reklama

20 pravidel šťastného manželství. Co dělat a nedělat?

Dodržováním několika dobrých zásad se můžete vyhnout spoustě konfliktů, zbytečných hádek, pocitů zmaru a smutku.

Foto: Isifa/Thinkstock

Dodržováním několika dobrých zásad se můžete vyhnout spoustě konfliktů, zbytečných hádek, pocitů zmaru a smutku. Nebo vás minimálně pobaví. Nejde totiž o žádná klišé, ale o rady hodně konkrétní, někdy trochu kontroverzní a psané s nadsázkou.

Právě nadsázka a humor jsou totiž pro spokojený vztah naprosto klíčové. Člověku se často uleví, když některé věci nebere vážně, cynicky je zesměšní nebo nad nimi prostě mávne rukou. 

Autorkou následujících pravidel je Eva Gbelcová, jedna ze zakladatelských osobností manželského a rodinného poradenství. V její původní podobě jich bylo celých sedmdesát, my jsme vybrali dvacet nejlepších. Plné znění najdete v knize Tomáše Nováka s názvem Na co se ptají ženy o mužích.

Eva Gbelcová tyto rady původně psala hlavně pro vlastní potřebu, nelekněte se tedy toho, že v nich tyká - oslovovala v nich sama sebe. 

1) Měj se ráda. Rozmazluj se, mysli jen na prožité pěkné chvíle. Může být i hůře.

2) Nepodceňuj se. Mohu tě ujistit, že mnozí jsou na tom ještě mnohem hůře než ty.

3) Nebuď sobecká, egocentrická, a když to nedovedeš, tak toto tajemství před okolím přísně zachovávej.

4) Nelži, a pokud ano, tak jen v nezbytně nutných případech. Když lžeš, nezabíhej do zbytečných podrobností.

5) Cti otce svého a matku svou. V hádce ani v žádné jiné situaci nepomlouvej manželovy rodiče a příbuzné. Jednak jim to manžel řekne a jednak se dozvíš, že tvoji rodiče jsou ještě horší asociální a kriminální živly.

6) Nevytahuj na manžela staré nevyřešené problémy. Otevírala bys skříň s kostlivci a on by jistě otevřel i tu tvoji obdobnou skříň. Kdo ví, co by na tebe z ní vypadlo.

7) Vyhýbej se nic neřešícím hádkám, hlavně těm dlouhodobým. Když se však přece jen stane, že se manžel chce zcela programově hádat až do ranního kuropění, nečekej, až kohout zakokrhá. Vezmi si okamžitě ten nejsilnější prášek na spaní nebo uteč s dětmi ke kamarádce. Nic se totiž nevyřeší a navíc budeš druhý den stát v práci za nic...

Čtěte také: 10 jednoduchých a osvědčených tipů, jak rychleji usnout

8) Přiznej svoji chybu, ale neponižuj se. Manžel by totiž mohl mít radost z toho, že jsi ještě blbější, než si myslel.

9) Nechoď problémům naproti. Ony si tě beztak najdou. Ale při troše štěstí tě mohou třeba minout... Přiznej si, že kdyby nebyly občas malé problémy, tak by ses k smrti unudila.

10) Zachovej si chladnou hlavu, když tě přece jen dostihnou velké problémy. Neřeš je ihned, ale až se zbavíš prvních emocí, protože "ráno je moudřejší večera".

11) Neboj se manžela občas pochválit. Nepoužívej v komunikaci ironii, podbízivost, nadřazenost. Hlídej si i řeč těla a mimiku. Nemluv dvojsmyslně a nedodávej hned k pochvale, co všechno ještě neudělal. Buď spravedlivá a pochval ho občas, i když si to nezaslouží. Chval i před dětmi a rodiči. Vyplatí se to.

12) V žádném případě nepoužívej vulgární slova, a to ani v hádce, ani náznakem. Mohla by ses od něj totiž dovědět ještě horší výrazy.

13) Nevzbuzuj v manželovi lítost. Určitě tě nebude litovat, když se chce hádat.

14) Při komunikaci chtěj fakta. Neskákej mu do řeči, sama nebuď zabíhavá. Nežij v bludu, že ti partner musí rozumět. Nemusí, když mluvíš příliš obecně. Ty si to pak můžeš vysvětlovat, že ti ani rozumět nechce. 

Čtěte také: Doma mám sex jen za odměnu, není to vydírání?

15) Nevnucuj partnerovi svoje pravdy. Má právo na své názory a na své pravdy, byť by byly sebeblbější.

16) Karty hrej zásadně neskutečně blbě, i kdybys byla velmistryně v pokeru a v šachu zároveň. Pamatuj, že žádný muž nesnese, aby ho žena a nejméně pak manželka v čemkoliv předčila. I kdyby to bylo plivání do dálky.

17) Nauč se partnerovi naslouchat, nebagatelizuj jeho problémy, neskákej mu do řeči, protože se nic nedozvíš a nebudeš schopna připravit se na ještě horší doby.

18) Nementoruj manžela ani děti. Beztak tě neposlouchají a začnou tě navíc i nenávidět.

19) Pokud se manžel začne nadměrně fintit, nadměrně se věnovat hygieně, používat různé drahé kosmetické přípravky, držet dietu, navštěvovat posilovny, ihned začni dělat totéž. Třeba ještě není pozdě. A i kdyby bylo, alespoň se ti pak bude lépe hledat náhradní partner. Nakonec, ve zdravém těle zdravý duch.

20) Budeš-li dlouhodobě dodržovat všechna tato přikázání a problémový manžel chování k tobě nezlepší, jednej podle scénáře - "tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne". Jen dej pozor, aby to nebylo ucho tvoje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hádáme se o ovladač: Největší problém české rodiny?

Dřív byl sex můj koníček, teď nemám chuť. Co dělat?

7 zlodějů životního elánu: Poznej a znič!

Bittnerová: Vložky zdarma? Pro spoustu žen je menstruace stigma, muži diskuzi hrotí | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama