reklama

Příliš lékařských zákazů: Jak na těhotenství bez hrůz?

Francouzská socioložka Elisabeth Badinterová přirovnává nároky na těhotné zeny až k zákeřné tyranii.

Foto: Thinkstock

"Žádný sex, konec s mou oblíbenou barvou na vlasy, do krvavého bifteku se nesmím zakousnout a ještě k tomu jsem musela dát pryč kočku. Co je to za život? To se mám stát jeptiškou?" postěžovala si na Facebooku Laura.

Těhotenství jí spíš než radost přišlo jako svaté poslání, při kterém musí přestat vést normální život a je odsouzená k přežívání pod lékařským diktátem. Není to jen její individuální pocit. Masáž zákazů a varování týkajících se těhotných žen jde ruku v ruce s rozvojem vědy.

"Mám toho po krk," řekne si ráznější budoucí maminka. Slabší povaha se ale sesype třeba jen z toho, že si přisedla na lavičku k ženě s cigaretou a tím ublížila svému dítěti. Jak má tedy žena prožívat těhotenství v pohodě, když všude na ni číhají nebezpečí?

Tudy cesta nevede!

V knize Le Conflit (Tudy cesta nevede) poukazuje francouzská socioložka Elisabeth Badinterová na to, že bezstarostnost 70. let minulého století nahradil nesnesitelný tlak. Nároky na těhotné přirovnává až k zákeřné tyranii.

Doporučujeme: Zkamenělé dítě: Když miminko umře, ale zůstane v mámě

Zachovat se tak, aby žena neohrozila sebe a své dítě a zároveň neprožila devět měsíců ve stresu z toho, co všechno by se mohlo stát, není snadné. Ale také to není nemožné. Ekonomka Emily Osterová boří ve své knize Očekávejte lépe různá těhotenská tabu a radí matkám, aby víc důvěřovaly sobě a svému tělu než paušalizovaným lékařským příkazům.

Nekojíš - jsi špatná matka!

"V poslední době vidím čím dál víc vyděšených pacientek," říká gynekolog a porodník Philippe Deruelle. "Nedávno jsem zažil strašně vystrašenou ženu s gestační cukrovkou, které všichni tvrdili, že má příliš velké břicho. Přitom výška fundu byla v pořádku. Dneska je zkrátka všude plno informací, pravdivých i nepravdivých, a často šířených i ze samotného lékařského prostředí," podotýká.

S tím souhlasí i psychiatrička Myriam Szejerová: "Zákazy se sypou odevšad, od lékařů, ze společnosti, z rodiny. Kampaně na propagaci kojení patří k těm nejagresivnějším. Vedou někdy pak i k tomu, že manželé se dívají na své ženy jako na špatné matky, protože nekojí."

Babičky si s tím hlavu nedělaly

Ve své psychiatrické praxi se Szejerová setkává s důsledky veřejného pranýřování neřestí. "Ženy, kterým se během těhotenství nepodaří přestat kouřit, podrobuje okolí kritice, což vede k sebeobviňování, psychické nepohodě až ke stresu. A protože žena je informovaná o tom, že její psychický stav má vliv na plod, propadne obavám o jeho osud a dostává se do začarovaného kruhu," konstatuje psychiatrička.

Čtěte také: My, těhotní muži aneb Jak se sedí na vejcích

Jak dodává, taková situace může vyústit v přesvědčení, že matka je svým nenarozeným dítětem tyranizovaná. A na problém je zaděláno.

Pít a kouřit se fakt nemá

Co je tedy pro těhotnou ženu skutečnou hrozbou? Na vývoj plodu má dopad především alkohol, a to v celém těhotenství. Nutno však připomenout, že jde o konzumaci nestřídmou. Nedávné studie ukázaly, že sklenka nebo dvě vína týdně nemají žádný zásadně negativní vliv.

"Můžeme tedy uklidnit těhotnou ženu, která nevěděla, že je těhotná, a pila alkohol. Ale nemůžeme zaručit, že alkohol nemá žádný dopad, i když je jen v malém množství," dodává Philipe Deruelle. Nejsou totiž k dispozici výsledky dlouhodobých průzkumů a navíc je třeba vzít v úvahu genetický potenciál.

Více o těhotenství se dozvíte na Babyweb.cz >>

Některé ženy si však zákazy nepřipouštějí vůbec, což také není dobře. Ohánějí se přitom psychickou pohodou. "Moje matka kouřila krabičku cigaret denně během každého těhotenství, a já i moji tři sourozenci jsme zdraví," tak zní argumenty kuřaček.

Jenže... Při kouření má na zárodek fatální vliv oxid uhelnatý, potažmo nedostatečný přísun kyslíku. Děti kuřaček mají nižší porodní váhu, menší obvod lebky a hrozí jim, že se narodí předčasně. Nikotin ale není tak závažný, proto budoucí maminky mohou zkusit substituci ve formě nikotinových žvýkaček nebo náplastí.

U konopí je hrozba oxidu uhelnatého až sedmkrát horší než u cigaret. Joint může ovlivnit vývoj mozku plodu. A tvrdé drogy jsou po právu zakázané.

Léčivý dialog konkuruje vědě

Těhotným se obvykle doporučuje vyloučit z jídelníčku zrající sýry kvůli riziku listeriózy či syrové maso kvůli toxoplazmóze. Ovšem už se nezmiňuje, že riziko nákazy je velmi nízké. Stejně je tomu i s kočkou. Stačí si při kontaktu s ní dobře mýt ruce a nechat vynášet kočičí záchod jinému členu rodiny.

Pokroku ve vědě a medicíně se sluší zatleskat. Způsob šíření a dávkování informací je už sporný. Jak tedy zařídit, aby omezení v těhotenství ženy přijaly bez odporu a beze strachu?

"Podávat jim informace s náležitým vysvětlením. Dialog s pacientkou je někdy důležitější než samotné gynekologické vyšetření. A rozhodně by se neměly pranýřovat, pokud dělají to, co by neměly," podotýká doktor Deruelle.

zdroj: Babyweb.cz

Odmítla jít na potrat, dostala vyhazov z práce

Nesnáším sex, ale bojím se to přiznat nahlas

Manžel šokoval ženu: Udělal jí tajně těhotenský test

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama