reklama

My, těhotní muži aneb Jak se sedí na vejcích

Těhotenství je jednou z mála věcí, kde muži nemohou ženám konkurovat. Přesto se jich týká víc, než jsou ochotni připustit.

Foto: Thinkstock

Těhotenství je jednou z mála věcí, kde muži nemohou ženám konkurovat. Přesto se jich týká víc, než jsou ochotni připustit.

O tom, jak jiný stav partnerky a čekání na miminko snášejí tátové, vypráví na Babyweb.cz psycholog Adam Suchý.

Mužům to moc nedochází

"Rád bych hned v úvodu vyvedl z omylu romantické čtenářky, které očekávají povzbuzující informace o budoucích otcích svých dětí: Opravdu existují muži, kteří se ženami prožívají těhotenství od začátku až do porodu tak, jako by sami nosili v těle plod vzájemné lásky. Není jich však mnoho, a nikdo vám nezaručí, že zrovna ten váš k nim patří," varuje.

Čtěte také: Těhotní tatínkové tloustnou a cítí porodní bolesti

Obvyklou reakcí mužů na informaci o těhotenství partnerky nebývají totiž ani prudké bolesti v podbřišku, ani onen pověstný šok spojený se strkáním hlavy do sněhové závěje. Mužům to prostě zpočátku nijak zvlášť nedochází.

V jejich očích se vlastně nic nezměnilo. V posteli jsou pořád jen dva lidé, ženské tělo vypadá zatím stejně a navíc jako bonus odpadla starost s antikoncepcí. Průměrný prototyp muže tak vnímá těhotenství své ženy jaksi nepřímo, prostřednictvím stále přibývajících omezení ve společném soužití.

První zrady na sebe však nenechají dlouho čekat. Z hitparády společných chvil se postupně škrtá sauna, cyklistika, vysokohorská turistika… Co zbývá? Kino, zajásá muž. Ani tady ale není vyhráno, protože žena akční filmy nesnášela ani před graviditou, z hororů by předčasně porodila a u romantických filmů bude plakat, hodně a nahlas. Komedie zase nesnáší on, takže zbývá posezení doma ve dvou u sklenky pramenité vody.

A to jsou teprve začátky. Na sexuální strádání ještě ani nepřišla řeč…

Vinen: Muka těhotných tatínků

Existuje však sorta mužů, kteří kromě přehnané péče o nastávající maminku pozorují typické příznaky těhotenství i sami na sobě. Je těžké jim vysvětlit, že těhotná žena není nemocná, že nepotřebuje co pět minut přikrývat břicho vlněnou dekou a od prvního měsíce těhotenství nosit v náručí na záchod, stejně jako že oni sami navzdory všem nevolnostem a emoční labilitě ve skutečnosti žádné dítě neporodí.

Více o těhotenství se dozvíte na Babyweb.cz>>

Jejich změněná psychika se nazývá kuváda (z francouzského couver, což může v překladu znamenat i sezení na vejcích) a někteří psychoanalytici ji vysvětlují jako vytěsněné pocity viny za to, že muž přivedl ženu do jiného stavu. Může jít také o muže, kteří mají nepřiznaný strach z nastávajícího otcovství, trpí neuvědomovanou žárlivostí na partnerčino těhotenství či žárlivostí na nenarozené dítě, případně jsou na ženě závislejší.

Někteří citlivější muži tak mohou trpět ranními nevolnostmi, zvracet nebo se přejídat spolu s nastávající maminkou. Pociťují také bolesti a křečovité stahy v břiše, sténají a hekají, převalují se na lůžku a někdy jsou do nemocnice odváženi společně s manželkou - nikoli aby tam statečně asistovali u porodu, ale aby sami skončili v péči lékařů s podezřením na akutní zánět slepého střeva. Když žena porodí, jejich bolesti rázem ustanou.

A co na to matka?

Ostatní ženy nastávající mamince závidí tak pozorného, empatického a citlivého partnera. Všude je s ní, na ultrazvuku ji drží za ruku, nakupuje odborné knihy, přestal kouřit a pít, na ulici se ohlíží po kočárcích a zastavuje se u výloh s dětským oblečením.
Jenže ona by možná ve skutečnosti ráda porodila v klidu a sama. On tam však bude, vždy připravený masírovat křížovou oblast jejích zad, povzbuzující, hlasitě dýchající a ve finále nadšeně přestříhávající pupeční šňůru jako pásku při slavnostním otevírání nového obchodního centra. Že u toho bude ještě fotit jako zuřivý reportér, to je snad zbytečné dodávat.

Doporučujeme: Točit porod na video je mimo mé chápání, říká porodník

Prototyp překvapeného, nemotorného flegmatika proto může mít někdy větší kouzlo než druhý gravidní člověk ve společné domácnosti.

Ale top všechno je jen předehra. Ať už je muž těhotný se svou ženou, nebo se tváří, že se vlastně vůbec nic neděje, ten pravý zázrak a skutečné změny přijdou teprve ve chvíli, kdy se bříško promění ve třetího člověka. Ať se už muž porval s těhotenstvím své partnerky jakkoli, záhy zjistí, že příběh otcovství je úplně jiná kapitola, na kterou neexistuje žádný kurz a ve které těch náročných devět měsíců představuje jen jeden z kamínků v pestré mozaice života.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Naléhání na břicho při porodu: Škodí, ale dělá se to

5 nejtemnějších tajemství, jež mají ženy před manžely

6 faktů, které byste měla znát už před svatbou

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama