reklama

Ta knížka - no fuj! Jsou na ní nahatí lidé!

„Paní učitelko! Paní učitelko!“ křičí žák třetí třídy Jonáš a při pohledu na objev v třídní knihovně si zakrývá oči. Vyděsily ho kresby nahých lidí.

Sexuální výchova
Sexuální výchova | Foto: Profimedia.cz

Čtěte také: ----------- * [Nové státní maturity: neefektivní byrokracie!](http://zena.centrum.cz/deti/skolaci-a-pubertaci/clanek.phtml?id=703933) * [Máte pevné nervy? Podívejte se, jak muži hlídají děti!](http://zena.centrum.cz/deti/batolata-a-predskolaci/clanek.phtml?id=705626) * [Vzteká se? Nastavte zrcadlo: Vztekněte se víc!](http://zena.centrum.cz/deti/batolata-a-predskolaci/clanek.phtml?id=705715)

„Paní učitelko! Paní učitelko!“ křičí žák třetí třídy Jonáš a při pohledu na objev v třídní knihovně si zakrývá oči.

Nese mi knihu a s neskrývaným zděšením volá: Dospívání a sex! Jak se to dostalo k nám do třídy?“ Nepřestává se třást a čeká, že knihu okamžitě spálím, aby se jí nikdo už ani nedotkl. Při mé nátuře je ovšem odsouzen k tomu, že si ruku před očima bude asi muset držet celé dopoledne a z překvapení nevyjde ještě dlouho…

Encyklopedie o lidech

„Je to kniha pro vás, pro děti, proto je normálně v knihovně podobně jako encyklopedie o stromech nebo o starověkém Egyptě!“ reaguji s ledovým klidem. „Tahle? Takhle brzy?“ Ale vždyť…“ začne a neví, co tím vždyť vlastně chce říct. Přemýšlí a demonstrativně prudce oddychuje. Pak ho přeci jen něco napadne: „Ten obal! Jsou na něm nahatí lidé!“

„A ty ses nikdy neviděl nahatý v zrcadle? Nikdy jsi neviděl maminku nahatou v koupelně?“ ptám se. „No, ano, ale...!“ Jonáš si stále drží ruku před obličejem a s dokonalým hereckým gestem třímá knihu v druhé ruce co nejdále od těla tak, aby z ní náhodou žádná informace nepřeskočila k jeho nevinnosti.

„Ano, to je něco úplně jiného. Tady na obalu jsou na obrázku nahatý muž a nahá žena pouze nakreslení,“ pomáhám mu. „To vám dětem doma ještě nikdo nic neřekl? Nevíte, jak jste přišly na svět? Kdo z rodičů může být těhotný a kdo ne? K čemu holkám narostou prsa? Proč máte pupík? Ve druhé třídě se bojíte kresleného obrázku s nahými postavami? Křičíte fuj, když zahlédnete nakreslenou nahou postavu?“

Sex do školy nepatří! Nebo ano?

Pravda je taková, že nemalé množství rodičů (v Anglii je jich přes polovinu, u nás naštěstí jen menší skupinka převážně věřících) si nepřeje, aby se sexuální výchova na školách učila. Jsou přesvědčeni, že se o to má postarat rodina. Někdo si dokonce myslí, že děti nepotřebují žádnou sexuální výchovu. Pak to dopadá, jak jsem popsala výše.

Rodiče sexuální výchovu zanedbají nebo ji nepovažují za důležitou. Děti se potom bojí už jen samotného vysloveného slova sex, zakrývají si oči při pohledu na kreslené nahé tělo, netuší, jak se nazývají jejich pohlavní orgány, neví, jak přišly na svět. Protože o tom všem se o nich doma mlčí. Než maminka nebo tatínek dostanou odvahu dětem cokoli povědět, bude jim třináct, a to může být na některé choulostivé otázky poněkud pozdě. Předhoní je internet a kamarádi, což nebývají ti nejlepší rádci do života.

Proto se mi s příchodem sexuální výchovy do škol ulevilo. Vzpomněla jsem si totiž, jak nám o pohlavním styku neřekl nikdo nic v rodině ani ve škole. O menstruaci jsem se dozvěděla tak, že jsem ji jednoho dne zkrátka dostala a místo vysvětlení jsem vyfasovala balík lidií. Uf. Nemluvě vůbec o nulové prevenci sexuálně přenosných chorob nebo o hrozbě sexuálního zneužívání.

pozn.: Autorka je učitelkou na prvním stupni ZŠ

Sexuální výchova: jak začít?

  • Pokud začnete v rodině, je to ideální
  • Neměli byste propásnout první dobrou příležitost - jakmile se dítě zeptá. Může být těžké formulovat odpověď přiměřeně věku dítěte, ale nemusíte se bát. Z vašeho vyprávění si vezme jen to, čemu dokáže porozumět. Zbytek prošumí bez povšimnutí.
  • Odpověď pro úvodní otázku, jak jsem přišel na svět: Určitě sis všiml, že se máme s tatínkem moc rádi. Mazlíme se, dáváme si pusinky, spíme spolu v posteli. Když se mají dva lidé takhle rádi, mohou mít spolu miminko.
  • Pro poučenější: Maminka má v bříšku postýlku a tatínek má semínko. Když se mají dva lidé moc rádi, dá tatínek mamince semínko, to se dostane k ní do té postýlky a tam vyroste nové miminko.
  • A jak se dostane ven? Maminka má mezi nohama takový tunýlek a až přijde čas, miminko se jím vyklube.

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama