reklama

Ladislav Špaček: Žvýkání už není faux pas!

Žvýkání ve společnosti prý už není faux pas. Tvrdí to odborník na etiketu Ladislav Špaček v propagačním materiálu společnosti Wringley, která žvýkačky vyrábí. Co si o tom myslíte vy?

Foto: Isifa/Thinkstock

Žvýkání ve společnosti prý už není faux pas. Tvrdí to odborník na etiketu Ladislav Špaček v propagačním materiálu společnosti Wringley, která žvýkačky vyrábí. Co si o tom myslíte vy?

Podle Ladislava Špačka decentní žvýkání nevadí ve většině běžných situací. Rozhodně je vhodnější než zápach z úst. "Žvýkání není v rozporu s pravidly slušného chování. Udržuje hygienu v ústní dutině, a dává nám tak pocit jistoty, že neobtěžujeme okolí nepříjemným zápachem z úst. Žvýkačka je nezbytná potřeba právě v situacích, kdy nám záleží na vyvolání dobrého dojmu v našem protějšku, při společenské komunikaci, při přednáškách, interview, při intimní komunikaci," říká odborník na etiketu.

Takzvané společenské žvýkání ovšem vyžaduje jistou zručnost a dovednost. Pomoci by vám při ní měla pravidla pana Špačka.

Žvýkání podle Ladislava Špačka

Žvýkačku vkládáme do úst nepozorovaně, nenápadně, ve skrytu. Nejde sice o nic skandálního (jíst obložený chlebíček je mnohem nechutnější a mnoho lidí přesto konzumuje chlebíčky na veřejnosti), ale ve společnosti s ústní dutinou veřejně nepracujeme, proto radím odvrátit hlavu a velmi nenápadně a rychle žvýkačku vsunout do úst.

Žvýkačku nezačneme okamžitě drtit stoličkami. Jemně ji válíme po jazyku (jako Karel IV. s Buškem z Velhartic, když popíjeli první české burgundské) a vyčkáváme, až žvýkačka přijme naši tělesnou teplotu. V této fázi jde také o uvolňování osvěžujících aromatických látek z potahu žvýkačky.

Jakmile žvýkačka zvláční, můžeme ji lehkými stisky mezi stoličkami i mezi řezáky intenzivněji exploatovat (vytěžit aromatické látky). Důležité je, že veškerý pohyb se musí odehrávat za sevřenými rty, bez zjevných pohybů čelistí. Okolí nesmí vůbec tušit, že máme v ústech žvýkačku.

Co se žvýkačkou po dožvýkání? Tímto pojmem můžeme označit stav, kdy žvýkačka ztratila aroma a je zbytečné ji dál mít v ústech nebo kdy nastává situace, kdy by žvýkání, byť nenápadné, bylo přece jen nevhodné. Pro tuto situaci bychom měli mít vždy po kapsách nebo v kabelce kousek papíru, ubrousek, kapesníček, projetou jízdenku. Odvrátíme se od okolí do ústraní, vyjmeme žvýkačku nenápadně z úst a vložíme do připraveného obalu. Ten vrátíme do kapsy či do kabelky a vyhodíme ho při vhodné příležitosti do odpadkového koše.

Kde se žvýkání opravdu nehodí

Navzdory tomu, že se žvýkačkou umíte zacházet přímo bravurně nenápadně a společensky, existují situace a místa, kde se žvýkání opravdu nehodí. "Nebudeme žvýkat na svatbě (nemyslím jen ženicha nebo svědka, ale ani jako diváci), na pohřbu, v soudní síni, při obchodním jednání, jsme opatrní v kostele a na hřbitově," upřesňuje Ladislav Špaček.

Ale i v běžném životě může nastat situace, kdy náhle zjistíme, že žvýkačku mít v ústech nemůžeme a nemáme šanci ji odložit. Například když vás na firemní konferenci šéf nečekaně vyzve, abyste se dostavili na pódium a převzali ocenění za dobrou práci. Pak nezbývá, než žvýkačku bez váhání spolknout, rychlejší a nenápadnější řešení nenajdeme. Nebojte se, střeva vám to neslepí! Není to škodlivé, jen nezvyklé.

Předsudek, nebo reklama?

"Odbouráme-li předsudky, které někteří lidé o žvýkačkách mají, a osvojíme-li si umění společenského žvýkání, zjistíme, jak užitečný nástroj k mezilidské komunikaci jsme získali," uzavírá Ladislav Špaček.

Myslíte, že by s ním souhlasila nestorka etikety, paní Eliška Hašková Coolidge? To můžete zjistit na jejích kurzech etikety pro teenagery v hotelu Mandarin Oriental Prague. Ve třech lekcích se tam naučí zásady společenského a etického chování i správného stolování a oblékání.

Anebo nám můžete svůj názor rovnou napsat pod článkem či hlasovat v anketě. Je podle vás žvýkání společensky přijatelné? A za jakých okolností? Nebo si snad myslíte, že patří spíš do soukromí?

zdroj: Wringley, softeducation.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Čtyřleté modelky? Vypadají jako luxusní prostitutky

Dětské běsy: nekopej nohama, kopeš mamince hrob!

Jak provonět byt? vyzkoušejte novinky i babské rady!

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama