reklama

Své dítě chci kojit 10 let! Přijde vám to nechutné?

Že je kojení přínosné, o tom nikdo rozhodně nepochybuje. Ale do kdy? Je normální kojit třeba předškoláka?

Foto: Isifa/Thinkstock

Že je kojení přínosné, o tom nikdo rozhodně nepochybuje. Ale do kdy? Je třeba normální kojit předškoláka?

Přesně takovou otázku nastolila šestadvacetiletá matka v domácnosti Jamie Lynne Grumetová, když se nechala zvěčnit na obálce květnového vydání prestižního amerického magazínu Time. Na jejím pózování by nebylo nic divného, profesí je totiž modelka. Nicméně krásná Jamie se nechala fotografovat, jak kojí svého syna. A tomu jsou čtyři roky.

"Lidé si musí uvědomit, že kojení je biologicky normální. Čím víc jich to uvidí, tím lépe si zvyknou a budou to považovat za přijatelnější," konstatovala modelka. Titulní stránka Time díky ní obletěla po internetu celý svět a vyvolala vášnivé reakce - nadšené, pobouřené i zcela odsuzující. Kde leží pravda?

Co říká odbornice

Mateřské mléko je pro miminko ideálním zdrojem všech potřebných látek a proces krmení, kdy dítě vnímá hřejivou máminu blízkost, mezi nimi buduje vzácný a výhradní vztah a dodává dítěti pocit jistoty a zázemí. Ale do kdy? Obvykle se doporučuje hranice okolo dvou let.

Čtěte také: To prso už nedostaneš! aneb Dokdy je vhodné kojit?

Hodně přitom záleží na mamince, jak daleko nechá dítě zajít. Jakmile má pocit, že jí časté denní či noční kojení nevyhovuje, že se kojení dostává do popředí na úkor jiné stravy, případně že je jí nepříjemné, když se dítě dožaduje kojení na veřejnosti, je vhodné zasáhnout. Kojit rok je pro dítě dobrý základ, kojit dva roky je vhodné, kojení déle než 2 roky je už čistě na rozhodnutí maminky. Z výživového hlediska není nutné. A ne každému je příjemné koukat, jak se chodící batole sápe pod tričko dospělé ženy. Proto většina odborníků vidí hranici, kdy je vhodné uvažovat o odstavení, právě v období okolo třetího roku života.

Titulní stránka časopisu Time - Jak se vám líbí?

Kojení = bezmezná láska?

Existuje však i teorie bezmezné mateřské lásky. Podle ní má být matka vždy dítěti po ruce: pochovat ho, když pláče, neustále se jej dotýkat, spát s ním v jedné posteli, nosit ho v šátku na těle, aby cítilo tlukot jejího srdce. Tak je tomu v přírodě a jen takto prý vyroste z miminka sebevědomý a vyrovnaný jedinec bez mindráků.

Podobný přístup má k rodičovství třeba kanadská zpěvačka Alanis Morissette. "Kojím a budu kojit, dokud můj syn nebude chtít skončit a neodstaví se sám. Myslím, že to dítěti prospívá, když vyrůstá, nakonec bude potřebovat mnohem méně terapeutů a odborné pomoci," uvedla v rozhlasovém interview.

Jenže - opravdu je přirozené nabízet k ústům ňadro dítěti, které mluví v rozvinutých větách, samo už chodí na záchod, lítá po celém bytě a začíná si uvědomovat vlastní intimitu a sexualitu? Pražská psycholožka Vlasta Svobodová se domnívá, že ne zcela...

Něco není v pořádku

"Kojení je v první řadě výsadní vztah mezi maminkou a miminkem, z toho by se mělo vycházet. Pokud oběma vyhovuje, záleží čistě na rozhodnutí matky," souhlasí PhDr. Vlasta Svobodová. "Na druhou stranu,  kojení je také záležitost velmi intimní. Ve třech letech už dítě vnímá hranice svého těla a začíná se zajímat o rozdíly mezi mužem a ženou, objevují se u něj první náznaky přirozené sexuality. Jde o zcela normální vývoj k samostatnosti - a k té už kojení nepatří. Naopak, může ukazovat na problém ve vztahu matky a dítěte, třeba na neochotu vzdát se miminka a pustit batole samostatně poznávat svět."

A co si o problému myslíte vy, naše čtenářky? Je opravdu přirozené kojit třeba do deseti let, jako to dělají matky v některých afrických kmenech? Nebo už západní civilizace míří jinam? Kdy končí přínos a kojení začíná být sporné z hlediska psychologického a sociálního? O tom můžete hlasovat v anketě a debatovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kojení dětí není porno! Tak proč se při něm stydíme?

Dvouletý král samby: Nosí plínky, ale tančí jako bůh!

Nejmenší a nejdivnější domy světa: Budete závidět!

Portál z proslulého mramoru musel čekat na pražském secesním skvostu na znovuobjevení | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama