Na co si dát pozor na etiketách potravin
Poradíme vám na jaké informace se zaměřit na etiketách potravin, a tak lépe vybírat při nakupování a nenechat se nachytat výrobci.
V minulosti to bylo s výběrem potravin relativně snadné. Bylo jich celkem málo a lidé dobře věděli, co která obsahuje, jak vznikla a odkud pochází.
Dnes je k dostání téměř nekonečné množství druhů jogurtů, sýrů, salámů, cukrovinek i nápojů, ale taková svoboda volby pak nakupování často komplikuje. Většina balených produktů má dnes již etiketu se složením, která může s výběrem pomoci, ale je důležité vědět, na jaké informace se zaměřit.
O správném stravování se více dozvíte na stránkách Fithall.cz
Prvním údajem, kterého si všímejte, je datum spotřeby. V případě, že na výrobku toto datum chybí, vůbec ho nekupujte. Občas nás také média varují, že některé řetězce data spotřeby přelepují, aby své prošlé zboží prodaly. Zkontrolujte, zda není obal poškozený a vemte si balení ze zadní části regálu, kam se obvykle doplňují ta čerstvější.
Pozor na krásné barevné obaly!
Nenechte se zlákat krásně vypadajícími, pestrými obaly s výraznými nápisy o obsahu tuků a cukrů nebo nepřítomnosti barviv a konzervantů. Raději výrobek otočte a jeho skutečné složení důkladně prostudujte. Složení produktu musí být na obalu uvedené česky a zároveň byste měli rozumět všem pojmům, které se v něm vyskytují. Pokud téměř nedokážete názvy přísad vyslovit, je to jasný signál pro vrácení zboží do pultu.
Obecně platí, že čím méně složek potravina obsahuje, tím je zdravější. Jogurt by zkrátka měl být složený z mléka, mléčné bílkoviny a jogurtové kultury, ale rozhodně ne ze škrobu, želatiny, barviv, stabilizátorů, konzervantů nebo umělých sladidel. U mnohých potravin se dalších příměsí bohužel nevyhneme, proto je dobré znát alespoň některé, které se v nich mohou objevit.
Jak se vyznat v éčkách? Která škodí a které naopak?
Pod písmenem "E" se na obalech potravin ukrývají barviva, konzervanty, emulgátory a přídatné látky, jenž nemusí být vždy špatné.
Například velmi důležitý vitamín C, jinak také zvaný kyselina L-askorbová, se označuje jako E 300. Dál antioxidanty - tokoferoly, které jsou zdraví prospěšné, nesou označení E 307, 308 a 309.
Naopak můžete také v mnohých potravinách najít nebezpečné jedy, jako je často používaná kyselina karmínová (košenila) - E 120, která je velmi škodlivá a může způsobovat alergie, nebo glutaman sodný - E 621, často používaný pro svou výraznou a návykovou chuť. Na internetu najdete jejich kompletní seznam.
Poslední údaj, kterým se zabývejte, je energetická hodnota a obsah jednotlivých živin ve výrobku. Pokud chcete hubnout, vyvarujte se těm, které mají vysoký obsah tuku a cukru, ale určitě nekupujte potraviny light nebo s umělými sladidly, těmi svůj organismus akorát zmatete.
Jaké potraviny vybírat?
Vybírejte si jogurty, které obsahují kolem 3% tuku, sýry s obsahem tuku v sušině do 30%, pečivo, které je upečeno z celozrnné mouky, ale také masné výrobky s opravdu vysokým podílem masa. Alergici by si pak měli také všímat upozornění o možné přítomnosti alergenů v potravinách.
Zpočátku může být důkladné čtení etiket na potravinách otravné, ale uvidíte, že časem se stane běžnou rutinou a vaše tělo vám za toto úsilí poděkuje.
Více tipů pro zdravé stravování a videotéka cvičení na www.fithall.cz
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jak naučit děti jíst zdravě? Poradíme!
Smrt máme na talíři. Jak si zachránit srdce?
Jak si správně rozvrhnout jídlo během dne (noci)?
,