reklama

Spermobanka: S vajíčkem od kamarádky předběhnete frontu

Stojíte v čekárně na recepci reprodukční kliniky a chcete dítě ze zkumavky. Křečovitě svíráte papírek s číslem, na kterém stojí IVF, umělé oplodnění. Pokud jste si s sebou přivedla kamarádku, máte šanci předběhnout dlouhou frontu. Takových jako vy - toužících po miminku - sem totiž denně chodí desítky.

Foto: Isifa/Thinkstock

Stojíte v čekárně na recepci reprodukční kliniky a chcete dítě ze zkumavky. Křečovitě svíráte papírek s číslem, na kterém stojí IVF - umělé oplodnění. Pokud jste si s sebou přivedla kamarádku, máte šanci předběhnout dlouhou frontu.

Takových jako vy jsou denně desítky. Rok od roku totiž přibývá párů, které trpí neplodností. "Čím starší pár, tím menší pravděpodobnost otěhotnění. Bohužel, stále stoupá věk prvorodiček, čímž nám samozřejmě přibývá i neplodných párů," říká Matěj Stejskal, jednatel pražské kliniky Gennet. "Ženy chtěly mít kariéru a děti odkládaly. Dnes k nám chodí pětatřicetileté ženy, kterým se nedaří otěhotnět."

Jenže v pětatřiceti už jdete za pět minut dvanáct. Umělé oplodnění pojišťovny hradí ženám pouze do 38 let. A dítě ze zkumavky je běh na dlouhou trať. Kdo nestihne, platí léčbu sám. Když to dobře půjde, za vlastní dítě dá kolem 50 000 Kč. Když ne, připlatí si ještě víc.  

Sophiina volba

Proces vždy podstupuje celý pár. Pravděpodobnost, kde je problém, je totiž 1:1. U mužů je vyšetření jednodušší a časově méně náročné, proto přichází na řadu jako první. Teprve pokud je muž v pořádku, přistupuje se k vyšetření ženy.

Nejčastější příčinou ženské neplodnosti je porucha ovulace. Na tu pomáhá hormonální léčba. Jestliže se lékaři její pomocí podaří zasáhnout, aby se vajíčka začala tvořit, je velká šance na otěhotnění bez dalších léčebných postupů.

Následuje inseminace: oplodnění přímo v ženském těle. Medicína vypomáhá jen tím, že odborníci vyberou v laboratoři nejkvalitnější spermie a ty zavedou do dělohy ženy přesně v momentě ovulace. Aby byla pravděpodobnost, že se potká správná spermie se správným vajíčkem, ještě větší, vyprovokuje hormonální léčba zrání více vajíček.

Díky umělému oplodnění porodila i nejstarší matka světa. Bylo jí 70 let! >>

Čímž obvykle nastává problém: "Gratuluju, jste těhotná. Zahnízdila se vám tam ale tři embrya, a to je mnoho, takže budeme muset redukovat. Dáme pryč jedno, nebo dvě?" vzpomíná klientka kliniky na okamžik, kdy jí lékaři oznámili verdikt. "Oněměla jsem, větší šok jsem snad během dlouhého čekání na první dítě nezažila. Zírala jsem na doktora a rozbrečela se."

Nejdřív nemohla otěhotnět, a pak je zase těhotná až takhle moc? A proč nenechat tři? Lékaři to nechtějí připustit, protože vícečetné těhotenství je riskantní. Téměř vždy končí předčasným porodem, často potratem, takže je nutné se připravit na redukci.

Šup do zkumavky!

Pokud je příčina neplodnosti složitější, doporučí klinika mimotělní oplodnění - nejúčinnější, ale i nejkomplikovanější metodu asistované reprodukce. Jste-li žena, bude vaším úkolem "dodat" co největší počet kvalitních vajíček. Podstoupíte hormonální terapii. Díky ní vám místo jednoho vajíčka dozraje opět hned několik. Může to být deset, ale klidně také čtyřicet - což už hrozí problémy: vaječníky se extrémně zvětší, z krevního oběhu uniká plazma a zahušťuje se jí krev, která tak zatěžuje játra a ledviny. Mohou se také vytvářet krevní sraženiny.

V den, kdy jsou vajíčka připravena, dorazíte na kliniku i s partnerem. Ženě se odsají v krátké narkóze vajíčka tenoučkou kanylou. Současně partner dodá sperma. Mimotělní oplodnění se odehrává v laboratoři a jsou pro něj vybrány ty nejlepší spermie, které se ještě týž den vpraví kanylou do vajíček. Vznikne tak několik zárodků, z nichž embryolog vybere dva nejkvalitnější, které se vpraví do dělohy.

V některých vyspělých západních zemích už to funguje tak, že pojišťovny ženám hradí více pokusů, takže se vkládá jen jedno embryo, aby se vyloučilo vícečetné těhotenství. V ČR představují dvě transferovaná embrya kompromis: dává vysokou šanci, a přitom existuje minimální riziko vícečetného těhotenství. Proto se v umělého oplodnění rodí často dvojčata.

Dejte vajíčko, máte přednost

Zbylé kvalitní zárodky se zamrazí a při teplotě -270 stupňů skladují k pozdějšímu možnému využití. Pokud oplodnění nevyjde nebo by si pár přál mít v budoucnosti další dítě, nemusí podstupovat celé martyrium znovu, stačí embryo "vyndat z mrazáku", případně - pokud unesete vědomí, že někde po světě běhá vaše dítě - darovat zcela neplodným párům.

Párům, kde je neplodná jen žena, stačí pouze vajíčko. Dárkyň je však relativně málo, takže čekací doba trvá třeba i rok. Pokud si ale žena přivede kamarádku, která pro ni daruje vajíčko, dostane se v čekací listině na přední místo. Vajíčko od přítelkyně však nedostane, protože dárcovství je dle zákona anonymní. Dostane však přednostně jiné. 

Lze si i vydělat

Dárkyně může dostat až 23 000 Kč. Protože ale ze zákona nelze platit lidem za dárcovství orgánů, tkání, lidských vajíček či spermatu dostávají dárci peníze coby náhradu cestovného či ušlého zisku v práci a podobných výdajů. Dárkyně si však výdaje musí sama vyčíslit. Nemůže se stát, že nic nechce, vždy jí náleží minimálně pět tisíc korun. S darováním vajíček je totiž spojené určité riziko a také doba, kdy je žena vyloučena z běžného pracovního režimu. 

Video: Od spermie k porodu, aneb takhle vzniká život!

Podmínkou dárcovství je, že žena musí být zdravá, ve věku 18 - 35 let a projít genetické testy a krevní testy na sexuálně přenosné nemoci, AIDS a žloutenku. Pokud je všechno v pořádku, dostane balíček deseti injekcí pro hormonální stimulaci, které si bude doma píchat. V den, kdy vajíčka dozrají, přijde na kliniku a kde jí v narkóze vajíčka odeberou. Zákrok není výrazně bolestivý a provádí se ambulantně.

O dárcovství vajíček je obrovský zájem. V mnoha zemích je totiž nelegální. Třeba v Německu, Rakousku, Itálii, ale i ve Skandinávii mají neplodné ženy smůlu, a proto jezdí otěhotnět do ČR.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejstarší matka světa: první dítě porodila v 70 letech

19 let, 380 kg: Sledujte nejtlustšího teenagera planety

Jak pečovat o pokožku v zimě: babské rady pro svěžest

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama