Reklama
Reklama

Vystavena bez souhlasu. Upskirting je realita, která děsí čím dál víc žen

16
Zavřít

1. Vystavena bez souhlasu. Upskirting je realita, která děsí čím dál víc žen

Upskirting
Foto: Shutterstock

Upskirting je forma sexuálního obtěžování, při které pachatel tajně fotografuje nebo natáčí intimní partie oběti například pod sukní či šaty bez jejího vědomí a souhlasu. Tento čin je často spojen s voyeurismem a může být motivován touhou po osobním uspokojení nebo šířením těchto materiálů na internetu. Oběti si často ani neuvědomují, že byly takto zachyceny, což činí tento čin obzvláště zákeřným.

2. Kdo jsou pachatelé a oběti?

Upskirting v MHD
Foto: Shutterstock

Pachatelé upskirtingu mohou být různí – od jednotlivců, kteří hledají osobní uspokojení, po organizované skupiny, které tyto materiály šíří online. Oběťmi jsou ženy, často v prostředcích hromadné dopravy, na veřejných místech nebo v přeplněných prostorách, kde je obtížné pachatele identifikovat.

3. „Nejhorší na tom bylo, že si toho nikdo nevšiml. Jen já – a on.“

Upskirting
Foto: Shutterstock

Devětadvacetiletá Markéta B. se s námi podělila o svoji zkušenost s upskirtigem.

Bylo úterní ráno, obyčejný pracovní den jako každý jiný. Jela jsem metrem z Jižního Města do centra. V kupé bylo plno, stála jsem u dveří, sluchátka v uších, soustředila se na písničku a těšila se na kávu, kterou si dám cestou do kanceláře. Měla jsem na sobě letní šaty a sandály – ten den bylo přes 25 stupňů.

Zaznamenala jsem ho periferně. Muž kolem padesátky, nenápadný, v obyčejném triku. Nehýbal se, jen stál podezřele blízko a něco dělal s mobilem. Nejdřív jsem si myslela, že si čte zprávy. Pak jsem si všimla, že má telefon otočený vzhůru a míří přímo mezi mé nohy.

Nejdřív jsem ztuhla. Pak jsem udělala krok stranou a podívala se na displej. V tu chvíli mě zalil vztek. Křikla jsem na něj: „Co to děláte?!“ Trhl sebou, schoval mobil a bez jediného slova vystoupil na další stanici. Nikdo nezasáhl. Nikdo nic neřekl.

Cítila jsem se příšerně. Ponížená, zneužitá, neviditelná. A především – nechráněná. Na stanici jsem vystoupila i já, sedla si na lavičku a rozbrečela se. Nevěděla jsem, co mám dělat. Zavolat policii? A co bych jim řekla? Neměla jsem důkaz. Jen pocit vzteku.

Od té doby si dávám větší pozor, ale něco se ve mně zlomilo. Nejhorší na tom nebyl on. Nejhorší bylo, že si toho nikdo jiný nevšiml. Jen já – a on.

Reklama

4. Co se děje s pořízenými fotografiemi?

Upskirting
Foto: Shutterstock

Fotografie pořízené při upskirtingu mohou být použity pro osobní uspokojení pachatele nebo sdíleny na internetu, často na webech zaměřených na voyeuristický obsah. 

Tímto způsobem dochází k dalšímu šíření a zneužívání těchto materiálů, což může obětem způsobit dlouhodobé psychické trauma.

5. Právní rámec v Česku a zahraničí

Upskirting
Foto: Shutterstock

V České republice není upskirting výslovně uveden v trestním zákoníku, což může komplikovat jeho stíhání. Může být kvalifikován jako přestupek proti občanskému soužití, nebo v některých případech jako porušení soukromí.

Naproti tomu např. Velká Británie v roce 2019 přijala zákon, který upskirting výslovně kriminalizuje, a hrozí za něj až dva roky vězení.

6. Jak se bránit a co dělat, když se to stane?

Upskirting
Foto: Shutterstock

Buďte ostražité
V přeplněných prostorách si všímejte svého okolí a lidí, kteří se chovají podezřele.

Reagujte
Pokud si všimnete, že vás někdo fotografuje nebo natáčí bez vašeho souhlasu, konfrontujte ho a požádejte o smazání materiálu.

Nahlaste incident
Obraťte se na policii a nahlaste incident. I když je identifikace pachatele obtížná, každé hlášení může pomoci v boji proti tomuto jevu.

Vyhledejte podporu
Pokud se cítíte traumatizováni, neváhejte vyhledat psychologickou pomoc nebo se obrátit na organizace, které se zabývají podporou obětí sexuálního obtěžování.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama