Mořskou nemoc můžete mít i na výletě k babičce
Nevěříte? Je to tak, mají společný základ jímž je kinetóza, neboli nemoc z pohybu. Klasikou je autobus, ale objevuje se v autě, letadle, na lodi nebo na kolotoči...
Nevěříte? Je to tak, mají společný základ jímž je kinetóza, neboli nemoc z pohybu. Klasikou je autobus, ale objevuje se v autě, letadle, na lodi nebo na kolotoči...
Prostě kdykoliv, kdy se člověk pohybuje jinak, než po svých. Někdy není potřeba ani to - u citlivějších lidí se může dostavit třeba v kině (opatrně v 3D, 4D) nebo při pozorování tekoucí vody z mostu.
Problémem není žaludek
Trpí jí nejvíc děti, ale i domácí mazlíčci na cestách, a není to nemoc, i když příznaky tak vypadají: Projevy začínají pozvolna únavou a bolestí hlavy, dostaví se vtíravý pocit nevolnosti. Dojde k poklesu krevního tlaku a připojí se nadměrná tvorba slin. Připojí se závrať a zalití studeným potem.
Doporučujeme: Téma: Nástrahy dovolené
Někdo při kinetóze zvýšeně zívá, typická je bledost až zelená barva v obličeji, případně říhání a plynatost. Pokud dojde i ke zvracení, obvykle se člověku neuleví.
Příčina totiž netkví v žaludku, ale ve středním uchu, kde je umístěno ústrojí rovnováhy. Během pohybu dostává mozek protichůdné informace, které neumí vyhodnotit. Oči pohyb téměř nezaznamenávají, ale tělo změnu polohy vnímá.
Co pomůže?
Rozhodně během jízdy/letu nečtěte, jinak se nevolnost prohloubí. Snažte se zavřít oči, tím vyřadíte zrak jako jeden z receptorů, a zaspat cestu. Vliv plnosti žaludku na nevolnost je zcela individuální, takže je na vás, zda budete cestovat nalačno, či nikoliv. Pokud si můžete vybrat, cestujte raději v noci, kdy díky tmě není rozpor mezi vnějším prostředím a vnitřními informacemi tak velký.
Spolehlivě pomůže jedině čerstvý chladnější vzduch, zastavit a vystoupit. To totiž neřeší podstatu problému, ale pouze jeho důsledky. Proto je lepší myslet na potíže už předem.
Myslete dopředu
Nejspolehlivějším řešením při pravidelných nevolnostech způsobených kinetózou je pak například starý dobrý Kinedryl, který se bere hodinu před začátkem cesty a mohou jej děti od 2 let. Podobně funguje Nokinal a speciální žvýkačky TravelGum (v nouzi někdy pomůže i ta obyčejná).
Mořští vlci přísahají na léky Stugeron, Cinnarizin či Medrin. Jsou však jen na předpis a primárně jsou určeny na jiné potíže, takže jejich použití je tak trochu ve stylu "s kanónem na komáry" - pozor tedy na vedlejší účinky. Pokud si ale chcete užít cestu jachtou po Karibiku, pak to nejspíš stojí za to.
Účinná je také náplast s účinnou látkou skopolamin, která se uvolňuje rovnoměrně během celé cesty a tlumí příznaky nevolnosti. Ta však není v ČR registrovaná.
Pokud se chcete spolehnout na přírodu, jde to také. Relativní novinkou je přírodní přípravek z oddenku zázvoru Megafyt Avioplant, ale stejnou.službu udělají i zázvorové bonbóny nebo přímo žvýkaní kousku zázvoru.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Ze Slovenska si můžete přivézt malárii, tvrdí expert
Hmyz útočí: Braňte se mu
Koupání v přírodě? Na vlastní nebezpečí!