reklama

Pečená husa: Vezměte děti na svatomartinské hody!

Den 11.11. je pro Čechy a Moravany gastronomickým svátkem, a pro husy pohromou. Můžou si za to ovšem samy!

Foto: Isifa/Thinkstock

Den 11. 11. je pro Čechy a Moravany gastronomickým svátkem, a pro husy pohromou. Můžou si za to ovšem samy!

Na pekáč se totiž dostaly za trest. Kněz Martin z Tours byl totiž tak skromný, že nechtěl přijmout jmenování biskupem. Schoval se proto před církevními posly mezi husy, ty jej však svým kejháním prozradily. Plachý muž tedy přijal úřad a vykonával jej dobře a dlouhá léta. Martin zemřel 8. listopadu roku 397. Pohřben byl o 3 dny později, proto se jeho svátek slaví 11. listopadu. A doplácejí na něj právě ony prostořeké svatomartinské husy, které tak pykají za svou zradu.

Tradiční martinské posvícení

Období je pro nejbohatší posvícení roku jako stvoření. Husičky jsou po letní pastvě křehké a šťavnaté, víno v sudech právě dozrálo, sklizeň je také už pod střechou - a na dohled střídmý advent s dlouhým šestitýdenním půstem. A tak se slaví, hoduje a veselí. A po setmění vyrazí do podzimní noci  lampionový průvod, jehož pestrá záře zvěstuje poselství dobra a světla.

Martinskému jídelníčku vévodí mladá letošní vína a sladké rohlíčky z kynutého těsta, ale hlavně do křupava vypečená husička. Podle pranostik dokonce o sv. Martinu zpívá nejpěkněji a navíc - kdo ji v tento den neochutná, bude celý příští rok hladovět... Tak hurá na husí hody! Kde budou nabízet svatomartinskou husu?

Kam v Praze na hody?

Zamířit můžete na Staroměstské náměstí, kde je Svatomartinský košt v plném proudu už od minulé neděle. Nabízejí tam vína z Moravy či Maďarska, bramborák se zelím a husou, maďarské klobásy. V neděli 11. listopadu potom na náměstí zavítá sv. Martin na bílém koni, kterého doprovodí kejklíři, tanečnice, rytíři i římští vojáci. Atmosféru tradice doplní staropražské a kabaretní melodie.

V neděli 11. listopadu v 11 hodin a 11 minut budou slavnostním přípitkem zahájeny Svatomartinské slavnosti na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3. Těšit se můžete na mladé svatomartinské víno a s ním spojenou gastronomii, v níž vynikne tradiční pečená husa, houskový knedlík a zelí. Chybět nebudou ani další chuťovky: kozí i kravské sýry, suché salámy, klobásky či slovácké koláčky. Očekávat můžete i příjezd Martina na bílém koni za doprovodu fanfár a virblu. Slavnost doplní živá hudba. A nebojte, nebudete mrznout. K degustaci vás organizátoři pozvou do vyhřívaných stanů.

Svatomartinské slavnosti: Co pít, jíst a jak to uvařit? To zjistíte tady!

Ve viničním domku na Vinici sv. Kláry v Botanické zahradě v Praze 7 můžou návštěvníci ochutnat první mladá vína z Moravy a Čech, a to též tradičně 11. listopadu od 11 hodin.

Svatomartinský košt i s husími hody proběhne s malým zpožděním ve dnech 12 a 13. listopadu na Letné v Národním zemědělském muzeu. Ani tady nebudou chybět mladá moravská vína, cimbálová hudba a husí speciality, a také sem to stihne sv. Martin na bílém koni.

Martinská husa v pražských restauracích

 • V restauraci Tetu Brissy v Praze 10-Benicích připravili husu pečenou na kmínu a jablkách a podávanou s karlovarským a bramborovým nebo žemlovým knedlíkem, červeným zelím s jemným karamelem a bílým zelím s brusinkami, to vše zalité přírodní šťávou z výpeku. Cena menu: 270 Kč 
 • Restaurace Na Pěšině v Praze 8-Dolních Chabrech nabízí na svatého Martina husí kaldoun s játrovými knedlíčky, pečenou husu se zelím se třemi druhy knedlíků a bílým i červeným zelím a jako zákusek buchtu plněnou jablky a mákem. Cena menu: 375 Kč
 • V restauraci Triton v Praze 1 pro vás šéfkuchař připravil svatomartinské menu složené z polévky z černého piva a sušených hub, svatomartinské pečené husy se zelím a bramborovým koláčem a jablko v županu z těsta z pečených kaštanů na povidlové omáčce. Cena menu: 444 Kč.
 • Lákavé husí speciality najdete i v restauraci U Básníka pánve, kde v rámci martinských hodů nabízejí husí paštiku s opečenými kaštany (99 Kč), husí jatýrka s bramborovou plackou (128 Kč), kaldoun s drůbky (55 Kč), pečenou husu se zelím a knedlíkem (349 Kč) a husí roládu s játry (299 Kč). Celá husa s bílým a červeným zelím, houskovými knedlíky, bramborovými plackami a domácímu klobáskami potom vyjde na 1999 Kč.

Svatomartinské menu najdete 11. listopadu v každé druhé restauraci, a nejen v centru. Někdy se ale vyplatí zajet si na svatomartinskou husu za Prahu. Třeba do Kryštofova údolí v severních Čechách, kde vám ji po předchozím objednání připraví na zakázku. Určitě vás nezklamou ani tradiční martinské hody, jejichž seznam nabízíme v postranním boxu. Tak pěkný víkend a dobrou chuť!

zdroj: praha-levne.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Je mi třináct let. Mám rakovinu. Umírám, ale nepláču.

Neuvěřitelné video: Porod v přímém přenosu

Zjistěte, která jídla vám škodí nejvíc!

Martinské hody v ČR

 • Brno: 11. listopadu  proběhne na brněnském náměstí Svobody tradiční Svatomartinský košt, který pořádá Vinařský fond
 • Hodonín: Veřejná degustace Svatomartinských vín z obcí Dolní Moravy se uskuteční 11. listopadu na Masarykově náměstí v Hodoníně.
 • Hovorany: Místní sokolovna slavnostně otevírá mladá Svatomartinská vína 11. listopadu. Hrát bude cimbálová muzika a návštěvníci se mohou těšit na pečenou husu.
 • Jablonec nad Nisou: Slavnosti proběhnou v Komenského ulici 11. listopadu.
 • Němčičky: 24. listopadu můžete v kulturním domě ochutnat Svatomartinskou husu od místních babiček a nejlepší martinská vína místních vinařů.
 • Uherské Hradiště: V neděli 11. listopadu bude na Masarykově náměstí zahájen slavnostní obřad žehnání Svatomartinského vína. Do povolaných rukou předá nové víno svatý Martin na bílém koni v doprovodu krojované chasy.
 • Ústí nad Labem: V pondělí 12. listopadu proběhnou v Ústí nad Labem na Lidickém náměstí Svatomartinské slavnosti
 • Valtice: 11. listopadu hostí valtické podzemí slavnost prvních letošních vín. Chybět nebudou ani moravské speciality.
 • Velké Bílovice: Celotýdenní akce spojená se Svatomartinskou husou a novými víny proběhne ve Vinařském domě od 10. do 17. listopadu
 • Velké Pavlovice: Svatomartinské otevřené sklepy 2012 pořádají místní vinaři v sobotu 10. listopadu
 • Zámek Zbiroh: Svatomartinské posvícení proběhne 17. listopadu

zdroj: svatomartinskevino.cz

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama