reklama

Kupujete squashovou raketu? Poradíme vám!

Squash se stal oblíbeným sportem při kterém spalujeme kalorie. Víme, jak vybrat vhodnout squashovou raketu!

Squash - ilustrační foto.
Squash - ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Začal vás bavit squash a uvažujete o koupi své vlastní squashové rakety? Ideální raketa je snem každého hráče. Dobrá raketa ovlivní celkové spalování přebytečných kalorií.

Obecně jde říci, že squash se stal oblíbeným sportem všech věkových kategorií. Jakou raketu na squash si vybrat? Měla by být ovladatelná a manévrovatelná. Pokud se rozhodnete začít sportovat a dělat něco pro své tělo, squash se správnou raketou budou dobrým začátkem. Zhubnete, protáhnete si tělo a zlepšíte si kondici.

Ideální raketa

Teoreticky lze říci, že raketa má tyto části: hlavu, krček, shaft, držadlo a výplet. Každá squashová raketa je vyrobená z určitého materiálu, má specifické vyvážení a může mít i různý typ výpletu. Jednotlivé části jsou snadno k nalezení, možná je dobré si říct, co je to ten shaft. Jde o spojovací rovnou část mezi V-čkem a vlastním držadlem rakety.

Co se týče materiálů, nejdůležitějšími vlastnostmi, co je třeba hlídat je, hmotnost, pružnost, tuhost, účinnost přenosu energie z rakety na míček nebo odolnost vůči poškození. Nejznámějším materiálem je určitě hliník, kompozit, grafit, kevlar a titan. Nejlevnější raketu seženeme v provedění hliník, ale musíme počítat s vyšší hmotností a nízkou tuhostí. Méně se používá kompozit. Vyznačuje se vyšší hmotností a nízkou tuhostí. Rakety z tohoto materiálu jsou levnější.

Grafitové vlákno je výborným materiálem, který je odolný, tuhý a má nízkou hmotnost. Často bývá obohacený titanovými vlákny. Nevýhodou je jejich křehkost. Grafitové rakety jsou velmi oblíbené a hodně se prodávají. Mimořádně odolným materiálem je kevlar, který se používá na vojenské helmy. Rakety s tímto materiálem najdeme jen u firem Babolat a QM. Je třeba počítat s výrazně vyšší cenou.

Vyvážení a výplet

Vyvážení ovlivňuje sílu úderu a ovladatelnost. Jednoduše řečeno jde o místo, kde se na raketě nachází těžiště. Na výrobku jsou uvedené hodnoty v centimetrech, které napoví vzdálenost od konce rukojeti směrem k těžišti. Vyváženější rakety mají hodnotu 34 cm a méně. Čím nižší hodnota, tím ovladatelnější raketa. Větší razanci ve hře získáte s raketou, která je více vyvážená do hlavy, tedy hodnota je vyšší než 34 cm. Existuje možnost dovyvážení vaší rakety. Výměnou nebo přidáním omotávky se parametry změní.

Stejně důležitý je i squashový výplet. Měli bychom klást důraz na způsob stejně jako na materiál samotné rakety. Špatný výplet degraduje i jinak na první pohled dobrou raketu. S výpletem vám poradí v odborných prodejnách, protože je třeba kontrolovat průměr, elasticitu, zpětný ráz, chování struny, napnutí, reálnou životnost a odolnost.

Tip při výběru squashové rakety

Tecnifibre Carboflex 130 LTD Re-Edition ´11

Squashová raketa za 2 499 korun je velmi osvědčený a oblíbený top model. 130 g z ní dělá velmi lehkou a vhodnou nejen pro středně pokročilou hru, ale také pro profesionální soutěžení. Je více vyvážená do hlavy 37, 5 centimetrů. Raketa je určená hráčům, kteří upřednostňují silovější a útočnější způsob hry s razantním a rychlým ukončením výměny. Výrobek má špičkový typ výpletu x-One Biphase Red s novou technologií ELASTYL. Rám je tvořený z Carboflexu.

Unsquashable CP 5500 ´12

Jde o 3. nejvyšší model z kolekce 2011/2012 vypletený mimořádně trvanlivým výpletem Unsquashable US 600. Raketa je určená pro pokročilé a zkušené hráče a její předností je velmi tuhý a kvalitní rám. Je vyvážená na střed a díky její nízké hmotnosti 155 g je výborně ovladatelná a bude oblíbená u hráčů s univerzálním stylem hry. Raketa je vyrobená z Carbon 4 Kevlaru, který umožňuje zrychlení hry. Za tento bílý skvost zaplatíte 1 699 korun.

Pro Kennex Stinger III LTD ´12

Ideální raketa pro začátečníky, která stojí jen 999 korun. Jde o výrobek, který se hodí pro sportovce, kteří si svým nadšením nejsou ještě zcela jistí a nechtějí za vybavení mnoho utrácet. Hmotnost rakety je 176 g a je vyvážená na 36,6 cm. Raketa má velmi odolný rám, dobrou ovladatelnost a poměrně silný úder. Se svou svítivě zelenou barvou bude trendy doplňkem na squashovém kurtu.

 

 

 

 

 

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama