reklama

Oblíbené české porodnice a jak se do nich dostanete

Jste těhotná a přemýšlíte, jakou vybrat porodnici?

Foto: Isifa/Thinkstock

Jste těhotná a přemýšlíte, jakou vybrat porodnici? Někde vás přijmou bez problému rovnou k porodu, jinde se musíte zaregistrovat dřív, než vám začne růst bříško.

I to je důsledek současného babyboomu. Nabízíme vám přehled oblíbených českých porodnic a poradíme, jak se do některé z nich dostat.

Klíčem je registrace

V některých větších městech se musí rodičky zaregistrovat v porodnici už během těhotenství. Opatření bylo zavedeno proto, aby se udržela kvalita péče, aby byl pro ně na odděleních dostatek míst a aby personál práci zvládal.

Více o porodnicích se dozvíte na Babyweb.cz.

Každá porodnice tato pravidla nastavuje jinak, proto byste se měla zeptat s předstihem, jestli registrace k porodu požadují, případně v kolikátém týdnu těhotenství. Tyto informace jsou většinou uvedeny na internetových stránkách jednotlivých porodnic, ale můžete je zjistit i telefonicky nebo od vašeho ošetřujícího gynekologa.

Kdy se zaregistrovat?

Registrace například vyžadují téměř všechny pražské porodnice. Ve velkých porodnicích často vyžadují registraci hned, jakmile vám vystaví těhotenskou průkazku nebo jinou lékařskou zprávu, která potvrzuje těhotenství. Proto neotálejte. V nemocnicích, kde registrace není nutná, musíte přejít do jejich péče obvykle nejpozději do 36. týdne těhotenství - to znamená dojít sem alespoň jednou dvakrát na kontrolu.

Jak se zaregistrovat?

U některých pracovišť to stačí pouze po telefonu, kdy všechny potřebné údaje nadiktujete a domluvíte si první prohlídku. Někde stačí on-line objednání a následná prohlídka.

Neuvěřitelné video: Porod do vody v přímém přenosu! Více se dozvíte ZDE >>

Do více vytížených nemocnic musíte dojít osobně. Nejde o vyšetření, ale o zařazení do databáze porodnice, takže vám budou stačit osobní doklady a těhotenská průkazka. Odpovíte na několik otázek, předložíte doklady, a hotovo (možná si předtím vysedíte chvilku ve frontě).

Pět oblíbených běžných porodnic

  • Fakultní Thomayerova nemocnice: Zapsání do registru těhotných začíná nejdříve po ukončeném 12. týdne těhotenství, ale doporučuje se zaregistrovat se co nejdříve, nejlépe do 14. týdne těhotenství. Registrace probíhá telefonicky, osobně na gynekologické ambulanci nebo on-line s pozdější osobní návštěvou.
  • Nemocnice Na Bulovce:  Budete se muset zaregistrovat on-line s pozdější osobní návštěvou, a to ve 14. týdnu těhotenství.
  • Krajská nemocnice Pardubice: Do porodnice před porodem nemusíte. Máte-li všechna potřebná vyšetření, můžete se dostavit až k porodu.
  • Nemocnice Havlíčkův Brod: Do porodnice před porodem nemusíte. Máte-li všechna potřebná vyšetření, můžete se dostavit až k porodu.
  • Nemocnice Milosrdných bratří Brno: Do porodnice před porodem vůbec nemusíte. Máte-li všechna potřebná vyšetření, můžete se dostavit až k porodu.

Někdy ani registrace nepomůže

Stát se to může. Je-li vaše vysněná nemocnice plná, nedá se nic dělat. Budete muset rodit jinde. Zjistěte si ale, jestli v té první porodnici nevedou náhradní přihlášky pro případ, že by některá ze zaregistrovaných maminek z péče porodnice odešla. Pro jistotu ale budete muset hledat i jinou porodnici - a s výběrem raději neotálejte.

I když jste zaregistrovaná nebo porodnice registraci nepožaduje, může dojít k situaci, že vás při začínajícím porodu nepřijmou pro nadmíru pacientek. Porodní vlny se bohužel předvídat nedají. V takovém případě vám doporučí přímo na místě, kam narychlo přejet, abyste bezpečně porodila.

Pět vyhledávaných specializovaných porodnic

  • Fakultní nemocnice Brno: Máte-li všechna potřebná vyšetření, můžete se dostavit až k porodu. je ale lepší mít v záloze druhou nemocnici pro případ, že zde budou mít plno.
  • Ústav pro péči o matku a dítě, Praha-Podolí: Registrace nutná. Měli byste ji podniknout co nejdříve, nejlépe od 14. týdne. Je možná pouze osobně v kartotéce porodnice.
  • Všeobecná fakultní nemocnice Praha: Nutná registrace on-line nebo osobní. Porodnice U Apolináře doporučuje zaregistrovat se co nejdříve, ideálně od 14. týdne, ihned po vystavení těhotenské legitimace. Po zaregistrování se objednáte do prenatální poradny (po 35. týdnu těhotenství).
  • Fakultní nemocnice Motol: Nutná osobní registrace kdykoliv po ukončeném l4. týdnu těhotenství. Registrace probíhá na Centru ultrazvukové diagnostiky v 5. patře, od pondělí do středy, vždy odpoledne. 
  • Fakultní nemocnice Plzeň: V porodnici není nutné se registrovat.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rodit ženy musí, ale do porodů nemají co mluvit!

Drsný experiment: Ztratila se mi maminka!

Nevolnost psů při cestování autem: Tipy a rady!

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama