reklama

Šokující video: Sadistické týrání jako výchovná metoda

Pálivá omáčka, ledová sprcha, vyhladovění, zalehnutí plnou vahou dospělého... To je jen část výchovných metod, doporučovaných v USA jako terapie pro adoptované děti.

Foto: Isifa/Thinsktock

Pálivá omáčka, ledová sprcha, vyhladovění, zalehnutí plnou vahou dospělého... To je jen část výchovných metod, doporučovaných v USA jako terapie pro nepřizpůsobivé děti adoptované z Ruska.

Tzv. terapie oddanosti má potlačit nevhodné chování, zlomit vlastní vůli dětí v pěstounské péči a donutit je, aby milovali své náhradní rodiče. Metody, jimiž toho dosahuje, ovšem nelze nazvat jinak než sadistické týrání.

Maminko, nemuč mě!

Najevo vyšly v roce 2011, když se Jessica Bigley z aljašského města Anchorage pochlubila drastickým domácím videem, na kterém nutí adoptovaného syna Daniila držet v ústech pálivou feferonkovou omáčku, kterou nesmí vyplivnout. Následně týrá dítě ledovou sprchou. Chlapec na záznamu pláče, křičí a prosí ženu, aby ho přestala týrat.

Čtěte také: Miminko Brianna: Příběh, který otřásl světem

Matka hrdá na své výchovné metody poslala záznam do televizní show Dr. Phil. Podívejte, jak syna "vychovává" - ale jen pokud máte silné nervy. Některé divačky pořadu se při sledování tohoto videa rozplakaly.

Jessica Bigley má čtyři vlastní děti a je učitelkou na základní škole (!). Její manžel Harry pracuje jako policejní důstojník a specializuje se na týrání dětí. Tedy aby bylo jasno, měl by mu z titulu své profese bránit, nikoli ho provozovat!

Daniila a jeho bratra Olega adoptovali manželé Bigleyovi z ruského sirotčince v Madaganu, aby "s nimi mohli sdílet vše, co mají". Proto byla krutá macecha velmi překvapená, když místo ocenění svých pochybných pedagogických snah vyfasovala půl roku podmíněně a pokutu 2500 dolarů.

Stejně tak byli ale překvapeni zástupci americké organizace pro lidská práva Advocates for Children in Therapy - pro změnu nepřiměřenou mírností trestu. Soud totiž vzal v úvahu, že rodiče jednali na základě rad specialistů.

Kdo jsou ti specialisté?

Jde o psychology, praktikující už zmíněnou terapii oddanosti (AT, attachment therapy). Tato pseudověda se rozmáhá nejen v USA, ale poslední dobou také v Rusku. O mnohém vypovídá fakt, že její propagátorka Nancy Thomas se původně věnovala chovu psů.

Doporučujeme: Dítě zvané TO: Chlapec, ze kterého máma udělala otroka

AT vychází z teorie, že adoptované děti trpí syndromem nedostatečné oddanosti, takže s nimi rodiče nemohou navázat kontakt. Vina je v dětech a AT stanovuje drastické metody, jak je "léčit".

Jednu z nich, nazvanou terapie tlakem, ukazuje následující video. Asi osmiletá dívka leží na podlaze zarolovaná v koberci. Lape po dechu a křičí bolestí. Drtí ji totiž vahou stokilová macecha, která na ní sedí. "Kdy už se přestaneš takhle chovat?" řve na dítě...

"Vychován" k smrti

Jessica Bigley není ojedinělý případ. Metodou AT se řídili i manželé Leszczynsští. Jejich dcery adoptované z Ruska musely běhat desítky kilometrů a zvedat těžké desky, takže měly zdeformované ruce. Také je trápili ledovou sprchou a posílali spát do psí boudy. Adoptivní rodiče vyvázli s podmínkou.

Sedmiletý Nathaniel Cravers (původním jménem Váňa Skorobogatov) na tom byl hůř. "Terapii" svých pěstounů nepřežil. Zemřel na poranění hlavy neslučitelná se životem. Rodiče byli dosouzeni k několika měsícům ve vězení.

Kolik mrtvých ještě bude?

Podle deníku The Moscow Times bylo v USA mezi lety 1996 - 2008 utýráno k smrti 15 dětí adoptovaných z Ruska. Jak se domnívají zástupci Advocates for Children in Therapy, většina těchto případů souvisí právě s používáním AT. Ve stejném duchu napsal ruskému ochránci dětských práv otevřený dopis také americký psycholog Jan Mercer. Doporučoval moratorium na adopci ruských sirotků občany USA.

Na děsivá fakta reagovaly i "zaostalé" země, které opuštěné děti na adopční trh dodávají. Zatímco v roce 2007 adoptovali Američané 4 726 dětí z Guatemaly, o čtyři roky později jich bylo 32. Počet čínských dětí adoptovaných v USA klesl za posledních pět let na polovinu. A Vietnam i Rusko zakázaly adopce do Států úplně. Přesto se osiřelé děti do USA vozí dál, jen jich je méně...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

V šedesáti přiznala: Adoptoval mě pedofil, dětství jsem protrpěla

Norové odebrali další dítě, tentokrát neslyšící matce

Otrávila syna, aby byla slavná. Dostala doživotí

Šéf Primy ťal do živého. Bez obalu přiznal důvody propadáku Eliška a Damián | Video: Michaela Lišková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama