reklama

Plavání miminek: K čemu je to dobré?

Novorozenec umí plavat, pamatuje si to ještě z mámina bříška! Také jste to už slyšeli? Tak tomu nevěřte!

Foto: Profimedia.cz

Novorozenec umí plavat, pamatuje si to ještě z mámina bříška! Také jste to už slyšeli? Tak tomu nevěřte!

Žádný novorozenec není schopen účelně pohybovat končetinami ani na suchu, ani ve vodě. Sedět, chodit ani plavat tedy nemůže. Přibližně do třetího měsíce mu zůstává zachován přirozený reflex, kdy při styku s vodou instinktivně na několik vteřin zadrží dech, tento reflex však rychle zmizí. Pokud jste tedy viděli úžasné fotky „plovoucích" miminek, šlo o trpělivým opakováním upevněný reflex zafixovaný na konkrétní zvukový signál. Vznášení pod vodou představuje pro takové dítě radostnou hrou s možností pohybů, kterých na suchu ještě není schopno. Ale nic víc.

Skutečné plavání lze dítě učit nejdříve od tří let, kdy už začne mnohem lépe koordinovat pohyby rukou a nohou s dýcháním. Seznamovat miminko s vodou však můžete mnohem dřív.

Kdy začít?

S prvními pokusy kojeneckého plavání můžete začít, když je zahojený pupík. Mělo by k nim dojít doma ve vaně a pod stálým dohledem. Návštěvy bazénů a klubů nabízejících plavání s miminky se doporučují nejdříve od čtyř měsíců, lépe od půl roku.

Speciální kurzy vedou školené instruktorky a instruktoři. Konají se v bazénech se speciálně upravenou teplotou na 32-34 stupňů a s přísně sledovaným obsahem chloru. Někde provozovatel vyžaduje u dětí do 2,5 roku speciální pleny do vody. Protože je ale dětská moč v podstatě sterilní, platí, že deset vyčůraných miminek nadělá menší škodu, než jeden neosprchovaný dospělý... Tudíž se také musí všichni dospělí na těchto kurzech před vstupem do bazénu umýt mýdlem  a osprchovat, aby se do vody dostalo co nejméně bakterií.

Na plavání s miminkem musí totiž být přítomen jeden z rodičů. Naučí se tam správné manipulaci s dítětem ve vodě, ale hlavně si užije příjemnou hodinku společného sbližování a relaxace.

A kdy byste s dítětem do bazénu chodit neměli? Když není ve své kůži, je nachlazené nebo jinak nemocné. Plavání se také nedoporučuje dětem, které trpí častým onemocněním močových cest, opakovanými středoušními záněty nebo kožním onemocněním.

K čemu je to dobré?

Pohyb ve vodě rozvíjí rovnováhu, koordinaci a orientaci. Zároveň prcka otužuje a posiluje jeho fyzickou kondici. Navíc miminko získá cit pro vodu, což je dobrý základ pro další výuku plavání. Dítě se v kurzech naučí splývat, vydechovat do vody, skákat, potápět i orientovat pod vodou. Nebude mu vadit mokro v uších nebo na obličeji. Upevní také vztah s rodičem, který s ním bude ve vodě dovádět. Ve 3-4 letech nastává čas na výuku opravdového plavání a k výuce dokonalých  plaveckých stylů je dítě připravené nejdříve v osmi letech.

Ale hlavně, naučí nebát se vody. Sebezáchovné a záchranářské využití plavání mají výborně zvládnuté v Severní Americe a Austrálii, kde se už kojenci učí, co dělat při nenadálém pádu do vody. Umí najít hladinu, držet se u ní v poloze na zádech s obličejem k obloze, dýchat a případně volat o pomoc. A tato dovednost už může zachránit život.

A na kolik vás kurz plavání přijde? Za hodinovou návštěvu instruktora doma při výuce ve vaně je to přibližně 350 Kč + cestovné, za kurz plavání v bazénu se cena pohybuje za 6 lekcí kolem 1300 Kč.

zdroj: filia.cz, plavani-miminek.cz, plavacek-deti.cz, Zdravě.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Magický Karlův most drží pohromadě syrečky!

Pivo a ženy: Místo prsou roste břicho!

Pětiletá Charlotte je velká jako krabice od mléka!

Jak vybrat správný kurz

  • podle metodiky výuky a kvalifikace instruktorů
  • podle plnění hygienické normy
  • podle prohlídky prostor, kde se konají kurzy
  • podle vybavenosti (přebalovací pulty, restaurace s dětskými židličkami a možností ohřevu vlastního jídla)
  • podle možnosti zkušební lekce

--------------------------------------------------------------------------------

Kam na plavání kojenců?

reklama
Doporučené recepty
    reklama