reklama

Má manželství vůbec cenu? Skutečný názor manželů a otců

Dámy, budete rozčarované a možná i zklamané. Většině mužů totiž snubní prsten připomíná okovy. Nic na tom nemění ani fakt, že vás a vaše společné děti milují a že by s vámi rádi zestárli ruku v ruce.

Foto: Isifa/Thinkstock

Dámy, budete rozčarované a možná i zklamané. Manželé a otcové dozajista své rodiny milují, ale pro mnohé z nich je svatba formální obřad, který trpně podstupují kvůli své vyvolené.

Většině mužů snubní prsten tak trochu připomíná okovy. Mají pocit, že jim jsou přistřižena křídla a že je jejich svoboda omezena. Že byli dohnáni a uloveni. Nic na tom nemění fakt, že vás a vaše společné děti - samozřejmě! - bezmezně milují a že by s vámi rádi zestárli ruku v ruce. Ale jaksi nejraději bez viditelných závazků.

Čtěte také: Proč se ženy chtějí vdávat, ale muži nechtějí ženit?

A možná mají pravdu. Ono je to totiž nakonec jedno. Život na psí knížku se stává standardem, rozvodovost je více než 50%, následné dělení majetků a tahanice o děti bývají daleko nepříjemnější než vysvětlování, proč se dcera či synek jmenují po jednom z rodičů…

Tomáš: Svatby devalvují

"Já jsem si nikdy nemyslel, že by svatba byla něco nutného. Měl jsem před očima problémy svých vlastních rodičů, kteří se sice spořádaně vzali, ale ten obřad stejně nezabránil rozpadu jejich vztahu," přiznává Tomáš, který je ženatý 15 let a má dvě děti.

"Obřad je podle mě formální a bezobsažná záležitost. Hodnota tradičních obřadů klesá. Lidé mají spoustu možností seznámení, vztahy už člověk neutáhne v takové hloubce jako kdysi. Zejména velká města jsou přímo továrny na milostná vzplanutí, život je v nich odosobněný. Svatba devalvuje, v Praze se rozvádí každé druhé manželství. Když jsem se ženil já, bylo to až směšné: Paní z radnice, kterou jsem viděl poprvé v životě, odříkala pár frází a pak jsme šli s našimi dvěma svědky ve čtyřech na grilované kuře," vzpomíná.

Doporučujeme: Spočítejte si lásku aneb Manželství podle numerologie

On sám se ženil čistě kvůli ekonomické stránce manželství, protože stát tehdy ještě oficiální rodinu finančně zvýhodňoval. Jeho manželství prošlo hlubokou krizí, kterou se ženou zvládli - zásluhu na tom ovšem neměl fakt, že byli manželé, nýbrž realita života. "Když jsem se chtěl rozvést, zjistil jsem, že sám nedosáhnu na hypotéku," přiznává Tomáš. To byl nakonec hlavní důvod, proč se vztah, který dnes už zase považuje za velmi pěkný, podařilo udržet.

Martin: Chtělo to změnu

Důvody k uzavření manželství mohou být různé. Pro Martina je představovala touha po změně. Jak nakonec léta ukázala, nebyla to motivace, která by zkoušku časem unesla…
 
"Už jsme spolu chodili sedm let, bylo to dlouhé. Chtělo to změnu. Žili jsme spolu, bydleli jsme spolu, plánovali jména dětí… Šlo o takový ten vztah - buď se už konečně vezmeme, nebo rozejdeme. Tak jsme se tedy nakonec vzali. Největší zadostiučinění to přineslo rodičům," vzpomíná.

"Svatba byla milá záležitost a oba jsme to mysleli vážně. Přesto náš vztah nevydržel. Rozvedli jsme se, když byly dceři dva roky. Dnes už jsme dobří přátelé, ale dlouho to bolelo - nás oba. A já si vzal ze všeho jediné ponaučení: Neženit se, neženit se, neženit se! Pokud to spolu dvojice myslí vážně, je lepší, když musí o svůj vztah bojovat a stavět ho každý den znovu," uzavírá Martin.

Jaroslav: Ženy by neměly muže nutit

"Jakákoli moudra o smyslu manželství jsou legrační. Jak se denně přesvědčujeme, manželství má smysl až do chvíle, kdy ho přestane mít. Ženy by proto neměly muže do manželství nutit a argumentovat planými důvody jako společné příjmení či spokojenost tchyně," konstatuje Jaroslav.

"Do manželství by měly páry vstupovat až po letech vzájemného soužití, hádek a kompromisů, po zkušebních rozchodech a opětovných návratech, klidně i po dětech. Zkrátka ve chvíli, kdy muž najisto ví, že odolá pokušení flirtovat s kolegyněmi, kdy už má za sebou divoké dovolené s kamarády a alkoholické dýchánky, kdy si je jist, že se svou ženou překoná doslova všechno. Manželství má smysl, jen když se v něm oba cítí příjemně, nestydí se za oslovení manžel či manželka, naopak ho považují za sexy a jsou na něj hrdí," dodává. Není divu, že je už pět let šťastně ženatý, má dvouletou dceru a svou rodinu nade všechno miluje…

Tak vidíte, a pak že dokonalí mužové neexistují! Patří mezi ně i ten váš? O tom můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Můj muž je prudič! Trpí tím celá rodina

Češi jsou prudérní rodiče! Alespoň podle Švédů

Nejčastější chyby, které děláme při zařizování bytu

Jak na skládkách mizí peníze: Stát selhal, říká starosta, který bojuje o stamiliony | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama