reklama

Rušení porodnic: průšvih, nebo ekonomická nutnost?

V posledních měsících se hodně diskutuje o vládním úmyslu zredukovat počet českých porodnic na základě počtu porodů za rok. Je podle vás tento záměr rozumným ekonomickým opatřením, nebo jde jen o další vládní úlet?

Porod
Porod | Foto: Profimedia.cz

V posledních měsících se hodně diskutuje o vládním úmyslu zredukovat počet českých porodnic na základě počtu porodů za rok. Je podle vás tento záměr rozumným ekonomickým opatřením, nebo jde jen o další vládní úlet?

Systémový krok, či šlápnutí vedle? Autoři Petice za záchranu porodnic v ČR v tom mají jasno: nesouhlasí: „Všeobecná zdravotní pojišťovna uvažuje o tom, že porodnicím, ve kterých se narodí méně než 500 dětí za rok, neprodlouží smlouvy. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje limit ještě zvýšit na minimálně 600 porodů, dle doporučení Sdružení nemocničních gynekologů a porodníků by hranice měla být dokonce 800 porodů ročně. Zrušení by tak hrozilo až polovině porodnic v Česku. Tím by došlo k výraznému omezení dostupnosti péče o těhotné a rodící ženy." Podobný názor zastává i internetový server Babyweb.cz.

Osobnosti protestují

Jiřina Šiklová, socioložka: Narození a smrt vymezují život člověka. Nikdy se neodehrávaly na veřejnosti. Lidé se rodili i umírali ve svých domovech. V současnosti se pojišťujeme proti mnoha nebezpečím a i proto se v těchto okamžicích svěřujeme do péče institucí, například porodnic a nemocnic. Ale toužíme v těchto pro nás rozhodujících chvílích být alespoň blízko svého domova, být v prostředí, které důvěrně známe a které v nás vyvolává pocit bezpečí. Proto je v současnosti snaha obnovovat malé léčebny, malé porodnice, malé hospice, a nikdo již nestaví ani domovy důchodců pro stovky lidí. Chce-li někdo v současnosti zrušit malou porodnici ve Frýdlantu, jedná proti světovému trendu v současné společnosti. Teď ji zruší, prostor využije třeba pro kanceláře nebo další obchodní dům, a zapomene, že zvyknou-li si lidé rodit se jinde, nebudou mít vztah k místu domova. Perspektivně budou odcházet. To co je v tomto momentu zdánlivě výhodné, racionální, jde ve skutečnosti proti směru vývoje. 

Prof. MUDr. Marsden Wagner, neonatolog: Pro 80-90% žen, které nemají během těhotenství zdravotní problémy, není porod ve velkých porodnicích o nic bezpečnější než porod v malých porodnicích nebo porodních domech. Ve velkých porodnicích bývá však porod výrazně medikalizován a zkušenost respektovaného porodu s individuálním přístupem, tak důležitá pro ženu a její rodinu, bývá rodičkám odepřena. V zemích jako je Česká republika je nezbytné umožnit ženám a jejich rodinám možnost přivést dítě na svět také v malé porodnici nebo porodním domě v blízkosti jejich domova. Porod patří především rodině, nikoli doktorům, nemocnicím nebo politikům! 

Max Kašparů, lékař, spisovatel, teolog: Poslední dobou mám dojem, že se nám ve společnosti rodí stále více hloupých nápadů než dětí. Hlavy úředníků počnou a porodí nesmysly, které by měl být potraceny dříve, než spatří světlo světa. Domnívám se, po létech medicínské praxe, že malé porodnice by měly mít velkou podporu, a některým ministerským šimlům by se měla nasadit mentální antikoncepce. 

Zuzana Baudyšová, ředitelka Nadace Naše dítě:  Porodnice nestíhají zvládat příliv nových občánků, vykazují nedostatek lůžek, odborníků, ale hlavně nedostatek financí. Jak ze začarovaného kruhu ven? Zavírat porodnice a riskovat, že dlouhý převoz rodící matky nemusí dobře dopadnout? Dobře víme, že je třeba udělat vše pro dobrou fyzickou a psychickou pohodu matky i miminka přicházejícího na svět, a přesto si bereme na svědomí riziko dlouhého převozu rodičky a její nepohodlí v neznámém, od domova odloučeném prostředí? Novorozenci především potřebují spokojené matky! Není nic snazšího než malou porodnici uzavřít. Mnohem složitější je rozhodnout, jak důležitou kapacitu útulné porodnice adekvátně nahradit.

Veronika a Michal Vieweghovi: Bylo pro nás velmi důležité, v jakém prostředí přivedeme děti na svět. Prostředí a přátelská atmosféra pro nás hrály významnou roli. Budoucím maminkám bychom měli umožnit porodit dítě v prostředí, které ony považují za nejpřirozenější, a respektovat tuto jejich volbu. K tomu ale potřebují mít možnost výběru. Připojujeme se proto k protestům za zachování menších porodnic.

Pojišťovny drží lajnu

Jednotlivé zdravotní pojišťovny se k petici postavily zdrženlivě, převládá u nich názor respektovat doporučení vládních odborníků. Víceméně opačně se vyjádřili hejtmané jednotlivých krajů, kteří projevili z plošného rušení porodnic obavy. A jaký je váš názor? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

zdroj: babyweb.cz, petice24.com

--------------------------------------------------------------------------------

Kde jsou nejbližší porodnice ve vašem okolí?

Britové jsou u vytržení ze znovuobjevených záběrů královny. Stačilo jedno slůvko | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama