reklama
 

Zívání je nakažlivé. Víte, mezi kým nejčastěji?

O tom, že je zívání nakažlivé, nemůže být pochyb, ale víte, kdy nejvíce a kdo vás nejčastěji tímto reflexem nakazí? A proč je důležité zívání nijak netlumit?

Foto: ISIFA/Thinkstock

O tom, že je zívání nakažlivé, nemůže být nejmenších pochyb. Tento fakt potvrdilo už několik vědeckých studií a i tento článek se stane důkazem. Uvidíte, kolikrát se vám během jeho čtení otevře pusa, aniž byste to mohli nějak ovlivnit.

Staří Mayové a další indiánské kmeny například tvrdili, že zívání je projevem nevědomých sexuálních tužeb. Ale tento "reflex" nemáme jen my lidé, ale i několik dalších živočichů. Vědci se shodují, že jde o jakýsi projev sociologie a má mnoho vysvětlení, ale věděli jste, že existuje mezi osobou zívající a tou nakaženou jistý vztah?

Kdo nás nakazí nejčastěji?

Pusu otvíráme nejen, když jsme unavení, nákaza" pravděpodobnější. "Zívnutí je projevem sociální empatie," tvrdí Elisabetta Palagiová, zooložka Muzea přírodní historie univerzity v italské Pise.

Doporučujeme: Test: Zajímavá fakta o lidském těle

Vědci na této univerzitě analyzovali chování 109 dospělých po dobu jednoho roku. Zjistili, že polovina z nich reagovala na nekontrolovatelné otvírání úst nejbližších členů rodiny, čtvrtina na přátele, každý osmý na vzdálenější příbuzné a jen každý desátý na neznámé lidi.

Dále dodává, že tato schopnost je známá hlavně u inteligentních tvorů. Čímž nechce naznačit, že s vyšším IQ budete mít větší šanci, že se nakazíte zíváním, hovoří o dalších savcích, jako jsou například primáti, psi, kočky a ostatní zvířata.

Proč se nakazíme?

Teorií je opravdu mnoho, ale nic není opravdu potvrzené. Pojďme si některé z nich připomenout.

Regulace teploty: Objev z Princetonské univerzity tvrdí, že důkladné zívnutí reguluje teplotu mozku. Široké otevření úst uvolní hltan, proud čerstvého chladnějšího vzduchu a zabrání nadměrnému stoupání teploty do mozku.

Okysličení mozku: Dlouho se věřilo, že vlivem únavy se v krvi nahromadí oxid uhličitý, čímž vyvolá tuto reakci a dodá tělu kyslík, ale to nelze brát zcela za potvrzené, protože zívá i desetitýdenní plod v děloze, který sám nedýchá, tuto funkci plní pupeční šňůra.

Zvýšení průtoku krve: Během zívnutí se nejen otevřou ústa, ale také se do činnosti dají plíce, svaly, bránice a celá lebka se v tu chvíli uvolní. Průtok krve se zvýší až o 30 %.

Jedinou jistotou však zůstává, že se vám pusa otevře hned, jakmile vidíte někoho zívnout.

Rozhodně se nebraňte! Uzdraví vás to!

I když už si někdy říkáte dost, protože si jinak vyhodíte pusu z pantů, je tento "nešvar" vlastně pro naše tělo velmi prospěšný. V čem nám pomáhá?

 1. Za tu dobu se nám stáhne a uvolní svalstvo od hlavy až po prsty na nohou. Dále břicho, krční, oční i břišní svaly.
 2. Do buněk doputuje více kyslíku.
 3. Svalstvo očí se nejprve stáhne a uvolní, čímž nám vyhrknou osvěžující slzy, které pomohou unaveným a suchým očím.
 4. Říká se, že během té chvilky se z těla vyplaví škodlivé toxiny.
 5. Začnou se uvolňovat pozitivní hormony dobré nálady.
 6. Z jater se vyloučí škodliviny.
 7. Uvolňuje se žaludek a břišní svalstvo, které souvisí se špatným trávením, jenž je nejčastěji způsobené nadmírou stresu.
 8. Okysličí se mozek, tím se zabrání předčasné únavě.
 9. Nebojte se zvukových projevů, posilují hlasivky a zvyšují pocit uvolnění celého těla.

Fakta o zívání

Jistě vás bude zajímat, jak dlouho tato činnost trvá či, co vše se v našem těle odehrává. Podívejte se na fakta, která jste o zívání možná ještě nevěděli.

 • Trvá v průměru šest vteřin.
 • Nelze si zívnout polovičatě. Buď je to naplno nebo vůbec.
 • Přes čelistní kloub se aktivují nervy, které vedou až do mozku.
 • Mozek v tu chvíli produkuje hormon štěstí, serotonin.
 • Lidé, kteří užívají antidepresiva, zívají mnohem častěji, protože se jim léky uměle zvyšuje dávka serotoninu.
 • Lidé s autismem nezívají, protože nejsou schopni empatie.

Náš tip: 13 důvodů, proč pít vodu s citronem

Ať už se necháte nakazit či nikoliv, neberte to jako neslušnost, pořádně se do toho opřete, a pokud to jen trochu jde, užívejte si přirozený přísun kyslíku do těla s maximální pohodou. A ruku před pusu? Je to součástí slušného vychování, ale rozhodně se pro jednou nic nestane a navíc se nemusíte bát, že by vám z těla vyletěla duše, jako tvrdí jedno přísloví ze starého Řecka. Nám osobně se ale líbí vysvětlení původních obyvatel východní Asie, kteří věřili, že v ten moment na ně někdo myslí...

Necháte se nakazit zívnutím? Kolikrát jste si zívli, než jste dočetli až ke konci? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Video: Naučte se netloustnout s Petrem Havlíčkem

Nejplodnější matka světa porodila 69 dětí

Jak správně smažit a který olej použít? Překvapí vás to
Pomsta odhozené manželky. Dianne se po rozvodu kvůli mladší milence náramně baví | Video: Instagram/Dianne Laurance
reklama
reklama
reklama