reklama

Mystický porod: Jak pracovat s myslí a bolestí

Chcete přivést dítě na svět přirozeně tak, aby se porod stal úžasným zážitkem, a ne traumatem? Poradí vám koučka osobního rozvoje Tereza Kramerová.

Foto: Thinkstock

Porod patří k událostem, které ženu formují nejvíc v životě. Je jen na ní, jestli ho využije jako úžasnou šanci a promění strach v poznání sebe sama.

Jak přirozeně přivést dítě na svět tak, aby se porod stal úžasným zážitkem, a ne traumatem? Poradí vám koučka osobního rozvoje Tereza Kramerová, která je sama maminkou tří dětí.

"Každá žena může přivést své dítě na svět přirozeně a v klidu. Jen potřebuje nalézt to správné rozpoložení a naučit se pracovat se svým strachem," říká. Její přednáška na téma Mystický porod a moc mysli proběhla v rámci Světového týdne respektu k porodu a je zaznamenaná na YouTube.

Základem je uvolnění

Je to jednoduché. Tělo neumí lhát, skrze něj vždy dostaneme odpověď, jestli vnímáme svět bezpečně, nebo nebezpečně: v prvním případě jsme uvolnění, ve druhém strachy stažení do sebe.

A právě o to u mystického porodu jde: Prostě se uvolněně otevřít a miminko pustit ven.

Samozřejmě to není snadné. Se strachem a bolestí, které porod provázejí, lze ovšem silou mysli bojovat a prostřednictvím vizualizace je zpracovat. Základem je dát důvěru: sobě, svému tělu, ale hlavně dítěti.

Doporučujeme: Video: Domorodý porod v džungli, přirozený jako dýchání

Porod totiž řídí hlavně miminko. Máma by měla zůstat pasivní a reagovat jen na impulsy, které k ní vyšle. "V tu chvíli bude vědět, jak se má chovat: sedět, klečet, zpívat, křičet..." konstatuje Tereza.

Zbavte se strachu

Aby rodička dosáhla potřebného uvolnění, musí strach potlačit silou mysli. Základní technikou, jak toho dosáhnout, je barevné dýchání. Jde o vědomé uvolnění skrze plynulé proudění dechu: Představujte si dech v barvě, kterou máte nejraději. Nalaďte na ni sílu svého dechu a pošlete ji do celého těla včetně míst, kde cítíte stažení a strach.
 
Další mechanismus, který likviduje strach, je radost: Stačí myslet na něco opravdu pěkného, příjemného, pozitivního, na co se opravdu těšíte.

Uvolnění jako na záchodě

Rozpoložení, jež umožní ženě být při porodu v kontaktu se svou duchovní podstatou, charakterizují podle Terezy Kramerové alfa vlny v mozku. "V podstatě  jde o stejný typ uvolnění, jako když jste na záchodě," říká s trochou nadsázky.

Čtěte také: Které ženy bude porod bolet?

"Pokud přijde bolest, nefixujte se na ni, ale přijměte ji místo toho, abyste s ní bojovaly. Umí to úplně každý... Jen nám obvykle nebylo řečeno, že to lze a že toho můžeme dosáhnout silou vlastní mysli," dodává.

Příkladem, že mysl takto dokáže fungovat, je sama Tereza. "Můj poslední porod byl nádherný a mystický zážitek. S dcerou jsem se mazlila v posteli již za dvě hodiny od první kontrakce," říká.

Přesvědčila vás? Věříte, že lze s myslí pracovat tak, aby se porod nestal extází bolesti, nýbrž radosti?

O tom můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dokdy se stát matkou a kdy už je to nezodpovědnost?

Příběh čtenářky: K lásce potřebuju facky

Češi se umí radovat. Šťastní umí být i bez peněz

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama