reklama

Dokdy se stát matkou a kdy už je to nezodpovědnost?

Dokdy by se žena měla stát matkou a kdy už to je to nezodpovědnost? Na druhou stranu, má někdo jiný právo ji v nejzákladnější ženské touze jakkoli omezovat?

Foto: Profimedia.cz

Švýcarka Margarita Louisová-Dreyfusová čeká dvojčata. Neobvyklých je přitom víc věcí. Jde o třetí nejbohatší ženu Francie s majetkem v miliardové hodnotě. Jedna dvojčata (syny Maurice a Kyrila) už doma má. Ta druhá by měla přijít na svět koncem dubna, krátce před jejími 54. narozeninami.

Bohatá podnikatelka určitě nebude mít s uživením rodiny problém, jak dlouho si ale děti mámu užijí? Miliardy dlouhý život nezaručí… Co když se nedožije jejich dospělosti?

Dokdy by se žena měla stát matkou a kdy už to je to nezodpovědnost? Na druhou stranu, má někdo jiný právo ji v nejzákladnější ženské touze jakkoli omezovat?

Rizika těhotenství ve vyšším věku

Žena je nejplodnější mezi 18. až 20. rokem života. Pak kvalita vajíček pod negativním vlivem životního stylu a prostředí klesá a hrozí vývojové či genetické vady. Jestliže u miminka dvacetileté ženy představuje riziko Downova syndromu mizivou 0,01%, u ženy v 35 letech je to už 1%, tedy stokrát víc.

Roste i riziko preeklampsie (nemoc placenty) a cukrovky. Starší prvorodička také hůř prožívá samotný porod. Tkáně jsou tužší a děložní hrdlo se pomaleji otevírá, protože kontrakce nejsou efektivní a děloha pracuje nekoordinovaně. Někdy je proto třeba porod ukončit akutním císařským řezem.

Kdy je tedy ideální věk na početí?

Biologicky je otěhotnění nejvhodnější okolo dvacítky. Tělo je na vrcholu sil a má dostatek energie. Mysl s ním ovšem nemusí být v jednotě. Partnerské vztahy bývají v tomto věku ještě nezralé, mladí lidé se chtějí především realizovat, dělat kariéru, studovat, cestovat, poznávat, bavit. To s miminkem moc nejde.

Čtěte také: Kdy je ideální otěhotnět? Ani to nechtějte vědět!

Třicítka představuje kompromis. Organismus je na tom ještě stále dobře, přestože pomalu narůstají rizika včetně pravděpodobnosti vícečetného těhotenství a císařského řezu. Žena je však už duševně připravená na mateřství, měla dost času sama na sebe i na vybudování pevného vztahu s partnerem či kariéry.

Po čtyřicátém roce stoupá riziko komplikací pro matku i dítě: předčasný porod či narození dítěte s nižší váhou, těhotenská cukrovka, vysoký tlak, preeklampsie. Sebedůvěra a životní nadhled jsou ovšem na vrcholu a žena bývá v tomto věku finančně zabezpečená. Hůř se však může vyrovnávat s mateřskými nároky a péčí o dítě.

Noste hlavu hrdě vzhůru!

"Noste hlavu hrdě a kritiky ignorujte. Žena by měla být na sebe hrdá, že riskovala život, aby porodila dítě. To je velká odvaha," říká Indka Rajo Devi v dokumentu TV Channel 4 Nejstarší matky světa. Ona sama porodila v 70 letech.

Víte to? Eklampsie: smrtelně nebezpečné křeče rodiček

Jenže... Hrdá na své mateřství byla i Španělka Maria Bousada. Ve věku 67 let porodila dvojčata poté, co údajně oklamala lékaře na reprodukční klinice v USA: lhala, aby ji mohli oplodnit. "Vždycky jsem chtěla mít dítě, ale neměla jsem příležitost a nepotkala toho pravého. Nebojím se, že své děti předčasně opustím, dlouhověkost máme v rodině. Moje matka žila do 103 let," uvedla pro média.

Podlehla rakovině žaludku o 3 roky později a bratrovi nechala v péči dva malé sirotky Christiana a Paula...

Co myslíte vy? Mají právo počít dítě bez ohledu na věk? Měly by mít v tomto svobodnou volbu, když to medicína umožňuje? A je to zodpovědné?

O tom můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejstarší matka světa: První dítě porodila v 70 letech!

Kdy je nejlepší otěhotnět? Ve 20, 30 nebo 40 letech?

Léčba a falešná naděje: Nevyhazujte peníze zbytečně

Dokdy hradí IVF pojišťovna?

Ženy v ČR mají nárok na úhradu umělého oplodnění pojišťovnou maximálně do 39 let. Poté si ho musí platit samy. Vláda však bude schvalovat zákon, který hodlá věkovou hranici posunout na 43 let. Definitivní hranicí je pak 50 let, kdy už lékaři oplodnění nepodporují.

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama