reklama

10 jednoduchých a osvědčených tipů, jak rychleji usnout

Nemůžete večer usnout a každá probděůá minuta vás přijde draho? Koukáte v práci, jako byste celou noc nespali? Tady je 10 tipů, jak rychleji usnout.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Spánek je jedna z nejdůležitějších věcí. Ovlivňuje činnost mozku i fyzickou zdatnost během dne. Máte-li dlouhodobější potíže s usínáním či se často budíte, můžete se cítit zmatení a omámení.

Tělo potřebuje minimálně 7 hodin spánku. Pokud máte dlouhý den a hodně práce, je pro vás důležité vědět, jak nejrychleji usnout. Každá minuta je drahá. Špatně usínáte? Tady je 10 tipů, které vám s tím pomohou.

Tip č. 1 - Ideální teplota

Ujistěte se, že teplota v ložnici je ideální pro spánek. Říká se, že by mělo být v pokoji chladno, ale pravdou zůstává, že je třeba vše uzpůsobit vašim potřebám a požadavkům. Někdo má rád teplo, jiní chtějí celou noc otevřené okno.

Náš tip: Kam s polštářem aneb Které polohy při spánku škodí zdraví?

Pokud patříte k první skupině, než okno na noc utěsníte, pořádně a intenzivně vyvětrejte. Čerstvý vzduch je velmi důležitý.

Tip č. 2 - Dokonalý polštář

Pohodlný polštář je základ. Nejlepší jsou takové, jež jsou vyrobené z pěny s pamětí. Poskytují největší pohodlí a zdravý spánek. Přizpůsobí se konkrétní hlavě či tvaru krku. Pozor, nikdy byste neměli mít hlavu hodně podloženou, hrozí vám pořádné ztuhnutí šíje a následně bolesti hlavy.

Tip č. 3 - Pohodlné pyžamo

Zvolte si správný noční úbor. Vyberte si pyžamo z příjemného materiálu. Noční úbor by neměl být příliš těsný, škrábat či šimrat. Nejvhodnějším materiálem na spaní je bavlna či hedvábí. Máte-li pocit, že se v noci v oblečení uvaříte, klidně spěte nazí.

Tip č. 4 - Relaxujte

Před tím, než se uložíte ke spánku, relaxujte. Dejte si horkou vanu, čtěte si knížku a vypusťte z hlavy všechny všední starosti. Zkuste meditovat nebo si zacvičte příjemný strečink, který uvolní napětí svalů. Relaxování si dopřávejte pravidelně, uvidíte, že se budou dít zázraky.

Tip č. 5 - Televize do ložnice

Je pravda, že se televize do ložnice nedoporučuje, podle výzkumů ničí partnerský vztah a negativně ovlivňuje mozek, ale máte-li vyzkoušené, že na gauči u televize usnete hned, klidně si ji do ložnice přestěhujte, ale nastavte si automatické vypnutí do 30 minut, aby vás nerušila během spánku.

Tip č. 6 - Oblíbená hudba

Nahrajte si do přehrávače oblíbené skladby, které vás baví, nebo sáhněte rovnou po relaxační hudbě. Poslech hudby vás uvolní natolik, že usnete jako mimino. Někteří lidé před spaním potřebují drobný hluk v pozadí, říká se tomu "bílý šum", který rozptýlí mysl natolik, že dovolí tělu rychleji usnout.

Tip č. 7 - Potravinové doplňky

Nic nezkazíte tím, že si do svého jídelníčku přidáte potravinové doplňky. Abyste rychleji usnuli, můžete zkusit kořen kozlíku lékařského, dodat tělu více vápníku s hořčíkem, vitamin D3, B nebo omega-3. Příjemně uklidňuje i mátový čaj, meduňka nebo heřmánek.

Tip č. 8 - Lehká svačina

Dopřejte si lehkou svačinu. Sacharidy s vápníkem a proteiny vyvolají uvolňování serotoninu, který vám pomůže usnout. Dobré jsou lehce sladké mléčné výrobky, banán, arašídy, mandle, avokádo či fíky. Pokud půjdete spát hladoví, pravděpodobně se vám nepodaří usnout.

Čtěte také: Spánek: Škodí ho moc i málo. Kolik je tak akorát?

Ořechy, mandle a semínka obsahují esenciální oleje, které vaše tělo hodí do příjemného klidu. Pozor, jídlo by nemělo být kořeněné, tučné a hlavně se nepřejídejte, protože pálení žáhy a podrážděný reflux vám k příjemným snům rozhodně nepomohou.

Tip. č. 9 - Pravidelný pohyb

Během dne pravidelně cvičte. Vaše svaly budou mít dostatečný výdej energie a spálíte kalorie. Opět zase platí, že tři hodiny před spánkem byste už neměli vykonávat příliš energické pohyby. Unavené tělo bude vědět, že ho další den čeká náročná aktivita, proto rychleji přijme fakt, že potřebuje odpočinek a vy snáz usnete. Nemusíte to přehánět, stačí jít na procházku, jet na kole, plavat, cokoliv, co bude trvat alespoň 30 minut.

Tip č. 10 - Útulné prostředí

Zútulněte si pokoj. Ložnice je jenom vaším místem. Nainstalujte si dobré rolety, kupte kvalitní matrace, polštáře a měkké přikrývky. Udělejte si z ložnice harmonický pokoj, kde se obklopíte věcmi, na kterých vám záleží a které máte rádi. Je jedno, zda to budou fotografie dětí, oblíbená lampa nebo se zamilujete do barevné tapety. Vy se tam musíte cítit dobře.

Máte nějaké osvědčené tipy, jak rychleji usnout? Co platí na nekonečné převalování? Proč si myslíte, že nejčastěji nemůžeme usnout? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Autismus a očkování: Falešná stopa?

Strach ze smrti mi ničí život i manželství

Pampeliškové recepty: Víno, ocet a lahodný salátProkop: Lidí, kteří nechtějí žádná opatření, je málo. Roušky jich odmítá pár procent | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama