reklama

Operace miminka v těle matky aneb Zázraky lékařů

Lékař soustředěně hledí na monitor počítače a přitom jemně hýbe rukama někde zcela mimo úhel svého pohledu. V těle nastávající maminky právě laserem přepálil cévu, spojující navzájem její dvojčata. Díky tomu mají obě děti šanci, že budou žít.

Foto: Isifa/Thinkstock

Lékař soustředěně hledí na monitor počítače a přitom jemně hýbe rukama někde zcela mimo úhel svého pohledu. V těle nastávající maminky právě laserem přepálil cévu, spojující navzájem její dvojčata. Díky tomu mají obě děti šanci, že budou žít.

Nacházíme se v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí. Tato porodnice je specializovaná na patologické stavy spojené s těhotenstvím. Dostávají se do ní ženy z celé ČR, které čekají děti s nitroděložní komplikací. Lékaři jim poskytují pomoc, bez níž by mnohé z nich zemřely.

O převratných novinkách v českém porodnictví a o tom, jak peníze z Nadačního fondu pro zdraví dětí zachraňují lidské životy, jsme si povídali s doc. MUDr. Ladislavem Kroftou, CSc., zástupcem ředitele Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí.

Když se přírodě nepovede

Normálně mají děti v břiše matky oddělenou břišní a hrudní dutinu bránicí. Může se však stát, že dítěti zůstane otvor v bránici (brániční kýla). Přes otevřený sval se játra, žaludek a střevní kličky protlačí do hrudního koše, kde utlačují křehké plíce (plicní hypoplázie). Ty se potom po porodu nepodaří rozdýchat a miminko, přestože je narozené v termínu, umírá.

Pravda o úmrtnosti rodiček: Proč se lékaři bojí rodit? To se dozvíte ZDE >>

Jiný problém zase hrozí jednovaječným dvojčatům. Ta sice sdílejí společnou dělohu, ale každé má vlastní síť cév, propojenou s krevním systémem maminky. Občas ale vývoj neproběhne správně a dojde k propojení krevního oběhu sourozenců, kdy se krev z jednoho dítěte dostává do druhého zbloudilou žilou. První miminko (říká se mu donor neboli dárce) tlačí objem krve do druhého (říká se mu akceptor neboli příjemce). Dárce v důsledku toho trošku zaostává v růstu, příjemce je trošku větší. Tento stav se označuje jako transfúzní syndrom a má pět stádií, přičemž v tom posledním už jedno z dětí, většinou příjemce, zemře ještě v těle matky. Záhy po něm obvykle umírá i druhé (vykrvácí do krevního oběhu mrtvého sourozence), nebo mu hrozí trvalá retardace.

Operace, které zachraňují životy

A právě na tyto dvě nitroděložní komplikace se specializuje nové Fetální centrum, založené při Ústavu pro péči o matku a dítě díky dotacím Evropské unie. Jsou sice zcela odlišné, ale dají se léčit podobným operačním zákrokem za pomoci nástroje zvaného fetoskop.

Doporučujeme: Nejžádanější české porodnice a jak se do nich dostanete

Plicní hypoplázii předejdou lékaři tím, že za pomoci fetoskopu umístí do průdušnice pružný balónek, který se nafoukne a ucpe ji. Plíce se tak mohou roztáhnout a u miminka výrazně vzroste pravděpodobnost, že ho lékaři po porodu rozdýchají a budou moci operačně uzavřít defekt v bránici.

Transfúzní syndrom je třeba zachytit včas, nejdéle do třetího stádia. Fetoskop v děloze najde cévy, které spojují oběhy dvojčat, a laserovým vláknem je přepálí. Oběh pak jde jen od matky k dětem, nikoli mezi dětmi navzájem a těhotenství může bez problémů pokračovat. Děti se pak obvykle narodí zcela zdravé a v termínu.

Důležité je však poznat na ultrazvuku problém včas. Když se totiž zanedbá, lze obvykle zachránit už jen jedno z dvojčat. Tomu, které je na tom oběhově hůř, uzavřou lékaři laserem pupečník, aby zárodek odumřel a silnější dítě mělo větší šanci přežít.

Jak zákrok probíhá?

Na to jak převratné výsledky má, je ablace (tak se uzavření cév nazývá) operací nekrvavou: probíhá laparoskopicky a pouze v lokální anestezii, která umrtví svalstvo dělohy. Dutý nástroj fetoskop, obsahující kameru, se pomocí ultrazvukových nástrojů zavede přes břišní stěnu přesně na požadované místo v děloze. Jednak přenáší obraz na monitor, jednak se jím protáhne laserové vlákno, které v těle nahradí skalpel (případně pružný balónek u brániční kýly). Chirurg pracuje v těle matky, orientuje se však na monitoru. "Chce to určitý cvik, koukat očima jinam, než pracují ruce," konstatuje doc. Ladislav Krofta.

Tuto novou metodu zdokonalil a instrumentální přístroje vymyslel belgický prof. MUDr. Jan Deprest, který vede pracovní skupinu v Lovani. Ta v rámci projektu Eurofetus sjednocuje několik špičkových prenatálních diagnostických pracovišť v Evropě.

Díky spolupráci se zahraničními odborníky, podpoře pojišťoven a v neposlední řadě Nadačnímu fondu pro zdraví dětí se tak díky mezinárodní spolupráci lékařů narodilo už sedm zdravých českých dětí. Minimálně polovina z nich by dnes nežila. "Nadační fond pro zdraví dětí nám opravdu velmi pomohl," konstatuje doc. Ladislav Krofta. "Hradil veškeré související finanční náklady, od cestování a studijních pobytů, až po část našeho vybavení, které je na špičkové světové úrovni."

Nadační fond pro zdraví dětí

Na podporu Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze 4 - Podolí založila v roce 2007 společnost Central Group Nadační fond pro zdraví dětí. "Tento fond podporuje vzdělávání a odborné dovednosti lékařů v oborech gynekologie, porodnictví a péče o novorozence. Pomáhá v rozvoji nových diagnostických a terapeutických metod zvláště v oblasti péče o plody s poruchami vývoje v děloze a vrozenými vývojovými vadami. Podporuje mezinárodní spolupráci se světovými pracovišti a aktivní účast mladých lékařů na konferencích. Nadační fond je nenahraditelnou součástí fungování našeho zdravotnického zařízení a jeho finanční příspěvky jednoznačně přispívají ke zlepšení reprodukčního zdraví," říká doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc., ředitel Ústavu pro péči o matku a dítě. Kromě financování fondu zajišťuje Central Group i veškeré organizační a administrativní záležitosti, které s jeho činností souvisejí. Veškeré příjmy nadačního fondu tak mohou být v plné míře využity pro naplnění svého poslání.

Nadační fond pro zdraví dětí
tel.: (+420) 226 221 093, (+420) 605 204 817
fax: (+420) 226 221 070
www.zdravideti.cz
email: [email protected]

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rodit ženy musí, ale do porodů nemají co mluvit!

Drsný experiment: Ztratila se mi maminka!

Nevolnost psů při cestování autem: Tipy a rady!

reklama
Doporučené recepty
    reklama