reklama

Děsivější než ebola: 6 virů, kterých se opravdu bát

Strach z epidemie eboly se šíří už i Evropou. Kdo se nakazí, se 60% jistotu zemře. I to je pokrok - při předchozí epidemii to bylo 90 %. Nejen proto odborníci říkají, že jsou horší viry než ebola.

Foto: Isifa/Thinkstock

Strach z epidemie eboly se šíří už i Evropou. Kdo se nakazí, se 60% jistotu zemře. I to je pokrok - při předchozí epidemii to bylo 90 %. Nejen proto odborníci říkají, že jsou horší viry než ebola.

Především proto, že tato nemoc je stále lokalizována ve střední a západní Africe. Jaké hrůzy číhají ve světě, který si říká civilizovaný? Jde o viry, které nemají takový zabijácký potenciál, ale zato jsou rozšířenější a ve výsledku tak usmrcují častěji.

Vzteklina

Během posledních sto let vzteklina ztratila punc všudypřítomné hrozby - v mnoha zemích se proti ní lidé i domácí zvířata očkují a ta divoká, u nás lišky, dostávají orální vakcinaci. Od roku 2004 je Česká republika prohlášena za zemi vztekliny prostou. V USA však každý rok zemřou průměrně dva lidé, celosvětově je to ročně 55 000 lidí, především v Africe a Asii. Při globální cestovní horečce se s ní tak můžete setkat i vy. Přenáší se slinami hlavně při kousnutí, podezřelí jsou hlavně netopýři. Lidé si často ani neuvědomí, že je v noci "něco" kouslo.

Doporučujeme Téma: Infekce

Většina těchto děsivých infekcí jsou právě zoonózy. To znamená, že začaly u zvířecích populací, ale genetická mutace jim umožňuje přeskočit na lidi. Ebola se možná přenesla z netopýrů, HIV/AIDS pochází ze šimpanzů, SARS s největší pravděpodobností přišel od cibetek, prodávaných na zvířecích trzích v jižní Číně, a nové nebezpečné chřipkové kmeny vznikly z genetických rekombinací virů mezi divokými a zemědělskými zvířaty. 

HIV

Lékaři v Česku evidovali letos za prvních šest měsíců 129 nových pacientů s virem HIV. Je to nejvyšší počet za první pololetí od roku 1985, kdy se nákaza v zemi začala sledovat. Údaje poskytla národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu. Podle Světové zdravotnické organizace sice počet nakažených klesl, ale přesto v roce 2012 na AIDS zemřelo 1,6 milionů lidí. V USA to bylo za jediný rok 15 500 osob. I když existují léky, které průběh nemoci zpomalí a lidé s ní mohou žít déle, lék na HIV stále neexistuje.

Chřipka

Usmíváte se a považujete strašení chřipkou za tah farmaceutických firem, které chtějí prodávat vakcíny: Možná vám úsměv ztuhne na rtech. Virus chřipky každý rok zabíjí mnohonásobně víc lidí než ebola. Jedná se o děsivá čísla: 250 tisíc až půl miliónu lidí, a může jich být ještě víc, protože ne každé takové úmrti je přičteno na vrub chřipky. V ČR lékaři evidují ročně kolem 2000 zemřelých na "obyčejnou" chřipku typu A a B.

K nim se přičítají oběti dalších forem chřipky ze zmutovaných virů, jako byla prasečí chřipka nebo epidemie H1N1. Mezi lety 2009 a 2010 jich na celém světě bylo až půl milionu. Virus ptačí chřipky H5N1 má sice také vysokou smrtící schopnost, ale jeho schopnost infikovat člověka je omezená. Zatím.

Nemoci přenášené komáry

Patří k nim horečka dengue, západonilská horečka a žlutá zimnice, které ročně připraví o život víc než 50 tisíc lidí. Malárie, kterou šíří rovněž komáři, ale způsobuje ji spíš parazit než virus - zabije více než 600 tisíc lidí ročně. Čeští epidemiologové varují, že se s ní můžete setkat už i na Slovensku a třeba v Chorvatsku je běžná.

Dengue se vyskytuje v Africe, Asii , Jižní Americe a v Mexiku, takže se často projeví už i v jižních státech USA. Mnoho lidí si ji přiváží z oblíbených turistických destinací v Karibiku.

Rotaviry

Jsou nebezpečné hlavně pro děti do pěti let. Způsobují 111 milionů případů infekcí zažívacího traktu ročně. Rotavirová infekce infikuje povrch střevní výstelky, brání střevu absorbovat vodu a základní minerály, což vede k těžké dehydrataci. V USA, kde je vysoké procento očkovaných přesto ročně zemře až 60 dětí na dehydrataci, způsobenou tímto virovým onemocněním. V Evropě jich zemře ročně skoro čtyřikrát tolik - 231 dětí. Onemocnění se projevuje silným průjmem, zvracením a bolestmi břicha. Šíří se hlavně v kolektivech, což je teď s blížícím se koncem prázdnin informace, která by měla vést k opatrnosti.

SARS

Během několika měsíců se v roce 2007 nákaza rozšířila do více než 30 zemí, nakazila přes 8000 lidí a přímo způsobila smrt 774 lidí. V ČR nebyl potvrzeny žádný případ.

Globální postup smrtícího koronaviru SARS-CoV byl sice zastaven, ale v lidské populaci se nachází i příbuzné, méně hrozivé koronaviry NL63 a OC43 a nedávno byl objeven další  koronovir MERS-CoV. WHO se obává, že tato nemoc má potenciál rozvinout se v epidemii.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hrozba eboly: Mají se Češi bát epidemie?

Lenost není hřích. Válejte se a nedělejte nic

Čtyřka léků, na kterých jsme nejčastěji závislí

Bronzový Choupenitch: Nechal jsem tam srdce, trénoval v garáži a strašně dřel | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama