reklama

Penis jako palec: Poučte děti o sexu a neztrapněte se!

Začíná to už ve školce: nejdřív po sobě jen tak pokukují, pak si společně hrají, padne první pusa. A nakonec už musí dávat paní učitelka pozor, aby si na tátu a na mámu nehráli moc opravdově... Začali moc brzy? Jenže kdy je ten správný čas?

Foto: Isifa/Thinkstock

Začíná to už ve školce: nejdřív po sobě jen tak pokukují, pak si společně hrají, padne první pusa. A nakonec už musí dávat paní učitelka pozor, aby si na tátu a na mámu nehráli moc opravdově...

Začali moc brzy? Jenže kdy je ten správný čas? Kdo by měl vlastně děti o sexu poučit: Rodiče? Škola? Média? A jak? Zkrátka není to vůbec snadné. Zejména když se u toho my dospělí sami leckdy červenáme a stydíme.

Hrrr na to!

Máte pocit, že už byste pár slovíček o sexu měli s potomkem nezávazně prohodit? Ale stále to odkládáte? Chyba! O sexu by totiž měli s dětmi mluvit v první řadě rodiče. Konec konců oni jsou pro děti tím vzorem, který budou napodobovat ve všem včetně intimity.

Uskakujete za dveře s vyděšeným výkřikem, jakmile dcera zahlédne kousek vašeho ňadra? Pak si holčička nejspíš utvoří názor, že by se měla za své tělo stydět, když se za něj stydí i maminka. Chová se táta k mámě něžně? Pohladí ji občas nebo obejme? Stejně se bude k partnerkám chovat jeho syn.

Děti toho nepotřebují moc: hlavně informaci, že pravým důvodem k sexu je láska. Také že je potřeba mít úctu ke svému tělu i k tělům ostatních. No a potom už jen pár technických detailů, třeba jak se miminko dostane k mámě do bříška... Pokud s nimi chcete přijít jako první a dřív než škola - což byste měli - neotálejte! Za ideální považují odborníci věk kolem devátého roku. To je správný čas na komplexní souhrn informací o tom, jak děti přicházejí na svět.

Podívejte, jak se učí o sexu ve škole belgické děti!

zdroj: YouTube.com

Odřízli mi pindíka?

Ostatně základní informace o lidském těle budete muset dětem poskytnout daleko dřív. A mimo jiné si při tom budete muset vyřešit i problém, jaké termíny používat. Někdy ve třech letech začne holčička zjišťovat, zda byl její penis odříznut, když ho bráška má. A ten chce zase vědět, "co to je" s upřeným pohledem na maminčina prsa...

"Ucho je ucho. Penis je penis nebo pohlavní úd, nikoliv lulánek. A pochva je pochva, což je ovšem ta část zevního pohlavního ústrojí, která není vidět. Správný český název pro to, co na dívce vidíme, je vulva. Není to hezké slovo, náš jazyk je ve spisovné terminologii chudý a rozhodně ne zvukomalebný," komentuje odborné názvosloví MUDr. Ondřej Trojan ve své knize O čápech, vránách a dětech.
Pokud se však rodiče stydí a užívají nepřesné názvy sexuálních částí těla, vysílají signál, že je s těmito partiemi něco v nepořádku, popřípadě že by se o nich nemělo mluvit. Děti se pak za své genitálie stydí, což může vést k psychickým problémům v dospělosti.

Pryč s učebnicí!

A ještě horší je, když se za sex stydí i ministr školství! Jak jinak si vysvětlit, že ministerstvo sice připravilo příručku pro učitele občanské výchovy, nicméně po protestech církve a některých konzervativních rodičů ji stáhlo, protože byla příliš otevřená?

Video: Podívejte se na instruktážní klip o sexu dabovaný Pavlem Liškou!

Přitom by podle sexuologa Petra Weisse měli učitelé začít mluvit s dětmi o sexu už v první třídě, v době kdy se ještě děti nestydí a penis či třeba palec u nohy pro ně v tomto věku vyjdou nastejno. Samozřejmě pokud je dospělí podají jako přirozené byť rozdílné části těla, které se liší stavbou a funkcí.

zdroj: planovanirodiny.cz, sexualne.cz, ulekare.cz, Ondřej Trojan: O čápech, vránách a dětech

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pětiletá Charlotte je velká jako krabice od mléka!

Unikátní projekt: V tomhle hotelu přežijete konec světa!

Dvouletý král samby: Nosí plínky, ale tančí jako bůh!

Jak to rozhodně nedělat!

  • O tom se nemluví! Tak na tuhle větu rovnou zapomeňte. Vy, rodiče, jste tu právě proto, abyste „o tom" se svými dětmi mluvili.
  • Děti nosí čáp! Tudy také ne. Vysvětlení musí být sice přiměřené věku, ale pravdivé.
  • Jen počkej, poprvé to pěkně bolí! Nikoli - strašení a zákazy do sexuální výchovy nepatří. Milování je krásné, a tak by k tomu měli přistupovat dospělí i děti.
  • Když penis pronikne do pochvy... Zapomněli jste na lásku! Odborné termíny jsou fajn, ale existuje také důvěra a intimita. Sex není jen anatomie, jde v první řadě o city! Těmi musíte začít.

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama