klára Minczinger ze společnosti Generica, která nabízí přípravek s obsahem 8 esenciálních vitaminů skupiny B, včetně kyseliny listové.

Zinek pro odolnost

Zinek spadá do skupiny minerálů, které významně podporují obranyschopnost organismu. Napomáhá v potlačování alergií, zlepšuje stav kůže a urychluje proces uzdravování. Je nezbytný pro správnou činnost desítek enzymů a má vliv na metabolismus bílkovin, cukrů, hormonů a vitaminů. Nedostatek zinku se projevuje především vyrážkami, záněty kůže, špatným hojením ran či poruchami psychiky. Nachází se například v mořských plodech nebo ovesných vločkách, ale jejich tepelnou úpravou se znehodnotí. Proto je vhodné volit cestu potravinových doplňků, které tělu zajistí jeho dostatečný přísun.

Železem proti chudokrevnosti

Ačkoli je železo v organismu dospělého člověka zastoupeno pouze několika gramy, plní velmi důležitou funkci. Je nezbytnou součástí hemoglobinu, který umožňuje transport kyslíku z plic ke všem buňkám v těle. Jeho nedostatek může mít za následek chudokrevnost, únavu, motání hlavy a dušnost. Výhodou je, že se železo z těla ztrácí pouze s odlupujícími se buňkami pokožky a sliznice, kterými je pokryt vnitřek trávicího ústrojí a močových cest. Železo naleznete například v sójové mouce nebo luštěninách. Pokud těmto pokrmům neholdujete, můžete zvolit nenásilnou formu vitaminových doplňků stravy a řídit se dávkováním.

Vitamin D na zuby

Je velmi důležitým prvkem především pro vývoj našich zubů a kostí. Působí blahodárně na celkovou obranyschopnost lidského těla, předchází rakovině tlustého střeva, konečníku, prsu a prostaty a má vliv na dobrou srážlivost krve. Patří do skupiny vitaminů rozpustných v tucích a vzniká v kůži prostřednictvím slunečního záření. V rostlinné stravě se vitamin D nachází jen v malém množství. Z tohoto důvodu často volí lidé formu vitaminových doplňků, jednak samostatně a jednak v užitečné kombinaci s vápníkem, které zajistí jeho dostatečný přísun. Zvláště v období zimy je jeho hladina v organismu snížena, protože naše pokožka není vystavována dostatečnému množství slunečního záření. 

Přípravky se užívají při stavech spojených se zvýšenými nároky organismu na vápník, jako je osteoporóza, bolesti svalů, alergická onemocnění, při zánětech žaludku a střev, po operacích trávící soustavy, po užívání kortikosteroidů, ve vyšším věku, během těhotenství nebo růstu organismu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Postava se dá zformovat i myšlenkami! Nevěříte?

Chcete zhubnout? Najděte si správné potraviny

Neumíte mluvit, stát, tvářit se? Naučte se nebýt směšní

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama