reklama

Češi a etiketa: Mobily tolerujeme, kousání nehtů nikoli

Víte, že pro většinu Čechů je větším hříchem dloubání se v nose než fakt, že je partner přehlíží, protože se úplně zabral do počítačové střílečky? Co už vadí vám a co ještě ne? Jaké chování s mobilem jste ochotni tolerovat?

Foto: Profimedia.cz

Víte, že pro většinu Čechů je větším hříchem dloubání se v nose než fakt, že je partner přehlíží, protože se úplně zabral do počítačové střílečky? Co už vadí vám a co ještě ne? Jaké chování s mobilem jste ochotni tolerovat?
 
Chatování u večeře je v pohodě, zato lidé nesnášejí, když ostatní píšou SMS při řízení auta nebo je obtěžují na veřejnosti hlasitým telefonováním či neodbytnými vyzváněcími tóny. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Intel.

Chceme pravidla, ale jsme tolerantní

Podle většiny Čechů by pro používání technologických zařízení na veřejnosti měla platit pevně daná pravidla chování. Přesto jsou ohledně hodnocení mobilních mravů svých spoluobčanů spíše shovívaví. Někdy možná až moc: za špatné je označilo pouhých 17 %, zatímco 83 % je vidí jako dobré až výborné.

Na druhou stranu Čechy mnohem více než jiné národy iritují tradiční zlozvyky jako dloubání se v nose či okusování nehtů. To partnerovi neprominou - na rozdíl od situace, kdy je zcela ignoruje zabrán do počítačové hry. To považuje za přestupek proti slušnému chování pouhých 8 % dotazovaných Čechů, tedy zdaleka nejméně ze všech evropských národů - celkový průměr činí dvojnásobek.

Víte, že žvýkání už není faux pas? Říká to český guru etikety Ladislav Špaček!

Češi se neumí chovat u stolu!

Zatímco ve všech ostatních patnácti zemích EU se lidé shodli, že nejvíce se nehodí zabývat počítačem či mobilem u večeře (ve Francii a Itálii se to domnívá celá polovina dotazovaných), u nás to vadí pouhým 19 % respondentů. Velmi smutný obraz české a moravské kultury stolování!

"Jsme stále zvyklí naložit si svíčkovou se šesti, během deseti minut ji naházet do sebe a pak si sednout do obýváku a dvě hodiny se bavit. Všechny ostatní národy - Francouzi a Italové, ale i Španělé, Arabové nebo Číňané - sedí ty dvě hodiny u jídelního stolu, dávají si několik menších a pestřejších chodů, baví se. Účelem stolování pro ně není jen se najíst, ale také společensky prožít dvě, tři hodiny. Pro nás má sezení u stolu jediný důvod - najíst se, proto nám vůbec nevadí, že lidé u stolu nekonverzují, nebo si dokonce hrají s notebookem," kriticky poznamenává český expert přes etiketu Ladislav Špaček.

Mobilní etiketa: Stále se hledáme

Češi na rozdíl od ostatních Evropanů podléhají své vášni pro nové technologie příliš. Hraničí to až se závislostí: Raději by se vzdali na týden čokolády než svého milovaného přístroje. A tak míra tolerance k užívání mobilních technologií stoupá, zatímco v oblasti mobilní etikety stále tápeme. "Společenské normy se obvykle budují během mnoha let a několika generací," vysvětluje v souvislosti s tím antropoložka Genevieve Bellová.

"Dloubání se v nose je ve slušné společnosti zapovězeno stovky let, s mobilní etiketou máme zkušenost nezralou a neusazenou. Tím, že někdo napíše pravidlo, se společnost nezmění. Bude zapotřebí vyčkat, až se norma usadí a vžije a většina ji začne respektovat. Jsme dnes zvyklí mít všechno hned, ale u etikety se nám to tak rychle nepodaří," konstatuje Ladislav Špaček.

Lidé totiž podle něj ještě neumí na projevy mobilní arogance reagovat. A tak leckomu projde, když nevypne telefon na místech, kde by se to opravdu slušelo: v kině a divadle, při stolování, v obchodě, ve škole, na svatbě, na hřbitově, ale třeba i v dopravních prostředcích. "Málokdo si uvědomuje, že do mobilu mluví hlasitěji než tváří v tvář. Pak je překvapen, když se na něj celá tramvaj otočí, jak nahlas řeší rodinné problémy za účasti všech spolucestujících. Je trapné řešit na veřejnosti osobní záležitosti, proto si na ulici nebo v tramvaji máme říct jen to nejnutnější a podrobnosti nechat do soukromí," uzavírá Ladislav Špaček.

Jak jste na tom vy, naši čtenáři? Stal se také pro vás mobil neodmyslitelnou součástí osobnosti? Odkládáte ho u stolu? Či snad trávíte noci ve třech - on, ona a mobil - s tím, že pokud někdo zavolá, bude v soukromí ložnice o jednoho člověka víc? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejstarší matka světa: první dítě porodila v 70 letech

Zabiják pitbull a malé dítě: Neuvěřitelné záběry!

10 knih, které vám změní život: Doporučují slavní


 

reklama
Doporučené recepty
    reklama