reklama

Neuvěřitelné video: Porod do vody v přímém přenosu

Kateřina bydlí v pražském Podolí, pouhých pět minut chůze na dosah jedné z našich nejuznávanějších českých porodnic - Ústavu pro péči o matku a dítě. Přesto své první dítě porodila raději ve vzdálenější porodnici na Bulovce a to druhé až v belgickém Ostende. Sledujte, jak to probíhalo...

Foto: Isifa/Thinkstock

Kateřina bydlí v pražském Podolí, pouhých pět minut chůze na dosah jedné z našich nejuznávanějších českých porodnic - Ústavu pro péči o matku a dítě. Přesto své první dítě porodila raději ve vzdálenější porodnici na Bulovce a to druhé až v belgickém Ostende.

Už během prvního těhotenství se začala zajímat o porod z pohledu, co je přirozené. Prošla fází, kdy chtěla rodit doma, vypracovala si porodní plán. Nakonec se rozhodla rodit v porodnici, ovšem s tím, že zůstane při porodu doma, co nejdéle to půjde. 

První porod: Bulovka 

Samotný porod pro ni znamenal takřka euforický, zásadní životní zážitek. Jejími slovy: "Byl nádhernej." Jako naprosto tragický však vnímala pobyt na oddělení šestinedělí, kde řešila vyčerpávající situace související s odnášením jejího novorozeného syna, jenž musel dostávat antibiotika. "Ztropila jsem hysterickou scénu, že chci být všude, kde je on. Bylo to hrozné… Tohle už bych nechtěla nikdy zažít," dodává.

Doporučujeme: Můj syn se narodil doma ve vaně

Jako herečka a tanečnice začala v následujících letech cvičit s těhotnými ženami a chodit k porodům jako dula, čímž se dobře zorientovala v prostředí pražských porodnic. A velmi ji zaujal dokument o porodech do vody, který umožňují v porodnici v belgickém přímořském městě Ostende. Tam se také narodilo její druhé dítě, holčička Olívia.

Jak probíhá porod do vody? To můžete sledovat na dokumentárním snímku z porodnice v Ostende:

Jiný porodnický vesmír?

Jak to tam vypadá? "Je to menší městská nemocnice, třeba jako u nás Neratovice nebo Bulovka. Mají tam pokoj s bazénem a vanou, pokoj s vanou, porodní i operační sál a pokoje pro ubytování matek. Pan doktor Hermann Ponette, který tuto porodnici vybudoval, se snaží ženám vracet jejich schopnost rodit samy. A zjistil, že právě voda je hodně fajn - proto tu mají kromě vany také bazén, aby v něm žena mohla být při porodu i vestoje. Tam neexistuje žádné - Vizitáááá , roztáhnout nohy! čili sundat vložku, rozbalit dítě a čekat půl hodiny, než přijde doktor, protože se zrovna někde zdržel... Funguje zde obrovský respekt k tomu, že dítě a matka jsou jeden celek."

A právě v Belgii si Kateřina uvědomila, že nechce bojovat o to, na co mám naprosté právo - o úctu k porodu. A tak se nakonec rozhodla rodit v Ostende. Stačila k tomu karta evropského zdravotního pojištění a přibližně 230 euro na několikadenní pobyt v nemocnici.

Druhý porod: Ostende

Druhý porod byl rychlejší než první. "Bylo strašně fajn a uklidňující, jak je voda v bazénu teplá a šplouchá. Na druhou dobu porodní jsem potom šla do vany. "Káťo, ukaž nám svoje dítě, my jsme na něj hrozně zvědaví, pronesl s úsměvem porodník," když už šla Olivia ven.

Čtěte také: Točit porod na video je mimo mé chápání, říká porodník

A potom nastal krásný moment: když už mělo miminko hlavičku venku, nechal mu porodník čas. Prostě jsme jenom čekali na další kontrakci, aby se narodila ramínka. Možná tři, čtyři minuty. Když sama začala lézt ven, byl v místnosti obrovský klid. Když se narodila, ještě ve vodě ji pan doktor prohmatal, a od té doby dítě nevzal do ruky nikdo jiný než já," vypráví Kateřina.

Úcta k porodu, úcta k životu

Po porodu jí asistentky pomohly s dítětem v náručí z vody na lůžko, kde porodila placentu. Přinesly jí okamžitě nahřáté ručníky, kterými přikryly Olívii položenou na maminčině těle. Když ručníky vychladly, donesly další. Později Kateřině pomohly na pokoj. Tam přišel několik hodin po porodu pediatr, aby miminku zkontroloval fontanelu a srdíčko, aniž by malou, která ležela na mamince, vzal do rukou.

Se stejným respektem probíhala i poporodní péče. "Na každý krok se vás slušně zeptají a dají vám vybrat, respektují vás jako svéprávnou bytost," konstatuje Kateřina. "Tohle všechno fungovalo zcela samozřejmě, a funguje to tak už třicet let. Přitom Ostende je normální porodnice. Tady nám tvrdí, že to nejde. Proč?" uzavírá Kateřina.

O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě. Pokud by vás zajímaly porodnice, kde umožňují rodit přirozeně do vody, najdete je například na webových stránkách naseporodnice.cz.

zdroj: Babyweb.cz (redakčně kráceno)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Muži ženám porod sebrali a rodí za ně, říká terapeut

7 věcí, které dělají mámu mámou

20 způsobů, jak si zlepšit život

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama