reklama

Odmítáte očkovat dítě? Hrozí milionové pokuty!

Sice ne rodičům, ale ostatním. Ministerstvo zdravotnictví navrhuje v novele vysoké postihy pro pediatry, mateřské školy či organizátory táborů a škol v přírodě.

Foto: Isifa/Thinkstock

Rodiče dítěte s nesplněnou očkovací povinností mohou mít problémy s přijetím svých dětí do kolektivu školky nebo na akce jako školní lyžařský výcvik či škola v přírodě. Mohou také dostat pokutu až do výše 10 000 Kč.

Nově připravovaná novela zákona o ochraně veřejného zdraví však údajně hodlá ohledně sankcí za neočkování výrazně přitvrdit, a přimět tak neočkující k poslušnosti. Postiženi ovšem nebudou rodiče, ale opět zařízení, které by neočkované dítě přijalo.

Komu pokuty?

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje v novele vysoké pokuty pro pediatry, mateřské školy či organizátory táborů a škol v přírodě.

Čtěte také: Škodí očkování dětem? Neobešly by se bez něj?

Například pediatrům by napříště za nesplnění povinnosti provést povinné očkování měla hrozit pokuta do tří miliónů korun, hygienické stanici za nesdělení podrobností o neočkovaném dítěti pak pokuta do dvou miliónů korun.

Mateřské školy, provozovatelé dětských skupin a také organizátoři škol v přírodě by podle novely nesměli kompletně nenaočkované dítě (kromě dětí s kontraindikací) vůbec přijmout do kolektivu. V opačném případě by jim hrozila pokuta do půl miliónu korun.

Nevychytaná novela

Pokutu pro lékaře ministerstvo zdravotnictví hodlá udělovat v případě, že lékař odmítne dítě očkovat navzdory přání rodičů. Údajně však nepočítá s možností, že by lékař mohl odmítnout očkování z důvodů zdravotní nezpůsobilosti - třeba kvůli nemoci nebo oslabené imunitě dítěte.

Podívejte se na dětský očkovací kalendář>>

Plánovaná novela má tak podle všeho spoustu trhlin a vyjadřuje nastávající změny nepřesně, což vyvolává rozruch a všeobecný nesouhlas odborníků i veřejnosti. Na jedné straně sice zpřísňuje postoj vůči neočkovaným dětem a zejména zařízením, která by je přijala, na druhé straně nezavádí nové sankce a nepostihuje rodiče, kteří očkování odmítnou.

Očkovat, nebo ne?

Národní akční plán na zvýšení proočkovanosti nebudí dojem objektivní diskuse nad problematikou očkování, ale zní spíš jako plán radikálního prosazování očkování pomocí neetických forem. Pokud se ministerstvo snaží veřejnosti přiblížit význam očkování, mělo by podle serveru Vitalia.cz volit jinou cestu než vyloučení dětí bez kompletního očkování z dětských kolektivů.

Jaký je váš názor na připravované změny zákona o ochraně veřejného zdraví? Jsou podle vás podobné úpravy správné, etické a potřebné? Mělo by se povinně očkovat, či nikoli? A v jakém rozsahu, proti čemu všemu?

O tom můžete diskutovat pod článkem.

zdroj: Zdravě.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nedáte očkovat dítě? Můžete za to jít "do tepláků"!

Šokující video: Sadistické týrání jako výchovná metoda

Děsivější než ebola: 6 virů, kterých se opravdu bát

Dítě roku 68 a brutalistní klenot. Mohutnost InterContinentalu zjemňuje nádvoří | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama