reklama

Nástřih hráze při porodu: Zbytečné barbarství?

Nástřih hráze je nejčastějším chirurgickým zákrokem u porodu. U nás jej podstoupí více než třetina žen, která přivádějí na svět miminko vaginální cestou. Rutinní provádění epiziotomie přitom nepředstavuje žádné výhody pro ženu ani pro dítě, zato vyvolává množství otázek.

Foto: Thinkstock

Nástřih hráze je nejčastějším chirurgickým zákrokem u porodu. U nás jej podstoupí více než třetina žen, která přivádějí na svět miminko vaginální cestou. Rutinní provádění epiziotomie přitom nepředstavuje žádné výhody pro ženu ani pro dítě, zato vyvolává množství otázek.

Objektivní statistiky z českých porodnic jsou alarmující. Zatímco Světová zdravotnická organizace doporučuje v konkrétním zdravotnickém zařízení provedení epiziotomie (nástřihu hráze) v poměru 10 % z celkového počtu porodů, v České republice je míra provádění tohoto zákroku 35 %. Jen pro srovnání: ve Švédsku, Holandsku a ve Velké Británii se hodnoty pohybují dokonce pod hranicí 10 %.

"Obavy z nástřihu byly jedním z mých hlavních motivů pečlivého vybírání místa, kde porodím své první dítě," svěřuje se maminka čtyř dětí Markéta. "Sice jsme masírovali hráz, ale brzy mi bylo jasné, že sebelepší příprava nezabrání něčemu, co se odehrává v hlavě a rukou porodníka. A volba to byla dobrá. Díky této první zkušenosti i třem zkušenostem následujícím mohu dnes říct, že když se dá porodu, ženě a dítěti čas, trpělivost, s ničím se nespěchá a rodička si vybere takovou polohu, jakou jí tělo naznačuje, tak lze porodit dítě o váze 3,5 kg jako prvorodička i 4 kg jako vícerodička zcela bez poranění."

Epiziotomie: rizika, ale málo výhod

Má nástřih hráze nějaká rizika? Samozřejmě ano, jde o chirurgický zákrok! Mezi rizika patří krevní ztráta, infekce, otoky, komplikace při hojení, inkontinence, ochabnutí pánevního dna, bolest při pohlavním styku. Závažnou komplikací epiziotomie mohou být trhliny zasahující svaly v anální oblasti. Podívejme se nyní podrobně na argumentaci lékařů, kteří jsou zastánci epiziotomie (nástřihu hráze).

  • Urychlí epiziotomie porod? NE! Vzhledem k tomu, že se k nástřihu hráze přistupuje až na konci druhé doby porodní, nemá tento zákrok na celkovou délku trvání porodu vliv.
  • Chrání epiziotomie plod? JEN VÝJIMEČNĚ! Žádné studie nepotvrdily, že je epiziotomie prevencí neurologického poškození plodu. Hráz, do které hlava miminka při porodu naráží, je měkká a pružná, hlavička plodu se o ni nemůže poranit. V určitých případech, jako je extrémně dlouhá vypuzovací fáze, kdy je hráz objektivní překážkou porodu, nebo pokud se plodu výrazně nedaří, může však mít epiziotomie opodstatnění. To je oněch zmíněných 10 %.
  • Je epiziotomie prevencí poškození hráze? NE! Ba naopak - epiziotomie může být příčinou závažných ruptur hráze, při kterých dochází k poranění konečníku kvůli samovolnému pokračování nástřihu. Navíc bylo potvrzeno, že epiziotomie provedená při prvním porodu zvyšuje riziko samovolného natržení při dalších porodech.
  • Chrání epiziotomie ženy před ochabnutím pánevního dna a inkontinencí? NE! Toto tvrzení nebylo podloženo žádným vědeckým důkazem.
  • Hojí se řez po epiziotomii lépe než natrhnutí hráze? NE! Chirurgický řez je sice rovný, jeho směr lze dobře kontrolovat a šije se lépe než natržení, zasáhne však všechny struktury tkáně. Zato přirozeně vzniklé natržení postupuje přes nejslabší místa, vyhýbá se cévám, nervům a hlubokým svalovým vrstvám, méně krvácí a je spojené s nižším rizikem otoku a zánětů než epiziotomie. Ta usnadňuje práci jen porodníkovi.
  • Je epiziotomie zásahem do psychiky ženy? ANO! Rutinní nástřih hráze může ženě způsobit vážné emoční a psychické potíže, zejména pokud je proveden bez souhlasu či bez informování o možných rizicích. "Nevyžádaná intervence snižuje kontrolu rodičky nad porodním procesem a spokojenost s porodem a narušuje osobnostní a sexuální integritu ženy," konstatuje klinická psycholožka Michaela Mrowetz, která se zaměřuje na léčbu žen s posttraumatickou stresovou poruchou po porodu.

Jak se zbytečné epiziotomii vyhnout?

Pomoci může příprava na porod, konkrétně pravidelná masáž hráze a posilování svalů pánevního dna v těhotenství, které zvýší elasticitu tkáně. Zásadní roli však hraje samotný způsob porodu, zejména volba porodní polohy a způsob tlačení. Spontánní tlačení snižuje riziko poškození hráze, protože respektuje přirozené tempo porodu a dává hrázi čas se přizpůsobit objemu hlavičky.

Orgasmus při porodu? Více se dozvíte ZDE >>

Nejméně výhodná poloha při tlačení je pozice na zádech s koleny u těla - tedy obvyklá porodnická poloha. Naopak nejvhodnější pro ochranu hráze jsou polohy vertikální, s nohama široce rozkročenýma, případně poloha vleže na boku. Zkušená porodní asistentka či porodník může pomoci ochraně hráze i přikládáním teplého mokrého obkladu v době, kdy se začne prořezávat hlavička miminka. Riziko poškození hráze snižuje také porod do vody.

Jestliže se chcete této zbytečně traumatizující zkušenosti vyhnout - vyberte si dobře porodnici: zajímejte se o procentu nástřihů v zařízení, které jste si zvolili, o možnostech přirozeného porodu, které nabízí a o postoji svého porodníka.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Geniální autista hraje na pračku jako Ringo Starr

Menstruaci lze chápat jako selhání, říká porodník

Na malostranském hřbitově leží svatá holčička

Definice přirozeného porodu

Normální porod je proces, který začne spontánně, žena porodí dítě i placentu ve svém vlastním rytmu a svým vlastním úsilím, a dítě s ní po porodu zůstane v úzkém kontaktu. Porod probíhá bez zásadních intervencí jako urychlení, epidurální analgezie, epiziotomie, odloučení matky a dítěte po porodu. Žádný z těchto zákroků by neměl být používán rutinně ani být považován za součást normálního porodu.

zdroj: Aperio

reklama
Doporučené recepty
    reklama