reklama

Éčka v potravinách: V čem jsme lepší než Evropa?

Éčka? Máloco vzbuzuje tolik emocí a také obav. Mnoho lidí totiž neví, že část z těchto látek je zdraví prospěšná nebo zdraví chránící tím, že prodlužuje trvanlivost a brání zkažení čí zplesnivění. Přesto mohou být příčinou nejrůznějších zdravotních potíží. ČR je na ně přísnější než Evropa!

Foto: Profimedia.cz

Éčka? Máloco vzbuzuje tolik emocí a také obav. Mnoho lidí totiž neví, že část z těchto látek je zdraví prospěšná nebo zdraví chránící tím, že prodlužuje trvanlivost a brání zkažení čí zplesnivění. Přesto mohou být příčinou nejrůznějších zdravotních potíží.

Na éčka by si měli dát pozor hlavně alergici a malé děti. Na ně myslí vyhláška regulující používání aditiv v potravinách určených pro děti do tří let. Regulace se však netýká limonád, zmrzlin a cukrovinek. Tedy právě těch výrobků, které děti tak často konzumují.

Éčka škodí hlavně dětem

"S éčky se setkáváme například u oblíbených dětských pitíček. Ta obsahují barviva, konzervanty, sladidla a další. Ačkoli jsou všechny ingredience označené jako bezpečné v určitém použitém množství, nebyly provedeny experimenty, ve kterých by se hodnotilo, jak spolu reagují navzájem," uvedla Jitka Palatová z projektu CEFF, který uděluje certifikát potravinám, jež neobsahují nejvíce sledovaná éčka.

Doporučujeme: Éčka: Proč se jich máme bát

Název získaly podle svého označení písmenem E, za kterým je uveden číselný kód. Éčka prodlužují dobu trvanlivosti, upravují a zvýrazňují chuť a barvu potravin. Jejich seznam musí být uveden na obalu výrobku v sestupném pořadí dle množství, v jakém jsou ve výrobku obsaženy.

Která éčka jsou v ČR zakázána

V současné době existuje poměrně velké množství přídatných látek, které jsou v Evropské unii povoleny, ale existuje u nich podezření z negativního vlivu na lidské zdraví. Řada z nich je proto v České republice zcela zakázána.

EU tyto látky povoluje na základě výsledků testů jejich škodlivosti a dopadu na lidské zdraví. Jedná se například o sorban sodný, octan sodný, siřičitan draselný, mravenčan sodný a mnoho dalších. Jejich testování zastřešuje Spojený výbor expertů pro potravinářská aditiva, který je orgánem OSN.

Náš tip:  Tyto chemikálie nejvíce škodí lidskému tělu

Překvapením nejspíš pro většinu z nás je, že dokonce i při výrobě bio potravin je povoleno použití 36 vybraných přídavných látek. Sice jde většinou o látky přírodního charakteru (kyselina askorbová, kyselina jablečná, vinan draselný, uhličitan sodný, oxid uhličitý), ale třeba také dusitan sodný, právě jedno z nebezpečných éček.

Seznam podezřelých éček

Vědecké poznatky také ukazují, že některé látky přidávané do potravin mohou u dětí způsobovat hyperaktivitu - podezřelá jsou například barviva E 110, E 104, E 122, E 129, E 102 a E 124.

"U každé přídatné látky se sleduje tzv. hodnota NOAEL (No Observable Adverse Effect Level), tedy množství dané látky, u kterého nejsou pozorovány žádné nepříznivé vlivy na organismus. Stanovuje se také tzv. hodnota ADI, tedy množství látky, které může být konzumováno denně po celý život bez negativního dopadu na zdraví," vysvětluje  Ing. Vladimír Klescht, spoluautor knihy Éčka v potravinách.

Jak se vyhnout konzervantům

O reálném dopadu konzumace těchto látek se ale přesto stále diskutuje. Je to způsobeno tím, že jednotlivé konzervanty jsou sice zdraví nezávadné, ale není známo ani vědecky testováno, jak působí ve vzájemné kombinaci. Při určování bezpečného množství dané látky se však také nepočítá s tím, že zároveň člověk zkonzumuje řadu dalších látek, jejichž účinky se mohou sčítat nebo i násobit.

Pokud chcete mít jistotu, že nekonzumujete potraviny, které by tyto konzervanty mohly obsahovat, kupujte potraviny s logem CEFF na obalech. Naleznete ho pouze na potravinách, které neobsahují nejvíce sledovaná éčka, jako jsou konzervanty, umělá barviva, sladidla a glutamát, které lidské tělo nepotřebuje a neumí je zpracovat. Logo je udělováno nezávislou institucí, je jednotné pro všechny výrobce a tudíž lehce zapamatovatelné pro spotřebitele.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rozhovor i o vašem zdraví: Odpovídá odbornice na výživu

Cítíte únavu? Možná vás zlobí játra!

Horoskop na celý březen: Na co se můžete těšit?

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama