reklama

Jak pečovat o pokožku v zimě: Babské rady pro svěžest!

Pokud vyjdeme z teplého a suchého prostředí uvnitř do chladného nebo už mrazivého počasí venku, kde ještě občas pěkně fouká, naší pokožce se to vůbec nelíbí. Co dělat, aby nebyla oslabená, vysušená a podrážděná?

Foto: Profimedia.cz

Pokud vyjdeme z teplého a suchého prostředí uvnitř do chladného nebo už mrazivého počasí venku, kde ještě občas pěkně fouká, naší pokožce se to vůbec nelíbí. Co dělat, aby nebyla oslabená, vysušená a podrážděná?

Nízká teplota snižuje produkci mazu, který pokožku chrání, a také se z ní rychleji odpařuje voda. Připomeňme si, že naše tělo tvoří 65 % vody, z toho jedna třetina je v mezibuněčném prostoru. V kůži nám jí tiše šplouchá celých šest až osm litrů!  Dalších pěkných osm litrů se vlní v podkoží. Právě tam, kde se rozhoduje o tom, kolik budeme mít vrásek, a jak budeme mít kůži pružnou a odolnou.

Jak správně ošetřit pokožku

Ve svrchní vrstvě kůže už je vody o hodně méně, jen zhruba 120 ml, a v rohové vrstvě už jen 20 ml. Jenže tady se zase rozhoduje o vzhledu! Proto je nutné do této kožní vrstvy dostat co největší množství tekutiny, a to i v zimě.

Není tedy pravda, že by v zimě byly hydratační přípravky doslova tabu - to snad platí jen v krutých mrazech u jemné kůžičky miminek.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Zima útočí: Jaká je první pomoc pro ruce a nehty

"Při nedostatečné hydrataci se na pokožce projevuje vyšší riziko alergických reakcí, ekzémů a podráždění," zdůrazňuje dermatoložka MUDr. Monika Arenbergerová. Pak bývá zarudlá, drsná, má sklon loupat se a vzniklými prasklinami nebo šupinkami do ní snadno pronikne každá infekce.

"Hydrataci rozhodně nemáme zavrhovat ani v zimě," potvrzuje doktorka Arenbergerová. "Zatímco mastné přípravky patří na naší kůži na ven, večer, na noc, a po návratu z ostrého zimního počasí pleť potřebuje právě vodu, jinak by se poškodila."

Domácí péče o pleť v zimě

Doma jistě naleznete tyto běžné úlovky ze samoobsluhy, které pomáhají vylepšit povadlou a zimou těžce zkoušenou pleť.

  • Pro mastnou pleť: Jablko nastrouhejte najemno, přidejte lžičku medu a lžičku skořice. Vše dobře smíchejte a naneste na pleť. Nechte 30 minut působit a pak pečlivě smyjte.  Obměnou je maska ze lžíce bílého jogurtu a kousku droždí.
  • Pro suchou pleť: Velký a dostatečně zralý banán rozmačkejte, přidejte 2 lžičky olivového oleje a žloutek. Vše smíchejte a naneste na pleť. Nechte 30 minut působit a pak opláchněte. Místo oleje můžete použít bílý jogurt.

Čím tmavší, tím lepší

Dostatek látek z přírody také vykouzlí broskvový odstín pleti, který se zdá opačnému pohlaví přitažlivější. Tvrdí to vědci ze dvou britských univerzit v Bristolu a v St. Andrews, kteří studovali vztah mezi barvou pleti a atraktivitou. Ukázalo se, že lidé s mírně nažloutlou pletí, působící jako přirozené opálení, jsou vnímání okolím jak zvláště zdraví a sexy.

Klíčovou roli ve zlatavém nádechu pleti hrají žluté pigmenty, takzvané karotenoidy, přítomné v některých druzích ovoce a zeleniny. Takové účinky byly prokázány například u tmavých hroznů, broskví, mrkve, švestek, tmavých blum,  nektarinek, pomerančů a podobně sytě zbarvených plodů.

Čím je ovoce nebo zelenina tmavší, tím více těchto pigmentů obsahuje. A nejen to, tmavší odstín přírodních potravin je zároveň signálem, že v nich nalezneme vyšší množství antioxidantů, které organismus účinně chrání proti stárnutí a zhoubnému bujení.

Dva měsíce ke kráse

Doktor Ian Stevens, který se na výzkumu podílel, říká, že propojení mezi přitažlivou barvou pleti a karotenoidy otevírá nové možnosti:  "Jedna věc je říkat lidem, že když nebudou jíst zdravěji, dostanou za čtyřicet let infarkt. My teď ale už můžeme říct: Takhle pěkně budete vypadat za pár měsíců, když budete jíst více ovoce a zeleniny."

Zvýšená konzumace plodů, obsahujících tyto látky, má totiž viditelné výsledky už po dvou měsících. A to už bude zima pomalu končit a za našimi dveřmi bude jaro. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Z parfémů jsou skvrny na kůži, varuje dermatoložka

Klouby léčí tukem už ve třech městech. I v Praze

Nosíte podprsenku? Určitě má špatnou velikost

--------------------------------------------------------------------------------

Další tipy na péči o pleť v zimě.

Sestavuje Národní sbírku zlozvyků: Věci, které dělám, musejí mít koule, říká Šedá | Video: Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama