reklama

Porodnický gel: Méně bolesti i komplikací

Rodičky mají před porodem největší strach z bolesti a možných komplikací. Přesto častěji investují do vybavení dětského pokojíčku než do usnadnění porodu.

Maminka a miminko, porod
Maminka a miminko, porod | Foto: Profimedia.cz

Rodičky mají před porodem největší strach z bolesti a možných komplikací. Přesto častěji investují do vybavení dětského pokojíčku než do usnadnění porodu.

Investice přitom není zase tak velká. Za 1500 Kč je v lékárnách k sehnání porodnický gel vhodný pro ženy, které se chystají rodit vaginálně. A odborníci jsou mu nakloněni. „Ze své praxe mohu potvrdit, že tento gel v mnoha případech uchránil matku od spontánního natržení pochvy nebo hráze, což je nejčastější porodní komplikace," říká gynekoložka MUDr. Petra Hanulíková.

Málo informací

Výzkum společnosti STEM/MARK mezi ženami-rodičkami ukázal, že tři čtvrtiny z nich nikdy nezažily obdobně dlouhou a intenzivní bolest jako v průběhu porodu. Zároveň se každá třetí rodička během něj setkala s nějakými komplikacemi. Přestože většina žen dopředu tuší, že porod je bolestivý a může být i komplikovaný, mívá jen málo informací o prostředcích usnadňujících porod.

Z průzkumu také vyplynulo, že nastávající maminky běžně investují hodně peněz do úprav dětského pokojíčku a nákupu luxusního oblečení pro miminko. Dle průzkumu za tyto úpravy vydávají několik tisíc korun. Naopak investice do prostředků usnadňujících příchod dítěte na svět nejsou u nás zatím běžné, přestože mohou ženám porod usnadnit a snížit možné porodní komplikace.

„Mnohé ženy podléhají aktuálním módním trendům, jiné se porodu obávají natolik, že se na něj snaží nemyslet. Další skupina žen často ani neví o možnosti usnadnění porodu pro sebe i své miminko. Tyto přístupy jsou však z pohledu porodníka důsledkem nedostatečné informovanosti rodiček o možných komplikacích při porodu. Těhotné ženy nechce nikdo strašit nesnadným porodem, což může mimo jiné být příčinou, proč se většina žen na samotný porod a jeho snadnější průběh připravuje nedostatečně," shrnuje gynekoložka MUDr. Petra Hanulíková důvody, proč rodičky nepovažují prostředky pro usnadnění porodu za důležité.

Rychlejší porod

Gel snižuje pravděpodobnost porodních poranění při vaginálním porodu. U prvorodiček může také zkrátit celkovou dobu porodu. Díky tomu rodičky zažívají kratší bolesti a mohou se vyhnout některým porodním komplikacím.

„Během praxe se stále častěji setkávám se ženami, které měly tak silné obavy z porodu, že vyžadují porod císařským řezem. Provádění císařského řezu však není bez rizika. Pokud neexistoval jednoznačný důvod na straně matky nebo dítěte, nebylo možné jim vyhovět. Většina žen byla nucena své obavy překonat a vaginální porod podstoupit. Přemýšlel jsem proto, jak jim porod usnadnit a snížit jejich obavy. Použití gelu se jevilo jako velmi výhodné. Gel není léčivo, neovlivňuje tedy průběh porodu jako jiné léky, pouze mechanicky usnadní průchod dítěte porodními cestami. Má za sebou několik certifikovaných testů a lze jej bez obav použít. Nezpůsobuje alergie, je citlivý ke kůži dítěte i sliznici porodních cest," konstatuje vynálezce gelu, švýcarský porodník Dr. Andreas Schaub.

Jak funguje?

Vysoce přilnavý gel vytváří v pochvě a na povrchu porodního kanálu kluzký přilnavý film. Ten mechanicky usnadňuje průchod dítěte porodními cestami tím, že redukuje tření během kontrakcí a při vypuzování plodu až o 40 %. Gel chrání pánevní dno, pochvu i hráz. Zároveň šetří síly maminky a miminka.

Gel zavádí lékař nebo porodní asistentka v průběhu porodu do pochvy. Aplikuje se při otevírání dělohy a následně v průběhu celého porodu. Nastávající maminky si ho mohou pořídit v lékárnách, u gynekologa, v předporodních kurzech nebo v porodnici. Ženy pojištěné u České průmyslové zdravotní pojišťovny na něj mohou čerpat příspěvek z programu Manažerka svého mateřství. Animaci porodu s gelem si můžete prohlédnout zde.

zdroj: dianatal.cz

Zajímavosti o porodu

  • 78 % žen nikdy nepoznalo bolest stejně intenzivní jako během porodu. Shodují se na tom prvorodičky i druhorodičky.
  • 35 % žen zažilo během porodu komplikace. Častěji se jednalo o maminky, které rodily poprvé.
  • U 45 % všech vaginálních porodů se vyskytují trhliny ve tkáni, přičemž 75 % žen neví, že existují volně dostupné prostředky, které mohou porod usnadnit a porodní komplikace snížit.

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama