reklama

Příběh chlapce bez nohou: Plakali byste. On se směje

V okamžiku, kdy se Cody McCasland narodil, lékaři a sestry na porodním sále ztichli. "Hned jsem věděla, že je něco hodně špatně," vzpomíná matka. Chlapec se však rozhodl nepříznivý osud zvrátit. I bez nohou se má čile k světu.

Foto: Profimedia.cz

V okamžiku, kdy se Cody McCasland narodil, lékaři a sestry na porodním sále náhle ztichli. "Hned jsem věděla, že je něco hodně špatně," vzpomíná maminka Tina.

"Uvědomil jsem si, že jeho nožičky jsou divné. Na pravé noze měl jen čtyři prsty. Neměl kolena ani holeně, kosti dolních končetin byly deformované, " vzpomíná táta Mike. "Několik prvních minut vůbec nedýchal. Řekli nám, že je nevyléčitelně nemocný a že kvůli vzácné vývojové deformaci pravděpodobně nepřežije první den."

Doporučujeme: Neměl šanci žít: Místo v náručí držela syna v dlaních

Chlapec se však rozhodl nepříznivý los osudu zvrátit. Přes spoustu zdravotních problémů se měl čile k světu.

A stal se zázrak

Trpí sice infekcemi, astmatem, osteopenií (snížená hustota kosti, při které hrozí časté zlomeniny) a v nemocnice strávil spoustu času, chuť do života mu to ale nevzalo.

V patnácti měsících mu museli obě nohy amputovat. Vlastně nemuseli, rodiče dostali na výběr: Buď zůstane bez zákroku na vozíčku, nebo mu vezmou nohy od kolen dolů a dostane šanci postavit se na protézy...

První protetické náhražky dostal v roce a půl. A všichni užasli. Prcek se na ně okamžitě začal stavět a zkoušel první krůčky. Naprosto překonal nejoptimističtější očekávání lékařů. "Bylo to neuvěřitelné, byl tak nadšený. Jako by jen čekal, až dostane šanci," vzpomíná máma v rozhovoru pro britský Daily Mail.

Čtěte také: Syn si hrál u těla mrtvé matky: Osud, nebo geny?

"Předpokládali, že nebude moci chodit. Teď běhá. Mysleli, že nepromluví, protože má jen jeden hlasivkový sval. Teď repetí v jednom kuse," dodává táta Mike.

"Nemůžu"? To slovo neznám!

Do dnešní doby prodělal Cody patnáct chirurgických zákroků, které ho postupně doslova postavily na nohy. Protézy mu umožňují běhat a skákat. Nebýt postižení, byl by všestranně talentovaný sportovec. Vlastně jím je i navzdory tomu.

A tak Cody hraje na klavír, ale hlavně rozvíjí svůj pohybový talent ve všech směrech: běhá, plave, hraje golf, fotbal i lední hokej, jezdí na koni... Trénuje tři hodiny týdně v bazénu a vyhrává závody.

"Vím, že jsem úplně jiný," říká. Ale hlavu si s tím nedělá. Rodiče ho naučili, že slovo "nemůžu" nemá žádný význam. Doma má víc než dvacet nohou. Jiné protézy totiž potřebuje na chození do školy, kratší pak má na sezení a na hraní a speciálně pružné na běhání a sport. Za svou sbírku se nestydí a klidně se s ní nechá fotit. Těší ho, že tím může povzbudit druhé.

Olympijský sen

Klučina se směje, kudy chodí, poskakuje jako čertík z krabičky a touží závodit na potkání. Má k tomu dost příležitostí - a poráží při nich i kluky o hodně starší. Je neuvěřitelně rychlý. Připomíná olympionika Oscara Pistoria: Proti jeho účasti v závodech zdravých atletů podávali někteří konkurenti protest - podle nich byl svými protézami "zvýhodněn"...

Vypadá to, že malý Cody se vydá v jeho stopách. Velkým snem devítiletého chlapce je zahajovat olympiádu. Přesněji řečeno, zahájit olympiádu a pak na ní vyhrát zlatou medaili v běhu a v plavání. S jeho nasazením se mu to možná doopravdy podaří.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Holčička přežila potrat - matka ji teď zbožňuje

Proč stojí za to být máma: Nahé fotky, jež nezapomenete

Intimní rovnoprávnost: Vyholit se? Jen když ty taky!

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama