reklama

Eklampsie: smrtelně nebezpečné křeče rodiček

Eklampsie je nemoc typická záchvatem křečí, který může skončit i kómatem. Obvykle předem varuje rozpoznatelnými symptomy, ale někdy se může dostavit zcela neočekávaně. Toto onemocnění se vyskytuje výhradně v těhotenství. Trpí jím přibližně 7 % těhotných žen a jde o závažný a nebezpečný stav pro matku i pro plod.

Těhotná
Těhotná | Foto: Profimedia.cz

Eklampsie je nemoc typická záchvatem křečí, který může skončit i kómatem. Obvykle předem varuje rozpoznatelnými symptomy, ale někdy se může dostavit zcela neočekávaně.

Toto onemocnění se vyskytuje výhradně v těhotenství. Trpí jím přibližně 7 % těhotných žen. Je to závažný a nebezpečný stav pro matku i pro plod. Častěji křeče propuknou koncem těhotenství (35 %) a za porodu (40 %), méně často po porodu (25 %).

Varovné příznaky

Existují rizikové faktory, ale preeklampsie se může projevit u kterékoliv nastávající maminky, přičemž některé těhotné ženy subjektivně nepociťují žádné velké problémy. Varovnými příznaky jsou:

  • zvýšený krevní tlak (nad 140/90)
  • nadměrný váhový přírůstek
  • otoky kotníků, chodidel nebo rukou
  • stopy bílkovin v moči

Při závažné preeklampsii se mohou dostavit bolesti hlavy, zvracení, bolesti břicha nebo poruchy vidění. Jestliže těhotná žena nebude o problému vědět a zůstane bez lékařské péče, mohou se dostavit křeče cév placenty. Ty omezují přísun kyslíku k plodu, čímž ho značně ohrožuje. Když vznikne neléčitelná preeklampsie okolo 32. týdne těhotenství, volí se proto zpravidla porod císařským řezem.

Hrozný pohled

Eklamptický záchvat je děsivý už na pohled. Začíná neklidem, záchvěvy obličejového svalstva, oční bulvy nejprve rotují, pak se ustálí na jedné straně a na tuto stranu se také otočí hlava. Horní končetiny se chvějí. Asi po půl minutě zachvátí tonické křeče svaly celého těla, ustane dýchání. Trup je prohnut do oblouku, hlava zvrácená dozadu, dolní končetiny zanožené, paže zaujímají boxerské postavení se zaťatými pěstmi, obličej je křečovitě stažen, čelisti jsou sevřené a mezi zuby často uvázne skousnutý jazyk. Těhotná nedýchá, obličej je promodralý, žíly na krku jsou přeplněné krví. Cyanotická barva se postupně šíří na krk a hrudník.

Na tuto krátkou fázi navážou křeče se záškuby, nejprve v obličeji s prudkými pohyby hlavy do stran a dozadu. Z úst vytéká pěna, žena začne chrčivě dýchat, ale cyanotická barva se šíří na trup i končetiny. Trup je prohnut do oblouku, předloktí se zmítavě pohybují před hrudníkem, dolní končetiny jsou napjaté a jen se mírně chvějí. Záchvat trvá asi minutu, intenzita křečí opadá a po hlubokém vdechu nemocná přejde do komatózního stavu.

Následuje hluboké bezvědomí, někdy lze pozorovat nekoordinované pohyby nebo záchvěvy. Zornice jsou rozšířené, nereagují na světlo, reflexy nejsou výbavné. Kóma trvá obvykle hodinu - může být i delší. Žena se probouzí dezorientovaná a s amnézií, kdy si na nic nepamatuje.

Plod je při takovém záchvatu ohrožen nedostatkem kyslíku, v placentě se objeví degenerativní změny, někdy se placenta předčasně odloučí. Také těhotná je vážně ohrožena udušením, srdečním selháním, plicním nebo mozkovým edémem či mozkovým krvácením.

Nepodceňovat lékařské prohlídky!

Vzhledem k závažnosti, rychlému nástupu a průběhu eklampsie je zásadní obranou prevence a zachycení i těch nejlehčích forem. Gynekologové proto pravidelně měří krevní tlak a stanovují hodnoty bílkovin v moči těhotných žen. Zvýšenou pozornost věnují maminkám s hypertenzí před otěhotněním, diabetičkám, ženám s ledvinovými a jaterními chorobami či po infekčním zánětu jater.

Jen nejlehčí formy preeklampsie lze léčit ambulantně, těžké formy musí být neodkladně hospitalizovány, i když třeba postižené subjektivně nevnímají žádné problémy.

Co je však dobrá zpráva - pokud lékař zdravotní stav nastávající maminky pravidelně sleduje a příznaky zachytí včas, existuje velmi účinná medikamentace, která nebezpečí zlikviduje. Proto se nemusíte zbytečně předem stresovat, i když jde o vážné onemocnění. Stačí nepodceňovat pravidelné kontroly.

zdroj: porodnice.cz, zdravcentra.cz, porodestranky.cz

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama