reklama

Podivnosti našeho těla: Varhánky z vody, fantom vibrací

Husí kůže, knedlík v krku, vrásky z vody, alkoholové okno a další. Víme, proč tělo dělá tolik podivností...

Foto: ISIFA/Thinkstock

Lidské tělo je úžasný a nejsložitější "stroj", který byl kdy stvořen. I když o něm dnešní moderní medicína ví hodně, často nás ale dokáže pořádně zaskočit. Některé věci se vysvětlit dají, jiné jsou mimo naše chápání. Tady je 8 podivností, kterými nás tělo denně překvapuje.

Nechápete, proč trpíte mořskou nemocí, z jakých důvodů si myslíte, že vám vibruje mobil, když tomu tak není, nebo proč vám běhá mráz po zádech? Podívejte se, co za tím vším stojí.

Škytání je reakce na sání

Škytání nám může pořádně znepříjemnit život, někdy to přestane, jindy zkoušíme různé fígle, abychom tuto otravnou záležitost zastavili. Charles Osborne dokonce škytal 68 let.

Doporučujeme: Co platí na škytavku? Nemyslete na ni!

Nejnovější poznatek přináší vědec Daniel Howes. Ten se domnívá, že jde o jakýsi reflex, který se objevuje už po porodu, kdy miminka při sání mateřského mléka potřebují dostat z břicha přebytečný vzduch. Kontrakce bránice je podle něj protipohyb nasávání. A tuto myšlenku dokazuje na faktu, že škytavku mají pouze savci a s přibývajícím věkem škytavka ubývá na četnosti.

Varhánky aneb Už můžu ven z vody?

Také vám maminka jako malým dětem říkala, že z vany už musíte ven, protože se vám objevily na prstech varhánky? Vědci mají jen málo důkazů, díky kterým by s konečnou platností mohli vysvětlit, proč se tomu tak děje. Jednou z teorií je, že voda způsobuje bobtnání kůže, což vede k vráskám.

Dalším důvodem je prý výhoda pro naše tělo. Vrásky zvyšují přilnavost rukou či nohou za mokra. Studie z univerzity v Newcastlu ukazují, že zvrásněná kůže mohla našim předkům pomáhat v deštivých dnech držet rukojeti nástrojů a jiných předmětů a varhánky na nohách zase usnadňují postoj na podložce.

Fantom vibrací

Také jste někdy z kapsy vytáhli telefon, protože jste cítili, že vám vibruje, ale nebylo tomu tak? Studie z roku 2010 dokazují, že 68 % lidí, kteří tato zařízení používají, se toto stává. Může za to náš mozek, který je v napětí. Pocit je intenzivnější ve chvíli, pokud očekáváte hovor či naopak nechcete, aby vás telefon vyrušil. Pak stačí jen lehké zavadění o kapsu či látku a nervová soustava předá poněkud zkreslenou informaci, upřesňuje web listverse.com.

Mráz po zádech

Mráz po zádech - husí kůže nás provází v mnoha životních situacích. Nejčastěji se objeví ve stresujících momentech, když jsme v nebezpečí a máme strach. Celá situace ovlivňuje hypothalamus, část mozku, která kontroluje určité funkce nervového systému.

Jako reakce se uvolní velké množství adrenalinu. Ten způsobí, že se svaly napnou, čímž postaví do pozoru vlasy i chlupy. Stejný jev nastane, když cítíme velký příliv pozitivních emocí, štěstí, lásku nebo šok.

Zívání je kvůli mozku

O tom, proč je zívání nakažlivé, už se vedlo hodně debat. Podle vědců přináší do těla více kyslíku ve stresových situacích nebo při sportu či ve chvíli, kdy je tělo v napětí. Jiné studie se domnívají, že jde o projev nudy či únavy, kdy je třeba rozproudit krev přísunem kyslíku.

Náš tip: Zívání je nakažlivé. Víte mezi kým nejčastěji?

V letošním roce přišli vědci s novou teorií. Podle nich zívání ochlazuje mozek novým studeným vzduchem, aby se zvýšil průtok krve do mozku a odvedlo se přebytečné teplo.

Pili jste? A máte velké okno?

Je zcela běžné, že si lidé, kteří večer vypili mnoho alkoholu, nemohou druhý den na některé věci vzpomenout. Studie potvrzují, že alkohol brání mozku, aby informaci z krátkodobé paměti převedl do dlouhodobé. Alkohol zastaví uvolňování glutamátu v hipokampu, čímž brání neuronům, aby mezi sebou komunikovaly. Informace může zůstat uložená někde hluboko v mozku, takže když dotyčnému začnete vše dávat do různých souvislostí, některé věci se mu nejspíš opět vybaví.

Mořská nemoc a nevolnost v dopravním prostředku

Mnoho lidí se potýká s mořskou nemocí či nevolností při cestování v dopravních prostředcích. Nejčastějšími příznaky jsou zvracení a závratě. Vlastně za to může rozpor mezi pocitem a tím, co vidíte.

Nepřehlédněte: Mořskou nemoc můžete mít i na výletě k babičce

Například na lodi vaše tělo pomocí vnitřního ucha vnímá pohyb, ale vy jej nevidíte, protože se zdá, že je loď v klidu. Mozek přijímá protichůdné informace a vyvolá obranný mechanismus (zvracení, závratě). Nejčastější příčinou halucinací (odlišné informace od skutečnosti) je otrava jedem, proto se i při cestování mozek domnívá, že jde o tento problém a vyvolá zvracení, aby se zbavil toxinů z těla.

Knedlík v krku

Tento jev je běžný pro lidi, kteří se něčeho bojí. Jde o intuitivní obranu. Krev se napumpuje rychle do mozku a svalů, aby bylo tělo připravené utéct před nebezpečím. Srdce buší silněji, a proto i rychleji dýcháme, hlasivky se rozšíří, aby usnadnily průchod vzduchu, my začneme intenzivněji polykat a důsledkem je pocit, že se nám něco zaseklo v krku.

Vadí vám cestování v autě? Máte nějaké tipy, jak si s tím poradit? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Otázka moderní doby. Je velký zadek hezký?

Teplé večeře každý den. Vážně jsou potřeba?

Fotíte mobilem? Pár triků, které fotku vylepší










reklama
reklama
reklama