reklama

Svatomartinské víno

Svatomartinská vína jsou první vína ročníku, se kterým si podle tradice můžete přiťuknout v den svátku sv. Martina, tedy 11. listopadu a ideálně v 11 hodin 11 minut.

Jaká vína označujeme jako svatomartinská?

Jedná se o mladá a svěží vína, která zrála jen pár měsíců. Mají lehkou barvu, příjemnou, často intenzivní ovocnou vůni a jiskrnou chuť. Mohou se vyrábět jen z odrůd, které dozrávají dříve: pro bílá vína jsou to Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský, pro červená i růžová potom Modrý Portugal a Svatovavřinecké, nově též Zweigeltrebe pro vína růžová.

Ale pozor: Svatomartinské víno je ideální vypít do Vánoc, nejpozději do Velikonoc, jinak ztratí svou jiskru. K archivaci se nehodí.

Svatomartinská tradice

Tradice svatomartinských vín sahá až do 2. poloviny 18. století, do doby vlády císaře Josefa II. Tehdy se ve svátek sv. Martina konaly slavnosti, na kterých se novým vínem zapíjela posvícenská husa a koláče.

Náš tip: Jak připravit Svatomartinskou husu?

A proč právě na svátek svatého Martina? Úroda už je pod střechou, ve vinicích skončily hlavní práce a mladá vína stihla vykvasit a vyčistpit se. Malým vinařům k tomuto dni končila služba u větších sedláků: poseděli tedy u skleničky mladého vína, aby vyhodnotili uplynulý rok a dohodli podmínky spolupráce v tom dalším.

Novodobá tradice otevírání mladých vín v ČR se do širšího podvědomí dostala v roce 2005, kdy byla zavedena jednotná ochranná známka Svatomartinské. Jejím majitelem je Vinařský fond České republiky, který dbá na dodržování kvality vín.

Ve dnech kolem 11. listopadu se v mnoha českých a moravských městech odehrávají nejrůznější svatomartinské slavnosti, poutě, průvody a hody.

Čtěte také: Svatomartinské slavnosti - co pít, jíst a jak to uvařit?

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama