reklama

Zkamenělé dítě: Když miminko umře, ale zůstane v mámě

Lithopedion vznikne z plodu, jež se místo v děloze usídlí v břišní dutině. Tam zahyne a zkalcifikuje. Matka může "kamenné" dítě nosit léta, aniž by to tušila.

Foto: YouTube

"Nejde o nádor, je to dítě!" vyslechla si s překvapením Chilanka Estela Melendezová poté, co jí lékaři zrentgenovali břicho. Byla z toho pořádně v šoku.

Aby ne - paní Estele je 92 let a lékaři jí dlouhé roky tvrdili, že má nezhoubný nádor. Teprve poté, co nešťastně upadla, se zjistilo, že v těle nosí více než půl století starý zvápenatělý plod.

Doporučujeme: Parazitující dvojče aneb Bratr v břiše, sestra v hlavě

"Z lékařského hlediska to nezní příliš věrohodně, ale vše je zcela jednoznačné. Výsledkům věříme, protože vyšetření jsme prováděli my sami," okomentoval případ ředitel nemocnice Marco Vargas. Podle něj byl plod "velký a vyvinutý". Zemřel asi v sedmém měsíci těhotenství. Informovala o tom agentura Reuters.

Lithopedion, "zkamenělé" dítě

Jde o jev vzácný, nicméně doložený. Nazývá se lithopedion a jde o útvar, který vznikne z plodu starého minimálně čtrnáct týdnů, jež se místo v děloze usídlí v břišní dutině. Tam z nedostatku výživy zahyne a postupně zkalcifikuje.

Matka může "kamenné" dítě nosit v těle mnoho let, aniž by cokoli tušila. Ve vyspělých zemích však toto riziko nehrozí, protože ultrazvuk mimoděložní těhotenství včas odhalí.

Patrně nejstarší lithopedion pochází podle archeologické datace z doby před 3100 lety. První dochovanou zmínku o lithopedionu zaznamenal v 10. století arabský lékař Albucasis. Podrobně zdokumentovaný byl pak případ Colombe Chatriové z roku 1582. Otěhotněla pozdě, jako čtyřicetiletá, ale neporodila. Přestože odtekla plodová voda, porodní bolesti pomalu ustaly. Žena byla tři roky upoutána na lůžko a následně trpěla po zbytek života bolestmi břicha a únavou, nicméně dožila se na svou dobu slušných 68 let. Po smrti požádal manžel dva lékaře o pitvu. Při ní našli plně zformované tělíčko zkamenělé dívky se zbytky vlasů a jedním zubem.

Čtěte také: Nejplodnější matka světa porodila 69 dětí

Celkem bylo v průběhu dějin zaregistrováno okolo 300 lithopedionů, v loňském roce hned tři: v Kolumbii, Indii, Brazílii a naposledy letos v Chile. Nejdéle údajně nosila zkamenělé dítě Číňanka Huang Yijun, dlouhých 65 let.

Miminko usnulo navždycky

Dobře zdokumentovaný byl v roce 2001 případ Maročanky Zahry Aboutalib. Ta jako šestadvacetiletá utekla v panice z porodnice před císařským řezem, při kterém viděla jinou rodičku umírat na porodním sále. To jí nejspíš zachránilo život.

Plod se totiž vyvíjel mimo dělohu, protrhl vejcovod a expandoval do břišní dutiny. Tam přežíval díky napojení placenty na orgány v okolí žaludku. Porodník, který očekával dítě v děloze, by nejspíš císařským řezem omylem přeťal pupeční šňůru a matka s dítětem by během několika minut vykrvácela.

Více o Zahře: Byla těhotná 46 let, nosila v sobě malou mumii

Takto se žena vyhnula operaci, miminko však před porodem zemřelo v jejím těle. Imunitní systém potom obalil mrtvou tkáň vápenitou krustou kvůli ochraně před infekcí a plod postupně dehydroval, až nakonec "zkameněl".

Nastávající maminku trápily ještě několik dní porodní bolesti, potom však náhle zmizely a dítě se přestalo hýbat. Zahra si s tím nelámala hlavu - podle afrických mýtů totiž může miminko v břiše "spát", aby chránilo čest své matky v případě, že bylo počato před stvrzením manželství. Jenže tohle miminko se nikdy "nevzbudilo".

Zahra ho nakonec pustila z hlavy a protože nemohla otěhotnět, adoptovala časem tři děti. Byla už babičkou, když bolesti znovu na problém upozornily. Lékaři nakonec lithopedion po složité čtyřhodinové operaci vyňali. Vážil 3,2 kg a měřil 42 cm.

Estela Melendezová je zatím poslední zaznamenaný případ matky se "zkamenělým" dítětem. Na operaci však nepůjde. Vzhledem k jejímu pokročilému věku by šlo o příliš riskantní zákrok, a tak stařenka ponese plod v těle až do smrti.

zdroj: Facebook, YouTube, Channelten.co.uk, Reuters
úvodní foto: Číňanka Huang Yijun a její lithopedion, YouTube

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Největší mimino světa vážilo 10 kilogramů

Berenika Saudková: O tátovi, hyenách a sprosťárnách

5 způsobů, jak nepodlehnout tlaku v práci

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama