reklama
 

Zlatko Pastor: Děti jsou schopny všech sexuálních emocí

"Děti jsou schopny všech sexuálních emocí. Prožívají zamilovanost, erekci, sexuální vzrušení, orgasmus... Ale nedávají tomu ten ryze sexuální podtón," vysvětluje MUDr. Zlatko Pastor.

Foto: Isifa/Thinkstock

Jsou k sobě děti přitahovány i sexuálně. Mohou se zamilovat? Co má dělat maminka, když náhodou přistihne chlapečka, jak se uspokojuje? Jak zareagovat, když vás dítě přistihne při sexu? Jak to dítě vnímá?

Na tyto a další podobné otázky odpovídal MUDr. Zlatko Pastor. "V první řadě zůstaňte nad věcí a nerozebírejte nic, čemu nerozumíte. Dítě potřebuje kvalitní informace," radí na Babyweb.cz. "Na moment už je to tady, už se zeptal se mnozí lidé zbytečně moc připravují. Přitom by bylo ideální se o tom bavit bez nepřiměřených emocí."

Může být na informace o sexu moc brzy?

Ano. Rodiče to někdy přeženou nebo dítě zmatou, a to je pak medvědí služba. Začnou totiž dítě na oblast sexuality upozorňovat zbytečně moc nebo nevhodně, a ono na to ještě není zvědavé.

Doporučujeme: Ta knížka - no fuj! Jsou na ní nahatí lidé!

Ale děti se zamilovávají, i když nejsou přitahovány sexuálně.

Děti jsou schopny všech sexuálních emocí nebo jinak řečeno emocí se sexualitou spojených. Prožívají zamilovanost, erekci, sexuální vzrušení, orgasmus… Ale nedávají tomu ten ryze sexuální podtón.

Ani když se ve školce pusinkují?

To dělají, protože experimentují. Jde o dětské hry , které u nich pomaličku otevírají cit pro mužské a ženské role, ale nemají erotický podtón. Děti se nesbližují sexuálně, nesouloží. Sexuální přitažlivost se dostaví až se sexuální dospělostí a emocemi v pubertě. Dítě před pubertou moc nechápe dvojsmysly, bere všechno, jak to je řečeno.

Co má dělat maminka, když náhodou přistihne chlapečka, jak se uspokojuje?

Jestliže to dělá v pokoji a pod dekou a ona tam nečekaně vkročí, má vyplout a samozřejmě dělat, že si toho nevšimla. Ne ho chytit za ručičky a tím, že tohle slušní chlapečkové nedělají. Oni to totiž dělají všichni chlapečkové, dělá to i tatínek a jeho kamarádi, což mu samozřejmě nemusíte říkat.  Musíte ho ale poučit, že "toto se mezi lidmi nedělá" nebo "to si nech na jindy, až budeš sám". Vysvětlit, že slušní chlapečci na veřejnosti nemasturbují stejně jako například nemluví sprostě.

Více o dětské sexualitě se dozvíte na Babyweb.cz>>

Může být sebeuspokojování zdraví škodlivé?

Dětská masturbace je základní požitková libost, nepramení z přetlaku pohlavních hormonů. Nebojte se, že se bude dítě při masturbaci nějak ničit, bude masturbovat jen podle svých potřeb. Platí ale pravidlo, že čím víc na to budete dítě upozorňovat, tím víc ho to bude zajímat… Je v pořádku, když dítě rozvíjí sexualitu, ale ať to dělá přiměřeně a v intimním prostoru.

Jak zareagovat, když vás dítě přistihne při sexu?

I něžnou soulož vnímá dítě jako něco agresivního. Nechápe, co rodiče dělají a zneklidní ho to. Myslí si, že si ubližují, nedokáže to adekvátně vnímat. Něco takového vidět je pro malé děti zkrátka krajně nevhodné. To platí o všech erotických aktivitách včetně vášnivého líbání. Když se dva lidé pohladí a políbí, tak na tom není nic zvláštního, ale předvádět byste se dítěti neměli.

Jak reagovat, když se dítě začne samo od sebe ptát na věci kolem sexu?

Informace neškodí - ale musejí být kvalitní. Když nějakému tématu tak úplně nerozumíte, je lepší hovořit doporučenými frázemi nebo to nechat na někoho zasvěceného. Sexuální výchova by měla být už v mateřských školách. Je to lepší, než ji nechávat na bezradných rodičích, jejichž rodiče byli také bezradní…

Čtete také: Pipinka a pindík: Jak nazývat sexuální části těla?

Může špatná sexuální výchova napáchat nějaké škody?

Když jsou děti odmala vychovávány v tom, že je sex něco ošklivého a špinavého, tak se to - zejména u žen - těžko odbourává. Mozek se zasekne. Z takové holčičky vyroste primárně asexuální žena. Muži to díky svým pohlavním hormonům snadněji překonají, jsou spontánnější a jejich sexuální potřeby razantnější. I když mají puritánskou výchovu, tak masturbují, protože to pro ně je naléhavost. Ženy ale nemají androgeny (mužské pohlavní hormony), takže ta pronikavost není velká a výchova může napáchat více škod.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dětská sexualita: Když si hrají na doktora

10 věcí, které můžete říct prckovi, ale ne jeho tátovi

Ženská obřízka i v Evropě? Častější, než byste řekli


 

reklama

Komerční tip

reklama