reklama

7 dobrých skutků, které z vás dělají lepšího člověka

Co si představit pod pojmem dobrý skutek? Máme pro vás pár věcí, které z vás denně udělají lepšího člověka.

Foto: Thinkstock

Denně vyrážíme do ulic a potkáváme mnoho lidí. Už jste se někdy zamysleli nad tím, že byste pokaždé udělali něco, čím byste potěšili druhé? Je to vůbec možné? Máme pro vás 7 dobrých skutků, které z vás denně dělají lepšího člověka, aniž byste si to uvědomovali.

Zeptali jsme se našich čtenářů, co je podle nich dobrý skutek, který z nás dělá lepšího člověka. Musíme říci, že se hodně z nich vzácně shodlo nad tím, že jde vlastně o jakoukoliv nezištnou pomoc druhému. Ale je toho mnohem víc!

Jen tak zavolat...

Proč vlastně ne. Vzpomeňme si na to, jak často voláme své mámě, dědovi nebo přátelům. Je to jen několik minut z našeho života a přesto je tolik potěší.

"Zavolat jen tak mamce, aniž bych se potřebovala zeptat, jak se co pere nebo vaří!"(Markéta T.)

Nejspíš si to v tak uspěchaném životě neuvědomíme, ale většinou, když vezmeme do ruky telefon, něco od toho na druhém konci potřebujeme vědět či udělat. Zkuste jen tak zavolat babičce či sourozenci, zeptat se, zda je vše v pořádku, jak se má a říct, že vám moc chybí. Je to věc, kterou zvládnete během chvilky, pocit, že jste udělali něco dobrého, vás bude hřát dlouho.

Usmát se na sebe a ostatní

Zní to divně? Naopak, je to jeden z mnoha dobrých skutků, který pro sebe můžete udělat. Než vyrazíte do práce či do školy, podívejte se do zrcadla, usmějte se na sebe. To je něco, co moc lidí nedokáže. V hlavě se vám budou zjevovat myšlenky, zda jste se nezbláznili, když se na sebe culíte do zrcadla, ale má to svůj význam.

Čtěte také: 8 rad, jak být konečně šťastná. Napořád

Během té malé chvilky, kdy se na vás ze zrcadla usmívá povědomá osoba, získáte lepší náladu. Aniž byste to tušili, vyrazíte ven a usmíváte se i na lidi kolem.

"Usmát se na sebe, a pak na lidi co potkáte. Od srdce jim něco pochvalte a popřejte báječný den." (Bára L.)

"Mě nejvíc u srdce zahřeje, když pozdravím a usměju se na lidi, které potkám. Ať mají sebehorší náladu, ten můj úsměv je natolik vyvede z míry, že zapomenou na své starosti a usmějí se také." (Aranka Ch.)

Prohodit pár slov

Starých lidí je kolem nás hodně. Víme, že jsou rádi za to, že je pustíme sednout, pomůžeme jim s taškou, převedeme přes cestu, ale úplně nejraději si s vámi popovídají. Ochotně vám poví, co je potkalo, jak je bolí kolena nebo proč do svíčkové přidávají trochu vína. Mají rádi společnost a pozornost. Kde a jak si s nimi popovídat? Všude! V tramvaji, v čekárně nebo v krámě.

"Často si povídám se staršími lidmi. V tu chvíli se jim na tváři vyloudí úsměv a mají pocit, že mi musí sdělit nějaké moudro. Neříkám, že občas nenarazím na nějaké morouse, ale většinou jde o fajn rozhovor v tramvaji nebo ve frontě v lékárně. Trvá to chvilku, ale vždy mám o čem přemýšlet." (Dominika V.)

Podržet dveře

Myslíte si, že to patří jen do kategorie "pánská galantnost"? Omyl! Během dne se vám naskytne mnoho příležitostí, kdy můžete někomu otevřít dveře, podržet nebo dokonce jim dát přednost. Vůbec se neohlížejte na to, že zrovna vám nikdo nepomůže. Proč to tedy dělat? Pro lepší pocit z vás samotných. 

"Hrozně rád někomu podržím dveře nebo dám přednost v nástupu do autobusu. Mnoho starších lidí tím často zaskočím, ale nakonec je mi odměnou úsměv. Nejvíc překvapené jsou ženy, když jim otevřu dveře, přitom na to mají největší právo." (Jirka Č.)

Dát najíst...

Zní to jako klišé z amerických filmů. Nemáme tím na mysli vyrazit do ulic a rozdávat bezdomovcům obědy, i když to není špatný nápad, ale my uvažujeme v mnohem menším měřítku a všeobecně. Hlad mají totiž nejen lidé, ale také zvířata.

Můžete přeci vyrazit s pytlem granulí do útulku, jít kolem lesa a nechat na pařezu pár mrkví, nalít do misky trochu mléka pro toulavé kočky či rozsypat na zdi hrst zrní pro ptáky. To, že se do útulků rozjedou lidé o Vánocích se stalo pěknou tradicí, ale rok je zatraceně dlouhá doba, aby jim zásoby ze svátků vydržely. Proč tam tedy nevyrazit s dobrotami i teď nebo pravidelně.

Náš tip: Skutečný příběh: Nechte mě pohřbít moje dítě!

"Každý měsíc o víkendu naše rodinka vyráží s granulemi a pamlsky do dvou útulků. Neříkám, že jim vozíme náklaďák jídla, ale paní, co se o ty nalezence stará, má vždy velkou radost i z jednoho pytle. Nakonec je to pěkný výlet, i když s trochu smutnou atmosférou." (Agáta C.)

Stát se dárcem

Tato odpověď nás překvapila asi úplně nejvíc. Nepatří to zrovna mezi maličkosti, to je totiž dobrý skutek jako vrata. Možností máte několik. Darovat krev denně nemůžete, stejně jako kostní dřeň, ale už jen to, že jste v registru dárců a ví se o vás, je prostě bomba!

"Kvůli jedné špatné události v rodině, jsem se rozhodl stát dárcem kostní dřeně. Chci dát šanci na uzdravení alespoň někomu. A i když je šance na shodu malá, naděje tu vždycky je." (Tomáš P.)

Dělat věci nezištně

To je jedna z nejčastějších odpovědí. Ale co to vlastně znamená? Dělat dobré skutky nezištně? Jako automaticky? Když se zamyslíte nad svým dnem, zjistíte, kolikrát jste pomohli vy. Pustili jste někoho sednout, dali jste přednost mamince s dětmi na přechodu, přivolali jste výtah staré paní, půjčili jste kamarádovi auto nebo jste jen někoho pozdravili? Vše patří mezi dobré skutky, které z vás denně dělají lepšího člověka a tak to má být.

A jaký je váš den? Co je podle vás dobrý skutek, který z vás dělá lepšího člověka? Potkali jste někoho, kdo vám pomohl a vy jste si mohli říci, tak ten je prostě úžasný? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Trávíte večery v baru? Teď je IN zůstat doma

Své dítě chci kojit 10 let! Přijde vám to nechutné?

5 ranních rituálů, které vás nakopnou! Sex a kafe?


To nejúžasnější je uvnitř. Superdrahá Vila Tugendhat v době vzniku dráždila | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama