reklama

Voňavé porody: úžasná alternativa!

Aromaterapie nenachází uplatnění pouze při masážích a kosmetice nebo jako úleva v těhotenství. Velmi zajímavé uplatnění má přímo u porodu. Nabízejí ji třeba na gynekologicko-porodnickém oddělení Nemocnice s poliklinikou v Klatovech nebo v porodnici v Ivančicích. Výsledky jsou opravdu zajímavé.

Těhotná
Těhotná | Foto: Profimedia.cz

Aromaterapie nenachází uplatnění pouze při masážích a kosmetice nebo jako úleva v těhotenství. Velmi zajímavé uplatnění má přímo u porodu.

Nabízejí ji třeba na gynekologicko-porodnickém oddělení Nemocnice s poliklinikou v Klatovech nebo v porodnici v Ivančicích. Výsledky jsou opravdu zajímavé.

Na růžích ustláno

Použití éterických olejů během porodu je bezpečný, přirozený a krásný způsob, jak budoucí mamince pomoci, aby se cítila klidně a sebejistě v době, kdy prochází jednou z nejvíce vypjatých, ale i posilujících zkušeností svého života jako ženy. Správné použití éterických a rostlinných olejů může zmírnit bolest a nepohodlí, napomáhá správnému dýchání a poskytuje celkový pocit uvolnění. Budoucí maminka se cítí jistější a více si důvěřuje.

Masáž během porodu představuje uklidňující dotek a podobně jako aromaterapeutická koupel pomáhá lépe snášet bolest. Díky ní může rodička zůstat klidná a soustředěná. Atmosféra zbavená strachu a schopnost co nejvíce relaxovat je při porodu nezbytná, neboť úzkost blokuje uvolňování endorfinů, jež fungují jako přirozená analgetika. Porod se tak díky aromaterapii může stát nádherným voňavým prožitkem a čerstvě narozené děťátko má doslova ustláno na růžích.

Jak to probíhá?

Po přijetí na porodnici je každá rodička podrobně seznámena s možným  využitím aromaterapeutických preparátů. V místnosti pro první dobu porodní, kde obvykle zažívá fyzicky i psychicky velice vyčerpávající pobyt, se na topení umisťují keramické odpařovací misky s vodou a uklidňující směsí éterických olejů. K dispozici jsou také kapesní inhalátory z vonného dřeva. Vůně, která se odpařuje, je velice jemná a uklidňující, pomáhá uvolnit stres a zmírnit strach. Pozitivní účinky terapie bývají znát i na přítomných tatíncích a maminky ji pak často vyžadují i na pokojích pro šestinedělky.

Trápí-li  rodičku  křížové bolesti, může si dopřát aromaterapeutickou masáž speciálním olejem proti bolestem zad.  Masáž provádí zpravidla porodní asistentka, ale zapojit se může i budoucí tatínek. Především v chladnějším období se využívá antiseptická směs éterických olejů,  která pročišťuje vzduch. Speciální balzám Intisan má pak zjemňující, zklidňující a antiseptické účinky na pokožku a sliznice. Velice se také osvědčil při pravidelné masáži hráze v těhotenství, k ošetření namáhaných prsních bradavek v době kojení nebo k ošetření stehů po nástřihu. Nejvíce oblíbený je však koupelový olej.

Olej vše usnadní

Pokud porod postupuje spontánně, je mamince nabídnuta aromaterapeutická koupel s prokrvujícím  koupelovým olejem, ve které se příjemně uvolní a porodní bolesti vnímá jako snesitelnější. Ze záznamů, které pečlivě vedou porodní asistentky, jasně vyplývá, že při jeho použití se kromě zmírnění porodních bolestí také podstatně zkracuje první doba porodní. Ta při klasicky vedeném porodu trvá v průměru u prvorodiček  8-10 hodin a u vícerodiček potom 6-8 hodin. Při využití preparátu se však u prvorodiček průměrně zkracuje na 5,5 hodiny a u maminek, které rodí alespoň podruhé, na necelé 4 hodiny.

Na tuto zajímavou alternativu si však budou muset ženy ve většině měst ještě nějakou dobu počkat. Zdravotnický personál ji totiž často považuje jen za práci navíc, což je velká škoda. Ve výsledku totiž získají obě strany, protože v příjemném voňavém prostředí se dobře cítí nejen maminky, ale i zdravotní sestřičky.

zdroj: aromaterapie.webnode.cz, zrcadlo.info

Bázlerová: Říkali mi, že jsem se zbláznila. Na vyhoření ve 21 letech nemáte právo | Video: Světlana Witowská

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama