reklama

Proč stojí za to být máma: Nahé fotky, jež nezapomenete

Jednoho dne se k americké fotografce Jade Beall přišly nechat zvěčnit matka s dcerou. "Ta fotka by se měla jmenovat Moc mě mrzí, že jsem tak zničila tvoje tělo, mami!" řekla dcera. "Vůbec ne! Ta by se měla jmenovat Děkuji, mami, že díky tobě je mé tělo o tolik krásnější!" odpověděla fotografka.

Foto: Jade Beall Photography / Facebook

Motto: "Lidské bytosti se nerodí jednou provždy toho dne, kdy jim matka dá život... Život je zavazuje, aby se samy obrozovaly znovu a znovu každý den." Gabriel Garcí­a Márquez

Jednoho dne se k americké fotografce Jade Beall přišly nechat zvěčnit matka s dcerou. "Ta fotka by se měla jmenovat Moc mě mrzí, že jsem tak zničila tvoje tělo, mami!" řekla dcera. "Vůbec ne! Ta by se měla jmenovat Děkuji, mami, že díky tobě je mé tělo o tolik krásnější!" odpověděla fotografka.

Krása znamená být skutečná

A přesně v tom spočívá její umělecká filozofie: "Zničené tělo je pojem, který se nám snaží vnutit kosmetický průmysl, abychom utratily daleko víc peněz ve snaze zachovat to, co ve skutečnosti vůbec není zničené! Nebojme se ukázat svým dcerám, jak krásné jsme! Mějte rády svou vlastní kůži a ukažte jim, jak mají milovat tu svoji! Jsme přece tak silné ve své různorodosti," nabádá ženy. Fotky maminek, které měly tu odvahu vydat se její cestou, zveřejnila v knize Bodies Of Mothers.

Čtěte také: Žili jsme spolu třicet let, opustil mě kvůli studentce

"Co je to vlastně krása? Slovo, které vzbudí úsměv při představě hvězdného nebe, horského vrcholku, rozkvetlého tulipánu, dokonale bílého zasněženého rána - nebo sladké kůže vaší maminky, která skrývá jedinečný talent, důvtip, humor a duši. Krása pozdvihuje mysl a připomíná úžasný a vzácný život, kterým procházíme úder za úderem srdce. Život sladký a něžný, který každou vteřinou pomíjí a který si přímo žádá, aby byl věrohodně zachycen našima očima. Proto je tak důležitá," říká Jade Beall.

Podívejte se na tu reálnou krásu jejíma očima:

Mít se ráda, jaká jsem

Rozhodně tím ale nemá na mysli krásu v pojetí módních časopisů pro ženy! "Znám pocit, kdy se cítím šeredná a toužím se schovat, aby mě nikdo neviděl. Je to, jako bych se připoutala řetězem ve vězení, jehož brány jsou otevřené vstříc možnostem a úspěchu. Odmalička jsem totiž byla naučená přísně se soudit, ba dokonce si protivit vlastní tělo, své tukové polštářky, celulitidu, pupínky, strie, malá a čím dál plošší prsa," konstatuje umělkyně.

Doporučujeme: Máma na mě žárlí: já mám všechno, ona nic!

"Tak s tím jsem už skoncovala - s nenávistí vůči sobě samotné, s touhou být někdo úplně jiný, s poměřováním se s ostatními ženami. Teď jsem volná a připravená mít ráda sebe i všechny kolem," dodává.

Jenže...

Jade Beall je moudrá a má určitě pravdu. Jenže... Má šanci se svou pravdou také uspět? Každodenní mediální masáž jí bohužel moc šancí nedává.

Ze stránek časopisů na nás shlížejí mladé modelky s dokonalými, štíhlými postavami, vylepšené Photoshopem daleko za hranice reality: záplava vlasů, zářivé oči, kůže jako hladká slonovina. Ženy jim závidí a berou si je vzor, muži po nich touží a poměřují jimi to, co mají doma. A ruku na srdce - kolik mužů má natolik velký nadhled, aby dokázalo dohlédnout přes vytahané bříško a pokleslá prsa matek svých dětí na vnitřní krásu? Nebo jsme snad příliš velcí pesimisté, a najdete jich spoustu? Co si o tom myslíte vy, ženy, které byste mohly stát modelem Jade Beall?

Jak vás vnímá okolí? Moudré ženy jsou krásné, dokážou ale muži jejich vnitřní krásu ocenit? Nebo platí pořekadlo, že většina jich není slepá, ale jen málokterý je moudrý? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

zdroj: Abeautifulbodyproject.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

7 překvapivě dobrých výchovných rad od manželů Obamových

Má manželství vůbec cenu? Skutečný názor manželů a otců

Manžela mi svedla nejlepší kamarádka, ženám už nevěřím

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama