reklama

Vysoký tlak: Co můžete udělat sami

Vysoký tlak nebolí, a lidé si ho proto ani neměří. Zákeřná nemoc však postihuje srdce, mozek, ledviny i cévy v naprosté tichosti.

Foto: Profimédia

Že máte ještě čas? To si jenom myslíte! Vysoký tlak se přesouvá mezi stále mladší ročníky. Přitom už u 40letého člověka dvojnásobně zvyšuje riziko úmrtí na mozkovou mrtvici či srdeční infarkt dvojnásobně.

Záludnost onemocnění spočívá v tom, že nebolí, a lidé proto jeho měření nepřikládají takový význam, jaký by měli.  Je to nemoc zákeřná, protože postihuje cílové orgány (srdce, mozek, ledviny, cévy) a to v naprosté tichosti.

Hypertoniků přibývá

Hodnota normálního krevního tlaku u dospělého je 110-139 mm Hg/70-89 mm Hg. V období 1997 -2007 se v České republice zvýšil počet hypertoniků z 33,4% na 40,5%. U mužů je nárůst markantnější - z 38,8% na 47,8%; u žen pak z 28,4% na 33,7%.

„Naším cílem je především nemocné s vysokým krevním tlakem vyhledávat a věnujeme se mnohem více a efektivněji kontrole a léčbě. Chtěl bych ale zdůraznit, že léčba není možná bez aktivní spolupráce pacienta.

A bohužel musím konstatovat, že téměř 50 % pacientů nedodržuje nastavená a domluvená režimová a léčebná opatření. Nadále kouří, nesníží hmotnost, neomezí solení, alkohol a nechtějí se hýbat (doporučujeme 5x týdně 45 min., ale nemyslíme tím běhání po úřadech)", uvedl prof. MUDr. Miroslav Souček, CSc., přednosta II. interní kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Dejte si pozor na stres

„Hypertenze a léčba jejich komplikací představuje také velmi závažný ekonomický problém. Proto na prevenci klademe zásadní důraz. Nemocnice je prostředím, kde se k pacientům dostává velké množství informací v podobě edukačních materiálů, seminářů, mohou navštívit naše odborníky z oblasti výživy, odvykání kouření a další, kteří jim poradí třeba i v tom, jak se vyhnout stresu, kterému jsme dnes všichni nadmíru vystaveni. Vřele bych všem jejich návštěvu doporučil", sdělil Ing. Petr Koška, MBA, ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Kde vás ohlídají?

To, že uděláme něco pro sebe, se nám vyplatí. Jen způsob života ovlivní naše zdraví z 50-60% (životní prostředí z 20%, zdravotní péče z 20%).Hlídejte si hodnoty krevního tlaku! Pomůže vám v tom také Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky (ZP MV ČR), druhá největší veřejná pojišťovna na území ČR.

ZP MV ČR má za sebou již 17 let úspěšné činnosti a je otevřena všem věkovým, sociálním a profesním skupinám obyvatelstva. Jejích služeb v současné době využívá téměř 1 130 000 klientů, kteří pochopili, že zdraví je nejcennější hodnotou lidského života.

Jaké jsou výhody ZP MV ČR:

  • přispívá na některá vyšetření a očkování nad rámec veřejného zdravotního pojištění
  • přináší široké spektrum slev a výhod
  • vytvořila unikátní službu KARTA ŽIVOTA, s kterou se vám dostane ještě rychlejšího a cíleného zásahu lékařů záchranné
  • poskytuje nejjednodušší administrativu pro OSVČ
  • poskytuje bezkonkurenčně výhodné cestovní pojištění
  • přináší zajímavé preventivní programy na rok 2011

Více informací naleznete na http://www.zdravijakovasen.cz/

Tyto stránky jsou internetovým projektem ZP MV ČR, kde v současné době probíhá pro pojištěnce soutěž o auto. Pokud si zřídíte Kartu života, můžete vyhrát rovnou dva vozy Suzuki SX4 - více na http://www.zdravijakovasen.cz/souteze/soutez-o-automobil-suzuki-sx4. Soutěžit můžete až do září!

 

Jak vysoký tlak je už vysoký?

Dřív se tvrdilo, že s každou životní dekádou smí přibýt 10 dílků na rtuťovém sloupci, jímž se krvní tlak měří. Dnes už lékaři tak benevolentní nejsou a doporučují, aby se naše hodnoty pohybovaly v rozmezí 110-139 mm Hg/70-89 mm Hg. Pokud máte cukrovku či kardiovaskulární choroby, budou správné hodnoty pod 120 mm Hg

Klusák: V Gottově příběhu je hodně nesrovnalostí. Výpovědi psychiatra jsou důležité | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama