reklama

Jak nevyhořet v práci ani životě?

Zapomínáte na své blízké, nevěnujete jim tolik času jako dříve a svou energii věnujete téměř výhradně jen své prácí - svému podnikání?

Foto: Profimedia.cz

Hoříte nadšením pro svou práci, investujete do ní všechen svůj čas a nové plány nebo zlepšení vymýšlíte o víkendech a ve všech volných chvílích? Zapomínáte na své blízké, nevěnujete jim tolik času jako dříve a svou energii věnujete téměř výhradně jen svému podnikání?

Určitě je dobře jít do podnikání celým srdcem a vynakládat co nejvíce energie do jeho rozvoje. Ovšem na druhou stranu je třeba pamatovat na to, že život nestojí výhradně na práci a tom, co vám přináší. Pak totiž dříve nebo později můžete na vlastní kůži poznat tzv. syndrom vyhoření.

Co je to to "vyhoření"?

Syndrom vyhoření, známý také pod anglickým burn-out, označuje obvykle ztrátu zájmu, osobního nebo profesního, a nadšení a bývá popisován u osob, které byly zpočátku, mnohdy i hodně dlouho, velmi angažování a zaujetí svou prací, úkolem nebo myšlenkou. Byl popsán v polovině 70. let 20. století a nejčastěji spojován s lidmi vykonávajícími tzv. pomáhající profese. Čím dál častěji se ale vyskytuje i u jiných povolání - obecně zejména těch, která znamenají kontakt s lidmi - a v některých zemích je dokonce uznáván jako nemoc z povolání.

Jak vyhoření poznat?

Průvodním jevem je vyčerpání - psychické, emoční i fyzická únava. Asi nepřekvapí, že úzce souvisí se stresem, a to dlouhodobým až chronickým. Ten může být způsoben jak pracovní zátěží, tak vypětím daným manažerskými povinnostmi a zodpovědností za různé aspekty podnikání, ale samozřejmě i osobním životem a požadavky, které na jednotlivce klade rodina a nejbližší. Typickou oběť lze popsat několika adjektivy: pracovitá, nadšená, ochotná investovat veškerou svou energii a čas do práce, výkonná, důsledná až puntičkářská.

Jak se vyhoření projevuje, co radí psychologové? Přečtěte si ZDE!

Zdroj: www.zivotnapadum.cz

Klusák: V Gottově příběhu je hodně nesrovnalostí. Výpovědi psychiatra jsou důležité | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama