reklama

Chcete miminko? Zapomeňte na techniku, probuďte vášeň!

Ženy, které se léčí pro neplodnost, trpí potížemi ve svém sexuálním životě. Na rozdíl od jejich zdravých vrstevnic je častěji trápí i různé sexuální dysfunkce.

Foto: Thinkstock

Ženy, které se léčí pro neplodnost, trpí potížemi ve svém sexuálním životě. Na rozdíl od jejich zdravých vrstevnic je častěji trápí i různé sexuální dysfunkce.

Vypadá to jako začarovaný kruh. Partnerský vztah, zatížený potížemi s početím vytouženého miminka, dál ničí problémy v intimním soužití. Jde jen o to, co z toho bylo první...

Orgasmus jako problém

Odborníci z Lékařského centra při Standfordově univerzitě zjistili, že 40 % žen, které se tu léčí z neplodnosti, udává potíže v intimním soužití s partnerem hraničící až se sexuální poruchou. U kontrolní skupiny zdravých žen si na problémy stěžovala jen čtvrtina respondentek. 

Ukázalo se, že stres nevyvolá neplodnost, ale neplodnost vyvolá stres. Jeden rozsáhlý výzkum dokázal, že po psychickém zklidnění otěhotnělo jen 5 % žen, což je důkazem, že neplodnost má v naprosté většině případů jinou příčinu.

Neplodné pacientky udávaly především nedostatek zájmu o sex a neschopnost dostatečného vzrušení. Podle zprávy zveřejněné v odborném časopise Fertility and Sterility tyto příznaky odpovídají symptomům u zdravých příslušnic křehkého pohlaví trpících fyziologickými poruchami - nízkou vlhkostí vagíny a bolestivostí při pohlavním styku. Neplodné ženy také obtížněji dosahují orgasmu.

Pod stálým  tlakem

I když se v současné době mluví o sexu nejčastěji jako o příjemné zábavě a relaxu, sex a "dělání dětí" přece jen mají něco společného. A zdá se, že problémy v první oblasti signalizují, že problém bude i s tou druhou: s otěhotněním. A podle výzkumu ze Stanfordovy univerzity to platí i naopak.

Podle dosavadních výsledků bádání v tomto oboru došli experti k závěru, že jak neplodnost sama, tak následky její léčby negativně ovlivňují psychickou pohodu partnerů a vyvolávají napětí. Přílišná snaha o početí může způsobit psychický tlak, který potlačí potěšení ze samotného aktu. 

"Ukázalo se, že 40 % pacientek s poruchami plodnosti udávalo potíže, které hraničí se sexuální dysfunkcí, zatímco u plodných žen to byla jedna čtvrtina. Neplodné respondentky mají pohlavní styk také méně často," říká vedoucí studie Dr. Leah S. Millheiserová.

Sex není jen o technice

Nejen ženy, ale celé páry žijí dlouhodobě ve stresu, kdy se ze soulože stane jen technický prostředek oplodnění. Radost a vzájemnost, potěšení a intimita se vytrácí.  Styk podle jízdního řádu zruší všechno kouzlo spontánnosti a pocit "povinnosti" dokáže zabít i ten poslední důvod ke slasti. O tomto problému  se většinou mluví, jako by byl výlučně mužský, ale to rozhodně není pravda. Stejným způsobem doléhá i na libido žen, a to i v případě, kdy usilují o otěhotnění pomocí asistované reprodukce.

"Náš výzkum zatím neodhalil příčiny těchto těžkostí," přiznala doktorka Millheiserová. Studie vyšla ze zdravotních záznamů 119 pacientek Standfordovy kliniky pro léčbu neplodnosti a 99 jejich zdravých vrstevnic. Obě skupiny byly z hlediska věku, vzdělání a národnosti shodné.

Podle vědců je nutný další výzkum, který by prokázal, nakolik ovlivňují poruchy sexuality i další faktory, jako jsou deprese, potíže ve vztahu a sexualita partnera.

Dámy si vyměňovaly prádlo. Výzvu si užila i Jennifer Lopezová | Video: Instagram, TikTok, Twitter, Facebook
reklama
reklama
reklama