reklama

Šokující video: Sadistické týrání jako výchovná metoda

Pálivá omáčka, ledová sprcha, vyhladovění, zalehnutí plnou vahou dospělého... To je jen část výchovných metod, doporučovaných v USA jako terapie pro adoptované děti.

Foto: Isifa/Thinsktock

Pálivá omáčka, ledová sprcha, vyhladovění, zalehnutí plnou vahou dospělého... To je jen část výchovných metod, doporučovaných v USA jako terapie pro nepřizpůsobivé děti adoptované z Ruska.

Tzv. terapie oddanosti má potlačit nevhodné chování, zlomit vlastní vůli dětí v pěstounské péči a donutit je, aby milovali své náhradní rodiče. Metody, jimiž toho dosahuje, ovšem nelze nazvat jinak než sadistické týrání.

Maminko, nemuč mě!

Najevo vyšly v roce 2011, když se Jessica Bigley z aljašského města Anchorage pochlubila drastickým domácím videem, na kterém nutí adoptovaného syna Daniila držet v ústech pálivou feferonkovou omáčku, kterou nesmí vyplivnout. Následně týrá dítě ledovou sprchou. Chlapec na záznamu pláče, křičí a prosí ženu, aby ho přestala týrat.

Čtěte také: Miminko Brianna: Příběh, který otřásl světem

Matka hrdá na své výchovné metody poslala záznam do televizní show Dr. Phil. Podívejte, jak syna "vychovává" - ale jen pokud máte silné nervy. Některé divačky pořadu se při sledování tohoto videa rozplakaly.

Jessica Bigley má čtyři vlastní děti a je učitelkou na základní škole (!). Její manžel Harry pracuje jako policejní důstojník a specializuje se na týrání dětí. Tedy aby bylo jasno, měl by mu z titulu své profese bránit, nikoli ho provozovat!

Daniila a jeho bratra Olega adoptovali manželé Bigleyovi z ruského sirotčince v Madaganu, aby "s nimi mohli sdílet vše, co mají". Proto byla krutá macecha velmi překvapená, když místo ocenění svých pochybných pedagogických snah vyfasovala půl roku podmíněně a pokutu 2500 dolarů.

Stejně tak byli ale překvapeni zástupci americké organizace pro lidská práva Advocates for Children in Therapy - pro změnu nepřiměřenou mírností trestu. Soud totiž vzal v úvahu, že rodiče jednali na základě rad specialistů.

Kdo jsou ti specialisté?

Jde o psychology, praktikující už zmíněnou terapii oddanosti (AT, attachment therapy). Tato pseudověda se rozmáhá nejen v USA, ale poslední dobou také v Rusku. O mnohém vypovídá fakt, že její propagátorka Nancy Thomas se původně věnovala chovu psů.

Doporučujeme: Dítě zvané TO: Chlapec, ze kterého máma udělala otroka

AT vychází z teorie, že adoptované děti trpí syndromem nedostatečné oddanosti, takže s nimi rodiče nemohou navázat kontakt. Vina je v dětech a AT stanovuje drastické metody, jak je "léčit".

Jednu z nich, nazvanou terapie tlakem, ukazuje následující video. Asi osmiletá dívka leží na podlaze zarolovaná v koberci. Lape po dechu a křičí bolestí. Drtí ji totiž vahou stokilová macecha, která na ní sedí. "Kdy už se přestaneš takhle chovat?" řve na dítě...

"Vychován" k smrti

Jessica Bigley není ojedinělý případ. Metodou AT se řídili i manželé Leszczynsští. Jejich dcery adoptované z Ruska musely běhat desítky kilometrů a zvedat těžké desky, takže měly zdeformované ruce. Také je trápili ledovou sprchou a posílali spát do psí boudy. Adoptivní rodiče vyvázli s podmínkou.

Sedmiletý Nathaniel Cravers (původním jménem Váňa Skorobogatov) na tom byl hůř. "Terapii" svých pěstounů nepřežil. Zemřel na poranění hlavy neslučitelná se životem. Rodiče byli dosouzeni k několika měsícům ve vězení.

Kolik mrtvých ještě bude?

Podle deníku The Moscow Times bylo v USA mezi lety 1996 - 2008 utýráno k smrti 15 dětí adoptovaných z Ruska. Jak se domnívají zástupci Advocates for Children in Therapy, většina těchto případů souvisí právě s používáním AT. Ve stejném duchu napsal ruskému ochránci dětských práv otevřený dopis také americký psycholog Jan Mercer. Doporučoval moratorium na adopci ruských sirotků občany USA.

Na děsivá fakta reagovaly i "zaostalé" země, které opuštěné děti na adopční trh dodávají. Zatímco v roce 2007 adoptovali Američané 4 726 dětí z Guatemaly, o čtyři roky později jich bylo 32. Počet čínských dětí adoptovaných v USA klesl za posledních pět let na polovinu. A Vietnam i Rusko zakázaly adopce do Států úplně. Přesto se osiřelé děti do USA vozí dál, jen jich je méně...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

V šedesáti přiznala: Adoptoval mě pedofil, dětství jsem protrpěla

Norové odebrali další dítě, tentokrát neslyšící matce

Otrávila syna, aby byla slavná. Dostala doživotí

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama