reklama

Reportáž: Můj syn se narodil doma ve vaně

Kdyby Radka nenesla na ruce miminko, nejspíš bych ji považovala za středoškolačku, která se právě vrátila z vyučování a starosti jí dělá jen zkoušení z fyziky a výběr cool trička k džínám. Jenže paní Radomíře Reupke je 27 let. Je to zkušená a pohodová máma dvou kluků, šestiletého Stanleyho a sedmitýdenního Sebastiana. Oba porodila doma.

Foto: Marek Vojtěch

Kdyby Radka nenesla na ruce miminko, nejspíš bych ji považovala za středoškolačku, která se právě vrátila z vyučování a starosti jí dělá jen zkoušení z fyziky a výběr cool trička k džínám.

Jenže paní Radomíře Reupke je 27 let. Je to zkušená a pohodová máma dvou kluků, šestiletého Stanleyho a sedmitýdenního Sebastiana. Oba porodila doma. "Pokud porod probíhá bez komplikací, je to přirozená záležitost, ať jde o zvíře, nebo o člověka. Většina žen je schopna přivést dítě na svět sama, bez lékařských zásahů. Ušetří tím spoustou traumat sobě i miminku," říká.

Chtěla jsem rodit v klidu

Riziko spojené s domácím porodem si vůbec nepřipouštěla. "Moje porodní asistentka se o mě velmi dobře starala, lidské sblížení a důvěra v ni pro mě byly zásadní. Věděla jsem, že by mě nenechala doma, kdyby cokoli jen trochu nesedělo. A chtěla jsem přirozený porod, aby mi do něj nikdo nezasahoval a respektoval moje rozhodnutí," vysvětluje Radka.

Čtěte také: Domácí porod? Blogerky i blogeři rozebírají pro a proti

Přestože porodila obě děti doma, mezi bojovné zastánkyně domácích porodů za každou cenu rozhodně nepatří. "Asi bych své rozhodnutí hodně zvažovala, kdyby byl přístup lékařů jiný," konstatuje. "Jenže v našich porodnicích chybí úcta k matce. Žena, která rodí, se nepovažuje za svéprávnou bytost. A já jsem nechtěla zbytečné zásahy do porodu a jeho urychlování. Nechtěla jsem poslouchat řeči typu - Nekřičte nám tady, maminko! Teď tlačte! Přestaňte tlačit, uvolněte se! Chtěla jsem prostě porodit v klidu."

Porod jako rodinná oslava

Prvorozený Stanley přišel na svět, když jí bylo jednadvacet let. Těhotenství bylo plánované. Přestože šlo o rozhodnutí dospělé ženy, která může volit a být volena, prosadit názory u lékařky v poradně se jí příliš nedařilo. "V 21 letech a s dítětem na cestě vás nikdo nebere vážně. Tak jsem v poradně ani neřekla, že budu rodit doma. To věděla jenom maminka a partner," směje se.

Nátlak lékařky ještě zesílil, když odmítla jít na druhý ultrazvuk. Nechtěla dítě zbytečně vystavovat působení přístroje. Vydržela, i když se v ní lékařka z poradny snažila vyvolat strach, že bude mít postižené miminko... "I když bude postižené, vy se o něj starat nebudete! Bude pořád moje a já si ho nechám za všech okolností," prohlásila tehdy. Pak už měla klid.

Doporučujeme: Neuvěřitelné video - porod do vody v přímém přenosu

První porod byl malou rodinnou oslavou. Účastnili se ho maminka s nevlastním tátou a táta s nevlastní maminkou (chlapi nebyli přímo u porodu, ale dovnitř směli hned po narození miminka), partner a dvě porodní asistentky. "Sice jsem se psychicky i fyzicky na všechno připravila na předporodním kurzu, ale přesto jsem byla nejistá a nervózní, co se bude dít. Pak ale dorazily porodní asistentky a já se úplně uklidnila," vzpomíná Radka. Její první porod byl fyziologický. Trval pouhé tři a půl hodiny. Rekordní čas pro prvorodičku.

Porod za půl hodiny

Také své druhé dítě přivedla Radka na svět doma. "Od čtyř hodin ráno jsem cítila, že je miminko na cestě. Řekla jsem manželovi, aby ráno neodjížděl do práce, že už to bude, ale ať se ještě klidně prospí. Postupně jsem se přirozeně vyprazdňovala, mezitím jsem si také ještě trochu pospala," vypráví. "V osm hodin jsem už volala kamarádce z Prahy, která měla být u porodu jako psychická podpora a manžela poprosila, ať odnese k sousedce rybu a zeleninu na rybí polévku. Ta je totiž nejlepší k nastartování mléka a dodání energie po porodu. Muž se synem vyrazil ve čtvrt na jedenáct na procházku. V půl jedenácté přijela kamarádka. Přišla za mnou do koupelny, dva velké stahy jsme spolu prozpívaly. Pak praskla plodová voda, já si sáhla mezi nohy a ucítila jsem hlavičku… Kamarádka napustila vanu a pomohla mi se do ní dostat. Na dezinfekci už nebyl čas. Hladila jsem vylézající hlavičku, když v tom se vrátili manžel se synem. Ten byl úplně nadšený. Škemral  - Maminko, můžu ho už vyndat? Když miminko vyklouzávalo, zachytil ho manžel. On byl první, kdo na něj sáhl."

Porod trval půl hodiny, asistentka ani nestihla dorazit. "Novorozené miminko jsme vzali z vody, usušili a nahé nechali ležet u mě na bříšku, aby si samo našlo bradavku. Celá rodina jsme se přemístili do postele a strávili tam týden. Postel má na šířku 140 cm, ale spíme tam všichni. Starší syn má sice vlastní pokojíček a postýlku, jenže chce být s námi pohromadě," dodává čerstvá maminka.

Mohlo by mít malé dítě z porodu mladšího sourozence traumata? Odborníci nad tím diskutují, šestiletého Stanleyho to však ani trochu netrápí. Nadšeně se stará o mladšího brášku a dětem ve školce dává školení. "My jsme ho na porod samozřejmě připravovali, koupali jsme se spolu i v těhotenství a já jsem mu vyprávěla o miminku, o tom, že přijde na svět pipinkou a proč nechci, aby mi rozřízli bříško," vysvětluje Radka.

Placenta v mrazáku

A porodní míry miminka? Jeho vlastní máma je nezná. "Nechtěla jsem ho zbytečně trápit. Zvážili jsme syna až po dvou dnech, to už měl čtyři kila. A kolik měřil na délku, to vůbec netuším," konstatuje Radka. Přirozeně nechala odpadnout i placentu. Jde o porodní praktiku, která se nazývá Lotosový porod. Pupečník se při ní neodstřihává a placenta zůstává spojena s dítětem, dokud se sama neoddělí.

"Je to přirozený postup, díky kterému se k dítěti dostane víc krve, živin a protilátek, nezbytných pro imunitu. Pět dní jsme měli placentu v proutěném košíčku vedle miminka. Pomalu, bez zápachu vysychala a pátý den pupečník sám odpadnul. Teď máme placentu doma v mrazáku, v létě ji zakopeme na zahradě a zasadíme nad ní na památku synův strom," uzavírá maminka, která dokáže jít vlastní cestou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Porod do vody: Jak probíhá a jaká má rizika?

Točit porod na video je mimo mé chápání, říká porodník

Manželka mě nechce u porodu: Prý se mi zhnusí

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama