

Plánujete svatbu? Pak by vás mohlo zajímat, že se aktuální trendy posouvají směrem k menším, intimnějším oslavám, které si páry chtějí užít především pro sebe, a ne kvůli očekávání okolí. Jaké další změny ve svatebním světě přicházejí a jak mohou moderní technologie pomoci s plánováním? Nejspíš vás potěší zpráva, že tím ušetříte čas i peníze.
Místo velkých formálních svateb s desítkami až stovkami hostů si snoubenci raději volí menší oslavy v domácím prostředí, na zahradě nebo v oblíbené restauraci. Důraz se klade na příjemnou atmosféru a autentičnost. „Páry dnes mnohem víc přemýšlí o tom, co je jim opravdu blízké. Místo ‘pro ostatní’ plánují svatbu ‘pro sebe’. Intimní svatby v domácím prostředí umožňují víc autenticity a klidu – bez tlaku na velká gesta,“ říká Kryštof Paleta, který spolu s Lukášem Chládkem vytvořil online nástroj pro plánování svatby s názvem WeMarry.
Chystáte svatbu a zajímá vás, jak se na to finančně připravit? Průměrná česká svatba vyjde v letošním roce novomanžele na 280 000 Kč, přičemž více než třetina z této částky připadne na catering, necelá pětina na pronájem svatebního místa a 13 % na zajištění hudební produkce. Zúčastní se jí v průměru 58 hostů. Co je pro někoho málo, může být pro druhého moc, a ne jinak je to i u svateb. Malá svatba – do 50 hostů, případně ještě menší – se cenově může pohybovat od 50 tisíc, za předpokladu, že se jedná vskutku o minimalistický rituál, osekaný na obřad a oběd s nejbližšími, až po 150 000–200 000 Kč, pokud se pár rozhodne pro luxusnější catering, kvalitního fotografa nebo například pronájem menšího exkluzivního místa. Pokud tedy zvolíte menší obřad, povede se vám ušetřit nemalou částku, takže není divu, že jsou malé svatby na vzestupu.
„Tento trend je asi i reakcí na přetížení a přehnaná očekávání, která často provázela svatby v minulosti,“ zamýšlí se Paleta. Na postupném upouštění od grandiozity a formálnosti lze ovšem vidět mnoho pozitivního. „Lidé si uvědomují, že svatba nemusí být napjatý časový plán, ale hlavně oslava vztahu. Mnozí volí uvolněnější dress code a harmonogram, protože chtějí, aby se hosté cítili dobře – ne jako na firemní akci. Je to návrat k podstatě: kvalitní společný čas s blízkými.“
Na vzrůstající popularitu těchto trendů může mít vliv i obecně vyšší průměrný věk, kdy lidé vstupují do manželství. Muži se dnes žení průměrně kolem 32 let, ženy se vdávají kolem třicítky. Tento trend se promítá i do pojetí svateb – jsou osobnější, bez přehnaných tradic a s větším důrazem na individuální styl. Podle Palety dospělejší páry méně podléhají společenskému tlaku. A jelikož se jedná o generaci, která s moderními technologiemi vyrůstala, není divu, že se to promítá i do svatebního plánování.
„Technologie přináší hlavně přehled a klid a je celkem jedno, jestli se jedná o menší či větší svatbu,“ mluví o výhodách Paleta. „Poslední dobou ale nabízí různé nástroje a způsoby, jak plánování usnadnit. Např. svatební web je poslední dobou čím dál častější součástí svatby, protože velmi usnadní komunikaci a organizaci hostů. Nebo např. sdílené fotoalbum, kam hosté mohou nahrávat fotky přímo ze svatby ze svých zařízení a snoubenci pak nemusí hosty prosit o momentky jednotlivě.“
Sám Paleta říká, že svatební web je sám o sobě dneska už standardem – klasické tištěné pozvánky může buď doplnit, nebo je možná i rovnou plně nahradit, což má své ekologické a nakonec i cenové výhody. A neomezuje se to jen na to.
Další plusy, které může digitální organizace přinést, jsou:
„Jako alternativu lze využít třeba uzavřenou skupinu na sociálních sítích, ta ale často postrádá přehlednost, soukromí i slavnostní charakter, který by měl svatbu provázet,“ uvádí Paleta. Koneckonců, vznik start-upu inspiroval právě nepřehledný a chaotický svatební web, který mu poslal kamarád, když se ženil. Právě díky tomu objevil díru na trhu.
Jak už to bývá, zahraničí je s digitálním plánováním svateb víc napřed. Podle Palety v zemích jako USA, Německo nebo Skandinávie jsou digitální nástroje zcela běžnou součástí svatebních příprav. Nastupující trend ale nejspíš nemine ani české luhy a háje.
„V Česku vnímáme, že se tento přístup postupně prosazuje – zejména u mladších párů, které chtějí svatbu řešit moderně, efektivně a bez zbytečné administrativy. Je tu ale stále prostor pro zjednodušení a lepší dostupnost digitálních řešení,“ konstatuje zakladatel WeMarry.
Současná ekonomická situace může být také jedním z důvodů, proč jsou menší svatby, jež si může pár zařídit víceméně svépomocně, na vzestupu, není ale jediným. „Lidé se víc zaměřují na kvalitu než kvantitu – a menší svatby to skvěle vystihují. Chcete, aby tam byli ti opravdu důležití, ne abyste řešili 150 porcí svíčkové,“ říká Paleta. „Hosté dnes nejsou jen ‚publikum‘ – jsou součástí zážitku. Páry jim připravují personalizované dárky, fotokoutky, zážitkové večeře. Na svatebním webu si k tomu můžete přidat třeba otázky do RSVP formuláře, např. oblíbená píseň, tip na fotku, a celý den tak nenásilně doladit i podle skladby hostů.“
Stresující období před svatbou lze tak díky novým aplikacím přizpůsobit víc svým vlastním potřebám a stylu. „Plánování svatby nemusí být stres, ale může to být pohodový a kreativní proces – pokud mají snoubenci ty správné nástroje po ruce. A také se potvrzuje, že méně je někdy více – trendem je dnes autenticita a důraz na zážitek, nikoli okázalost.“