reklama

Stres je pro ženy zničující

Ženy, které jsou v práci vystaveny nadměrnému stresu, jsou podle nové studie mnohem náchylnější ke vzniku srdečního infarktu či jiných chorob srdce.

Ženy, které jsou v práci vystaveny nadměrnému stresu, jsou podle nové studie mnohem náchylnější ke vzniku srdečního infarktu či jiných chorob srdce.

Tato studie byla prezentována na listopadovém sjezdu American Heart Association v Chicagu ve USA.

Zloděj ženskosti

Výsledky se opírají o data získaná celkem od více než 17 tisíc jinak zdravých žen ve středních letech. To už jsou data, která nelze odbýt pouhým mávnutím ruky!

Vědci zjistili, že ženy vystavené zvýšenému stresu v práci měly o 40 procent vyšší pravděpodobnost rozvoje nemocí oběhové soustavy. Pokud jde vysloveně o infarkt myokardu, pak bylo riziko vyšší dokonce o celých 88 procent.

Nevlídné pracovní prostředí ale nemusí být příčinou výhradně srdečních onemocnění. Zjistilo se totiže, že stres z náročné práce vede u žen k posunu hladin různých hormonů.

Pochybnosti zmizely

Především estrogen začíná být nahrazován různými typy androgenů. Podle vědců tento posun může dokonce snížit pravděpodobnost otěhotnění!

Dejte si proto pozor na projevy, jako je únavnost, napětí, závratě, poruchy spánku a zvýšená dráždivost, což jsou všechno věrné průvodkyně stresu.

Například ženy, které se potýkaly se strachem o ztrátu pracovního místa, sice neměly zvýšené riziko kardiovaskulárních příhod bezprostředně, zato ale mnohem častěji trpěly nadváhou, vysokým krevním tlakem a měly i vyšší hladiny cholesterolu.

Spojité nádoby

To jsou ovšem všechno faktory, které se v dlouhodobém horizontu rovněž podílí na rozvoji nemocí srdce a cév. Stále častěji se vyskytuje takzvaný metabolický syndrom.

Projevuje se hromaděním břišního tuku, snížením citlivosti na inzulín, zvýšenou hladinou cholesterolu a vyšším krevním tlakem. Tyto projevy mohou časem vyvolat srdeční choroby, cévní mozkové příhody a diabetes.

Podle posledních výzkumů v EU pracuje 60 procent lidí v napjatých termínech a ve stresu, což se projevuje na zdravotním stavu a tloustnutím populace. Na bolesti hlavy a migrény si stěžuje 15 procent pracujících žen, 33 procent na bolesti zad a 23 procent na bolesti v oblasti krku a ramen.

Co jsou nejvíce stresující povolání?

Stres způsobují povolání, která jsou náročná buď fyzicky, nebo psychicky, mají dlouhou či nepravidelnou pracovní dobu a v daném oboru je nedostatek pracovních míst. Nejvíc ovšem hraje roli, pokud mezi spolupracovníky vládne vysoká míra soutěživosti a nezdravé vztahy.

Podle amerického žebříčku roku 2010 jsou na prvním místě nejvíc stresujících povolání hasiči. Dále následují vysocí manažeři a manažerky, řidiči taxislužby, chirurgové, policisté. Po nich následují komerční piloti, příslušníci dálniční policie, odborníci v oborech mezilidských vztahů a reklamy a realitní makléři.

více na www.ulekare.cz

zdroj: webmed.com

Klusák: V Gottově příběhu je hodně nesrovnalostí. Výpovědi psychiatra jsou důležité | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama